Nové korejské dorama „School 2013“ odhaluje problémy korejského školství

16:56 | 23.12.2012 Etuta 4
Šikana, podplácení učitelů, násilí, krádeže. Korejské dorama „School 2013“ si klade za cíl ukázat divákům, jakými problémy trpí součastné korejské školství. V příbězích studentů i učitelů ze střední školy Seungri se ukazuje, co studenti tají a profesoři o tom nemají ani tušení.
School 2013
School 2013 FOTO: Foto: http://ripgal.wordpress....
„School 2013“ vysílá od začátku letošního prosince televize KBS2. Hlavní role Nam Soona, líného studenta s dobrým srdcem, který se postaví třídním rváčům, se obstojně zhostil Lee Jong-Suk. Mnozí si ho jistě pamatují jako Han Tae Suna - mladého, talentovaného hudebníka se zálibou ve starých, vyžilých zpěvácích z dorama „Secret Garden“ (kdo viděl, ví o čem mluvím, kdo neviděl, vřele doporučuju!). Mezi jeho spolužáky se z celebrit také objeví Hyo Young (sestra Hwa Young, bývalé členky skupiny T-ara) a nebo Kim Woo Bin, který si letos již zahrál v dorama "To the beautiful you".Za učitelský sbor do hlavních rolí nastupuje mladičká, naivní učitelka literatury v podání Jung Na Re a slavný bohatý lektor z Gangnamu, kterého hraje Daniel Choi. Shodou okolností se oba dělí o vedení třídy číslo 2, party nejhorších budižkničemů a flákačů z celé školy. Podaří se jim zvednout úroveň známek jejich třídy, která je nejhorší třídou na nejhorší škole v Seolu? A bude u toho někdo zraněn nebo všichni přežijí?Hlavním motivem celého příběhu mají být problémy, ke kterým v korejských školách běžně dochází. Už z prvních pár epizod si člověk může udělat o korejském školství nepěkný obrázek. Školní gang si dovoluje i na profesory, maminka třídního šprta si dělá pomocí rodičovského výboru s ředitelkou co chce, hlavního hrdinu mlátí kdekdo jako žito a dokonce hlava nehlava… jestli je tohle realistický obrázek korejského školství, je docela překvapující, že střední přežijí všichni studenti i profesoři.

Díky velmi dobrým hereckým výkonům a zajímavému scénáři který je, oproti klasické romantice, vážný a realistický, lze tomuto dorama po prvních pár dílech máloco vytknout. Možná snad jen ostudný product placement (pro ty, kdo nejsou s tímto termínem familiérní, je to prachsprostá reklama). To, že má každý na Seungri High ten stejný mobil, na který se kamera občas soustředí až zbytečně moc, je ale jen drobný detail.

Dorama „School 2013” navazuje na sérii z roku 1999 "School (1-4)”, a je jejím pátým dílem. Nezoufejte ale, protože se jedná o samostatnou sérii, která na předchozí nenavazuje. Za zmínku stojí ještě soundtrack, na kterém se podílela třeba zpěvačka J-Min nebo skupina 4minute.Ať už pro svůj námět, herecké výkony nebo známá jména, "School 2013" je zajímavé dorama, které stojí za vaši pozornost. Jako letošní novinku ho můžu vřele doporučit. Možná vás překvapí, že naše školství na tom vlastně není tak zle, a šikana je u nás oproti Jižní Koreji docela vzácná.


Foto: http://global.mnet.com
Foto: http://www.ohkpop.com
Foto: http://www.kpopstarz.com

Diskuze

Anketa

Z jaké další asijské země, kromě Jižní Koreje, posloucháte hudbu nejčastěji?

Taiwan
1,2%
Čína
47,9%
Japonsko
34,6%
Vietnam
5,2%
Thajsko
7,7%
Filipíny
0,4%
Indie
0,5%
Singapur
0,4%
Mongolsko
0,3%
Jiná
1,8%
Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9