Zhang Liyin

Autor AsianStyle, 21.09.2013
Alba Timeless, I Will, Moving On
Aktivní 2006-současnost
zhangliyin.smtown.com/
www.youtube.com/playlist?...
Zhang Liyin (張力尹), v Jižní Koreji více známá jako Jang Ri In, je čínská zpěvačka, která je mimo Čínu aktivní i v Jižní Koreji. Narodila se 28. února 1989 a spadá pod jihokorejskou nahrávací společnost SM Entertainment. Zhang Liyin se přezdívá "Čínská BoA" a je často označovaná za další vůdkyni korejské vlny. Hovoří čínsky, což je její rodný jazyk, a ovládá i korejštinu, což jí dovoluje vydávat písničky v obou jazycích. Její neoficiální fanklub si říká "Chocolate" a jako svou barvu si zvolili zlatou.

Ačkoliv debutovala už v roce 2006, má na svém kontě pouze jedno studiové album a dva singly. I přesto se však její skladby dostaly až na vrcholy hitparád. Stala se také první cizinkou, která vyhrála korejskou cenu za nejlepší novou sólovou zpěvačku na Mnet Asian Music Awards. Od roku 2008, kdy bylo vydáno její studiové album, se ho do dnešního dne prodalo více než 260 000 kopií. 

Zhang Liyin se narodila v Číně, v provincii Sičuan. Její rodiče ji od mala vodili na koncerty klasické hudby a ona sama již ve třech letech začala hrát na housle. Podle jejích vlastních slov jako malá nikdy nezpívala dětské písničky. Více ji zajímala klasická a americká i evropská popová hudba. Jak rostla, osvojila si i um zazpívat písničku už po jejím prvním poslechu. Když jí bylo devět let, předvedla své hlasové dovednosti, když zazpívala písničku My Heart Will Go On od Celine Dion. 

Ve dvanácti letech se dostala na Sečuánskou hudební kozervatoř, když díky hře na housle dosáhla ze všech uchazečů nejvyššího počtu bodů. O dva roky později byla v Pekingu objevena společností SM Entertainment, a tak se v roce 2003 přestěhovala do Jižní Koreje a začala trénovat na svůj debut.

Její debut ovšem nebyl očekáván jen v Jižní Koreji, ale po celé Asii. SM Entertainment ji propagovalo jako "Čínskou BoA" a jako dalšího leadera korejské vlny. Ještě před oficiálním debutem se ale vědělo, že její první písničkou je Timeless, duet se zpěvákem skupiny TVXQ, Xiahem. Tato písnička je zároveň coverem stejnojmenného singlu americké zpěvačky Kelly Clarkson a Justina Guariniho.Od roku 2008 se zpěvačka začala specializovat na čínský trh, a tak v březnu tohoto roku vyšlo její první studiové album s názvem I Will. O dva měsíce později se jí také dostalo ocenění na pátém udílení Annual Music King Global Chinese Ultimate Song Chart Award za nováčka s největším potenciálem. 

O rok a půl později byl vydán další její singl s názvem Moving On, v jehož klipu hostoval Donghae ze skupiny Super Junior. Přesto ale fanoušky krajně zklamalo, jelikož se jeho děj odehrává prakticky pouze na fotografiích. Po několika živých vystoupeních a účinkování v televizích se Zhang Liyin vrátila zpět do Soulu, aby tam mohla natočit své druhé studiové album.

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9