Bruce Lee (李小龍; rodným jménem Lee Jun-fan) se narodil 27. listopadu 1940 v čínské čtvrti San Francisca a zemřel v Kowloon Tongu 20. července 1973. Byl herec, instruktor bojových umění, filosof a režisér.Bruceův otec Lee Hoi-chuen byl slavný kantonský operní herec a matka Grace Ho byla z jednoho z nejbohatších a nemocnějších klanů v Hong Kongu. Měli spolu pět dětí: našeho Bruce, pak Phoebe, Agnes, Petera, a Roberta.Po narození Bruce, se všichni vrátili do Hong Kongu. Během několika měsíců, byl Hong Kong napaden a tak žili po dobu tří let a osmi měsíců v japonské okupaci. Po válce, Lee Hoi-chuen pokračoval ve své herecké kariéře. Bruce žil v Kowloonu až do svého pozdního mladistvého věku. Díky svému otci, se dostal k filmu a tak se objevil v několika filmech už jako malé dítě. Své bojové schopnosti začal rozvíjet už od svých 13 let.Bruce se přestěhoval do Spojených států ve svých 18 letech v roce 1959 kvůli studiu, a také zde začal učit bojová umění. V této době se objevil už ve dvaceti filmech.V březnu 1961, se Bruce zapsal na 'University of Washington', obor drama. Studoval zde také filozofii, psychologii a různé další předměty. Seznámil se tu se svou budoucí manželkou Lindou Emery, kterou si vzal v srpnu 1964. Měli spolu dvě děti, Brandona a Shannon.
Bruce otevřel svou první školu bojových umění, pod názvem Lee Jun Fan Gung Fu Institute, v Seattlu. S Jamesem Lee, který byl o dvacet let starší než Bruce a byl taktéž dobrý v bojovém umění, spolu založili druhou školu bojových umění Jun Fan v Oaklandu.Jeho filmy vynesly tradiční filmy o bojových uměních na novou úroveň popularity a uznání, což vyvolalo vlnu zájmu o čínské bojové umění na Západě v roce 1970. Nejznámější jsou jeho role v pěti celovečerních filmech: Lo Wei‘s The Big Boss (1971) a Fist of Fury (1972), Way of the Dragon (1972), režírovaný a napsaný Leem, Warner Brothers‘ Enter the Dragon (1973) a The Game of Death (1978). Bruce se stal známým po celém světě, a to zejména mezi Číňany, díky tomu, jak ve svých filmech líčí čínský nacionalismus.Bruce nebyl jen výborný herec a skvěle ovládal bojová umění, ale dokonce se věnoval filosofii, napsal knihy o bojových uměních a psal poezii. Ta odrážela jeho emoce a mohou být přirovnány k básním Roberta Frosta, tedy jedním slovem, temné.

Následující citace odráží jeho bojovou filozofii.

• „Být beztvarý. Beztvarý jako voda, kterou dáte do hrnku, nalijete do láhve, do konvice... Voda může téci, kapat nebo stříkat! Buď jako voda, můj příteli.
• „Neobávám se muže, který cvičil jednou 10.000 kopů. Obávám se však muže, který cvičil jeden kop 10.000 krát.
• „Všechny druhy znalostí, nakonec vedou k sebepoznání.
• „Buďte vždy sami sebou a sami sebe vyjadřujte, mějte víru v sebe.

Bruce Lee je pohřben vedle svého syna Brandona na hřbitově Lakeview v Seattlu.Dne 10. května 1973 se Bruce zhroutil, když dělal dabing pro film Enter the Dragon. Trpěl záchvaty a bolestí hlavy, byl okamžitě převezen do nemocnice, kde lékaři diagnostikovali mozkový edém. Byli schopni snížit otok podáním manitolu. Tytéž příznaky, které se vyskytly v tomto prvním kolapsu, se později opakovaly v den jeho smrti. Dne 20. července 1973 byl v Hong Kongu na večeři s Georgem Lazenbym (James Bond), s kterým zamýšlel natočit film. Později si Bruce stěžoval na bolesti hlavy, a tak mu Ting dal analgetikum (lék proti bolesti), Equagesic, který obsahoval aspirin a meprobamat. Kolem 19:30 si šel zdřímnout. Když se Bruce neobjevil na večeři, tak se za ním šel podívat Chow, ale nemohl ho probudit. Byl mrtvý, než ho dovezli do nemocnice. Podle pitevních zpráv, byl jeho mozek značně oteklý (13% nárůst). Během pitvy byla nalezená látka Equagesic. Dne 15. října 2005 Chow v rozhovoru uvedl, že Bruce zemřel z alergické reakce na meprobamat v léku Equagesic, který popsal jako obyčejný lék proti bolesti. Když doktoři oficiálně oznámili Bruceho smrt, tak bylo rozhodnuto, že zemřel nešťastnou náhodou.Na jeho počest je socha Bruce Leeho na Avenue of Stars v Hong Kongu.

ZDROJ: en.wikipedia.org
FOTO: tumblr.com, netchum.estranky.cz, fanpop.com, wearetheland.wordpress.com, openyourheart.blog.cz
Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9