Boys Love: Jak redaktoři vnímají fenomén BL

18:00 | 20.01.2018 KimSeoHwa 1551 5
Boys Love. Kontroverzní téma, velmi olíbené především u slečen. Nechceme psát o vztazích jako takových, ale o filmech a dramatech na toto téma. Ačkoliv jej můžeme zaznamenat snad ve všech zemích světa, nejvíce se filmy na téma BL natáčejí v Asii.
"Faded" - Krátký film od Arthura Tana
"Faded" - Krátký film od Arthura Tana FOTO: screen z videa na youtube.com

KimSeoHwa:

Sama za sebe musím říct, že jsem nikdy proti homosexualitě nebyla. Ani na plátně a ani v reálu. Od chvíle, kdy jsem na filmy s tématikou BL narazila, jsem víceméně jejich fanoušek. Samozřejmě nelibuju si v nenávisti, která se tam občas vyskytne, nebo ve špatných koncích. Baví mě sledovat, jak se vztah vyvíjí, při této pro někoho veliké překážce. Občas se může přece stát, že ani jeden z protagonistů není gay, případně lesba, a přece se zamiluje do stejného pohlaví. A to se mi na této specifické skupině filmů líbí. Zohledňuje to. A teď moje první drama s BL tématikou. Velice ráda hledám na YouTube méně známou hudbu z Asie, a právě při tomto hledání mě zaujalo video z Make It Right. Po zhlédnutí prvního dílu jsem trochu váhala, co si o tom vlastně myslet. Tvářil se nevině jako filmy o studentech kdesi v Thajsku. Pak jsem do toho více pronikla a opravdu se mi to vyplatilo. Příběh se točí kolem mladých chlapců, kteří začínají budovat vztahy, a jak se vyrovnávají se svými pocity uvnitř sebe a před společností, která věčně soudí. Každý si tam může najít něco, co ho uchvátí a bude zajímat. Já sledovala jednu z hlavních linií, a to vztah mezi Framem a Bookem. Víc nebudu prozrazovat, ale určitě se podívejte, pokud nepatříte mezi to procento lidí, co opravdu toto téma nezvládá.


 

abhorsenka:

Vždy jsem měla ráda věci vybočující ze všeobecně vnímaného standardu. Ještě dnes si pamatuji, jak mě dostal italský film Nevědomé víly, kde jsem se asi poprvé setkala s hraným gay tématem. Ale stejně jako u většiny žánrově podobné západní produkce byl film hlavně drama. S prvním pozitivně romantickým BL příběhem jsem se opravdu setkala až v Asii, konkrétně v anime Gravitation. A první asijská hraná věc byl pro mě před lety japonský film Boys Love. Příběh redaktora časopisu a mladého modela ovšem není zrovna veselý a popravdě si z něj už příliš nepamatuji, ale kdo má rád tragičtější filmy, může úspěšný snímek z roku 2006 vyzkoušet. Tento film totiž ještě nespustil můj zájem o boys love téma, ten přišel až o několik let později, při objevení thajské BL produkce, ale o tom si určitě povíme v některém dalším článku. 


 

Nana:

Láska medzi chlapcami ma sprevádza už od puberty, keď sa ku mne dostalo prvýkrát anime Junjou Romantica a postupne sa to so mnou viezlo cez čítanie mangy a poviedok až k sledovaniu BL. Medzi jedno z prvých BL, pokiaľ teda ide o Áziu, musím aj ja rátať film Boys Love, avšak prvé sfilmované ázijské BL, ktoré ma skutočne dostalo a prinútilo sledovať tieto dnes populárne série, bol film Junjou z roku 2010. Postupne som sledovala všetko, čo vychádzalo, no svoju pozornosť som sústredila skôr na Janonsko, a to až do vydania série The Sotus, ktorá pred rokom odštartovala moju šialenú vášeň k BL a donútila ma pozrieť si všetky série, ktoré vyšli nielen v Thajsku, ale aj Číne, na Taiwane alebo v Kórei. Ako dlhoročná faninka BL by som vám poradila pozrieť sa na sériu Together with Me, ktorá vyšla len nedávno, no naplní všetky vaše chúťky!

 

Black Rainbow: 

Osobně si ani nepamatuji, kdy jsem BL nesledovala. O anime jsem se zajímala již od mala a v útlém věku se ke mně dostalo Sukisyo, tehdy jedno z relativně mála shounen-ai vůbec. Na festivalech japonské kultury jsem záhy přišla na další tituly, jako bylo například Gravitation, Loveless, Yami no Matsuei a spoustu dalších, na které jsem v té době byla pravděpodobně příliš mladá. Z hraných filmů si pamatuji pouze již zmíněný Boys Love.

 


Když můj zájem o anime opadl, obrátila jsem se na západní kinematografii a fanfiction s tím, že asijské zdroje jsou zřejmě vyčerpané. To se vyvrátilo v momentě, kdy jsem byla seznámena s thajským seriálem Make It Right. Pravda, příliš mě neuhranul, ale od něj byl už jen krůček k seriálu SOTUS: The Series a dalším. Otevřel se mi svět thajských BL dramat, který zároveň odstartoval můj zájem o to, jak se s tímhle tématem vypořádávají ostatní asijské země. Zjistila jsem, že mimo aktivní Thajsko je toho v Japonsku více, než jsem myslela, ale na druhou stranu i to, že taková Korea za ním značně pokulhává. Zatím jsem se tedy soustředila na Thajsko, ale například korejské Antique Bakery je na předních příčkách mého watchlistu.

O tomto a dalších, ať již zmíněných či nezmíněných, vás budeme od teď pravidelně informovat. 
Pokud vás téma BL filmů a seriálů zajímá, můžete se připojit k facebook skupině vytvořené právě pro české a slovenské fanoušky hraných příběhů Boys Love. 
 


Diskuze

Anketa

Hlasujte pro K-POP NOVINKY týdne. Dvě s nejvyšším počtem hlasů budou nasazeny do K-POP CHART SeeJay Radia:

Apink - %%
25%
TVXQ - Truth
12,5%
Red Velvet - Sappy
15,6%
KNK - Lonely night
46,9%
Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9