Yiruma

Autor Zita, 21.09.2013
Alba Love Scene, First Love, From the Yellow Room, Nocturnal Lights... They Scatter, Destiny of Love, Poemusic, H.I.S Monologue, P.N.O.N.I, Stay in Memory
Aktivní 2001 - současnost
www.stompmusic.com/
www.youtube.com/user/Yiru...
www.facebook.com/pages/Yi...
Lee Ru Ma (이루마), vystupující pod uměleckým jménem Yiruma, je mezinárodně uznávaný pianista a skladatel. Narodil se 15. února 1978 v Jižní Koreji. Studoval na King's Collage v Londýně, Anglii, což mu také dopomohlo k získání renomé v Evropě. Nyní vystupuje na často vyprodaných koncertech po celé Asii, Evropě či Severní Americe. Mezi jeho nejznámější skladby patří River Flows in You, Kiss the Rain nebo Maybe. Nejznámějším albem je však First Love, které vyšlo v roce 2001.

Na piáno začal hrát v pěti letech a v jedenácti se přestěhoval z Jižní Koreje do Anglie, aby mohl studovat na The Purcell School of Music. Ke svému jihokorejskému občanství tak pak přidal i anglické, ale toho se sám v roce 2006 vzdal, aby mohl nastoupit v Jižní Koreji na vojnu.

Dne 27. května 2007 se oženil se Son Hye Im a ještě téhož roku se jim v říjnu narodila dcera Loanna. 

Yiruma se také stal prvním Jihokorejcem, který dostal pozvání, aby vystupoval na akci s názvem 2002 MIDEM, která se konala v Cannes ve Francii. V roce 2001 vydal pod společností STOMP Records album s názvem First Love, které se stalo také jeho nejslavnějším. O dva roky později, tedy v roce 2003, s velkým očekáváním vyšlo Yirumovo další album s názvem From the Yellow Room. Předobjednávky zaznamenaly více než 30 000 objednaných kopií, čímž se album vyšplhalo na přední příčky žebříčků jako Yes24, Phono nebo Hot Tracks. Následující tour po Jižní Koreji, která obsahovala vystoupení ve dvanácti městech, byla vyprodána, stejně jako listopadový koncert v Seoul National Arts Center.

Jeho hudební tvorba je ovšem také těžko klasifikovatelná. Přestože se jedná o sólové skladby na piano, řadí se často také mezi populární či současnou klasickou hudbu. Jednou z nejspornějších a zároveň nejznámějších skladeb je River Flows in You, která je mimo alba First Love obsažena i na albu s kompilací svatebních písní s názvem Wedding Essentials: The Ceremony. Zvláštností této skladby je také to, že v jedné verzi do ní Yiruma přidal i své vokály. 

Pestrosti jeho hudební tvorby také nahrává fakt, že Yiruma spolupracuje také s mnoha populárními interprety, jako jsou například Hyolyn ze skupiny Sistar, Baek Ji Young, Ailee, 2AM, Henry Lau a mnoho dalších.


 

TOP0 článků

Anketa

Z jaké další asijské země, kromě Jižní Koreje, posloucháte hudbu nejčastěji?

Taiwan
1,3%
Čína
47%
Japonsko
34,8%
Vietnam
5,4%
Thajsko
7,9%
Filipíny
0,5%
Indie
0,5%
Singapur
0,5%
Mongolsko
0,3%
Jiná
1,8%
Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9