1TYM

Autor Xiunka, 08.01.2013
Alba One Time for Your Mind, 2nd Round, Third Time Fo Yo′ Mind, Once N 4 All, One Way
Členové Teddy, Taebin (a.k.a Danny), Jin Hwan, Baek Kyoung
Aktivní 1998 - současnost
www.ygfamily.com/artist/A...
www.youtube.com/user/1tym...
원타임
 
1TYM (vyslovuje se jako „One Time“) je čtyřčlenná korejská hip hopová skupina vystupující pod YG Entertainment. Jejími členy jsou leader Teddy, vedoucí vokalista Taebin, rapper Jinhwan a hlavní zpěvák Baekkyung.

Fanclub: Hip-Hop Village 
Barva: černá

Teddy a Taebin žili původně ve Spojených státech. Do Jižní Koreje se přestěhovali až poté, co je YG Entertainment přijala pod svá křídla. Oba dva se již znali z dřívějška, s Jin Hwanem a Baek Kyungem se dali do kupy až jako YG trainee. Čtveřice se pak společně, i přes fakt, že hip-hop a rapp byli v té době spíše nepopulárním a nevyhledávaným žánrem, vydala na cestu showbyznysem jako vůbec první skupina začínající YG Entertainment - 1TYM.

Skupina měla debut v listopadu 1998 s písní Good Love a 1TYM, které jsou součástí prvního alba One Time For Your Mind, vydaného tentýž měsíc. Album mělo příznivě vysoké prodeje - celkově se prodalo na 232 tisíc kopií.


Druhé album vyšlo o téměř dva roky později, přesněji 22. dubna 2000, nazvané jako 2nd Round. Hlavní píseň pro tuto desku byla One Love.

Third Time Fo Yo‘ Mind!! je název třetího alba skupiny, které vyšlo 13. prosince 2001. V ten samý den vyšla i tři hudební videa - Nasty, Make It Last a Mother. Album oproti dvěma předchozím zaznamenalo výrazný pokles v prodejích, celkově se prodalo jen okolo 130.000 kopií.

Skupina přišla se čtvrtým albem opět o téměř dva roky později. Once N 4 All bylo vydáno 26. listopadu roku 2003. MV byla zveřejněna tentýž den a to pro songy Hot, ve kterém se objevili i noví trainee YG Entertainment - G-Dragon, tehdy ještě Youngbae (dnes známý pod svou přezdívkou Taeyang/Sol) a další, Without You a Cry. Přestože album obsahovalo mnoho skvělých písní a bylo vydáno po takřka dvouleté pauze, zaznamenalo i tak znovu snížený prodej. Počet kopií tentokrát sotva dosáhl 110.000.


V roce 2004 nevyšlo žádné album skupiny, jeden z členů však vydal sólové album. Byl jím Taebin, jinak také známý jako Danny. Jmenovalo se Taebin of 1TYM, bylo uvedeno do prodeje 10. června s patnácti písněmi v tracklistu a bylo Dannyho prvním a zatím posledním vydaným solo albem.

Rok 2005 by se dal označit jako smutným a šťastným zároveň. 1TYM vydali své další, již páté, album One Way, pro které byly zveřejněny MV Do You Know Me? a How Many times. Bylo však také jejich posledním. Prodeje opět nebyly nějak zvlášť vysoké, dokonce klesly pod 50.000 a všeobecná popularita skupiny jako by se někam vypařila.

1TYM vyhlásili během roku 2006 pauzu kvůli Jinhwanovi, který odešel na vojnu. Od té doby nebyl zaznamenán jediný comeback nebo sólová aktivita. Skupina sice není oficiálně prohlášena za „rozpadlou“, faktem však zůstává, že od roku 2005 nic nového nevyšlo a členové samotní si našli uplatnění jinde. Baek Kyoung se účastnil projektu ve skupině MoogaDang. Teddy je v současné době jedním z hlavních producentů YG Family. Danny na krátkou chvíli začal se svou sólovou kariérou jako herec a v roce 2012 vytvořil vlastní show „Danny from LA“, která měla premiéru v listopadu 2012.


Členové skupiny se rovněž podíleli na tvorbě alb jiných interpretů. Danny v roce 2008 kolaboroval s YMGA na písni Scandal pro album Made In R.O.K, zatímco Teddy si zarappoval ve dvou písních z Taeyangových (BIGBANG) alb - Move (Solar) a Player (HOT) - a v jedné od G-Dragona (BIGBANG) - The Leaders (Heartbreaker).
Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9