Filmasia 9 očima redaktorů AsianStyle

16:00 | 08.12.2013 tombac 7
Několik našich redaktorů navštívilo 9. ročník festivalu asijských filmů Filmasia. Jaký dojem na ně udělala celá akce a promítané filmy? O tom se dočtete v tomto shrnutí.
Plakát festivalu Filmasia
Plakát festivalu Filmasia FOTO: filmasia.cz
  Jak to viděl tombac: „Letošní ročník festivalu se skutečně povedl. Sestava asijských filmů byla nabitá, organizačně a technicky vše běželo jako na drátkách. Na projekcích korejských trháků Berlínská mise a Králův dvojník se zaplnilo celé kino, takže se dostavila také výborná atmosféra. Jen škoda, že Světozor nebyl plný po celou dobu festivalu. Některé další uvedené snímky si to určitě zasloužily. Především skvělí Neporazitelní, kteří ladně kombinují melodrama, citlivě gradované v několika dojemných scénách, se sportovním dramatem obsahujícím strhující souboje v MMA (mixovaných bojových uměních) a dynamické sekvence tréninku hlavních protagonistů. Nadchl mě také již zmíněný Králův dvojník. Korejským historickým kostýmním dramatům moc neholduji, ale tento kousek bych bez zaváhání zařadil mezi to nejlepší, co jsem letos viděl. Bezchybná výprava, skvělý herecký výkon Lee Byeong Heona, poutavý děj, jenž nepostrádal silný dramatický náboj i odlehčující komediální prvky. Korejský thriller Berlínská mise jsem zhlédl již před festivalem. Teprve na plátně však vynikly jeho dravé akční scény s promyšlenou choreografií osobních soubojů. To samé se dalo víceméně říct o hongkongských thrillerech Dante Lama a Johnnieho To. Na své si určitě přišli i milovníci romantiky. Dvojka Láska na dva prásky a Láska na dvě města snese vysoká žánrová měřítka. Zkrátka letošní ročník nasadil pro ten následující laťku hodně vysoko a budu se těšit, jakými těžkými filmovými kalibry nás přibijí do sedaček organizátoři festivalu příští rok.“

     Co potěšilo Kwietitzi: "Letošní Filmasia byla hodně zaměřená na Jonnieho To. Jeho filmy mě dokáží fascinovat ne rozmanitostí témat, ale schopností pracovat s jedním žánrem, jako více režisérů v jedné osobě. Jonnie To se umí pohybovat, bez nejmenších režijních problémů, z logické krimi Zvláštní zpravodajství, které funguje jako ďábelská hra o to, kdo vysadí na stůl vyšší karty, do milé mixáže žánrů v podobě Slepého detektiva (kde kriminální zápletka hraje jen vedlejší roli pro to, aby se oba představitelé do sebe zamilovali) až zpět do ledově bezcitného krimi Drogová válka. Pro mě jeho filmy představovaly to nejlepší, s čím se šlo na letošní Filmasii setkat (když nepočítám kultovní Volavku, kterou má každý fanoušek asijského filmu smrtelnou povinnost vidět!). 
     Korejské zastoupení neurazilo, ale i extrémně nenadchlo. Vyšinutí (uniká mi vzhledem k ději filmu český distribuční název) je lehce nadprůměrný disaster-thriller, kde když změníte jména postav a lokaci událostí, mohl by se klidně odehrávat v severním Mexiku. Králův dvojník je na tom o něco lépe, ale svým nedůvěryhodně optimistickým vyzněním odkazuje ke korejským historickým televizním romancím, kterým stále odmítám dát plnou důvěru.
     Láska na dva prásky a Láska na dvě města - popravdě, já nejsem dobrý kritik romancí, možná dokážu ocenit jejich estetické kvality, ale jen velmi málo romantických filmů funguje podle logiky protagonistů, kterou dokážu chápat nebo vstřebat, aniž bych oba nechtěla v jisté chvíli přizabít. Proto mě příjemně překvapilo, že se tu nic z toho nedělo a volné pokračování bylo ještě lepší než první film. Tyto dva snímky rozhodně daleko víc docení lidé, kterým už není -náct." 

     Okem Tang Senga: „Festival Filmasia 9 byl velmi dobře připraven. Z pohledu návštěvníka probíhalo vše pěkně plynule a tematicky různorodý výběr filmů umožňoval, aby si i přes pořekadlo „tisíc lidí, tisíc chutí“ každý našel to své. Pro mě to byl jednoznačně Slepý detektiv od Johnnieho To, který svým chaotickým dějem od samého začátku nikoho nešetřil, ale po naladění na stejnou, lehce šílenou strunu dokázal vykouzlit nejeden cynický úsměv. Romantická linie, která se skrz tyto proměnlivé kulisy proplétá, na mě možná překvapivě působila přirozeněji než u jiných filmů. U Berlínské mise jsem měl naopak přes perfektní choreografii akčních scén a pozvolna rozkrývaný děj dojem jisté překombinovanosti, která měla zřejmě podtrhnout dramatickou síť intrik, ale na mne působila v některých okamžicích rušivě a nevěrohodně.
     Jsem velmi rád, že letošní ročník byl zaměřen na hongkongské snímky, a už teď se těším na to, jaké gurmánské menu naservíruje divákům jubilejní desátý ročník festivalu."

     Zamyšlení jiryho: "Z mého pohledu byl letošní devátý ročník Filmasie opět vydařený a naplnil mé očekávání bezezbytku. Co se týče jednotlivých filmů, tak byla zastoupena většina hlavních filmových žánrů. Ne takovou formou, aby každý žánr byl čistě zastoupen jedním plnohodnotným snímkem, ale v dostatečné míře aby si divák našel podle svého vkusu. Pozitivní také bylo určitě i to, že divák měl možnost shlédnout nově natočené snímky (Drogová válka, Neporazitelní, Šéf Šanghaje, Slepý detektiv, Berlínská mise). Já osobně jsem postrádal pouze zastoupení typického asijského horroru a fantasy žánru, ale jinak všechny vybrané snímky byly dobré a žádnému bych nedal hodnocení pod 7/10. Příjemné byly i obě recepce (zahajovací Filmasie a zahajovací Korejského dne). Účastník měl opět možnost ochutnat pár druhů tradičních jednohubek a na korejské recepci se podávala i korejská verze vína chardonnay. Co se týče naplnění velkého sálu, tak ten dosáhl plné kapacity při zahajovacím snímku Slepý detektiv (opakován v sobotu), zahájení korejské části v neděli při snímku Berlínská mise a filmu Králův dvojník. Při jiných filmech neměl divák problém nalézt místo dle své libosti jelikož vstupenky byly tradičně neadresné a naplnění sotva třetinové, což je příjemné pro diváka, ale samotným pořadatelům bych přál větší účast. Malý sál se naplnil takřka pokaždé, jelikož jeho kapacita je kolem 50 míst a oproti velkému sálu je opravdu malý. Na příští jubilejní desátý ročník Filmasie se rozhodně těším a pokud bude možnost, určitě se opět zúčastním."

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9