Epik High

116 Odebírat
Autor Katarinka, 26.12.2012
Alba Map of the Human Soul, High Society, Swan Songs, Remapping the Human Soul, Pieces, Part One, (e), 99
Členové Tablo, Mithra Jin, DJ Tukutz
Aktivní 2003 - současnost
www.ygfamily.com/artist/M...
www.youtube.com/user/offi...
www.facebook.com/EPIKHIGH
https://soundcloud.com/ep...

에픽하이 

 
Epik High [také jako EH nebo EpikHigh či EPIKHIGH] je banda z Koreje zaměřená především na alternativní hip hop a rap a působící v Seoulu. Tablo, Mithra Jin a DJ Tukutz se proslavili převážně díky kombinování různých stylů hip-hopu a dalších žánrů, stejně jako pro kolaborace s mnoha K-Popovými umělci.

Trio má své kořeny ve Woollim Entertainment, kde se hodně asociovalo s tehdejšími INFINITE trainees. Později EH založili i svůj vlastní nezávislý label Map The Soul, kde prožil své začátky například rapper Dok2. 

Fungující už v 2003, skupina měla od roku 2009 pauzu, a to když se členové individuálně hlásili na povinnou vojenskou službu. Tablo po vypršení smlouvy s Woollim Ent. ke konci roku 2010 podepsal novou s YG Entertainment a vydal pod její záštitou sólo desku.

Dvacátého pátého července 2012 YG Entertainment oznámila, že by chtěla nabrat i Mithru a Tukutze. Tak se i stalo a později toho roku vyšel singl It's Cold a sedmé album tria, 99.

Roku 2013 trio oslavilo desáté výročí a ve spolupráci se známými rappery stvořilo digitální singl 420, zatímco v roce 2014 kolaboruje s čínskou umělkyní Bibi Zhou společně s níž odhalují remake pro Fool z alba Epilogue a dále se vracejí s osmým studiovým albem Shoebox. Začátkem 2015 se vydávají na turné po Asii v rámci Paradise Tour se Shoebox a zakládají sub-agenturu High Gound.Fanclub: High Skool
Barva: Černá

Důležité události:
• 2003: debut Epik High a album Map of the Human Soul
• 2004: High Society
• 2005: Swan Songs, první velký úspěch EH
• 2006: Black Swan Songs
• 2007: Remapping the Human Soul
• 2008: Pieces, Part One, Lovescream
• 2009: Map the Soul, Remixing the Human Soul, (e), label Map The Soul, DJ Tukutz narukuje
• 2010: Epilogue [pouze Mithra a Tablo], Mithra Jin narukuje, Tablo podepisuje smlouvu s YG
• 2011: Tablo vydává Fever's End, Tukutz se vrací z vojny
• 2012: Mithra se vrací z vojny, DJ a Jin se přidávají k YG, album 99
• 2013: 10té výročí Epik High, singl 420
• 2014: Epik High x Bibi Zhou, Shoebox
• 2015: turné se Shoebox, založení sub-agentury High Ground


- 2003 - 2006: Začátky a Swan Songs
Epik High byli na počátku své kariéry, díky nedostatečné popularitě hip-hopu v Koreji, vcelku neznámí. Jejich úspěch započal teprve vydáním druhého alba High Society, ale byly to teprve Swan Songs, co Epik High vynesly mezi nejpopulárnější hvězdy hip-hopu. Fly, titulní song a Paris (nazpívaná spolu s Jisun(em) z Loveholic) z jejich třetího alba, se staly hity. Fly byla rovněž použita pro video hry FIFA 07 a Pump It Up.
 
Třetí album skupiny - Swan Songs - mělo být původně jakési první studiové a dobré, po dvou vcelku nešťastných. Nicméně, deska se stala běžnou známostí korejské hudební scény. Pro zajímavost obsahovala hitovky jako Fly a Paris. Album bylo později přebaleno a vydáno jako Black Swan Songs. Repackage navíc obsahoval remixy různých písní. 
 


- 2007: Remapping the Human Soul
Čtvrté album Remapping the Human Soul bylo vydáno 23. ledna 2007. Titulní songy Fan a Love Love Love se staly velkými hity roku. Navzdory hlavním singlům, album bylo známo jako mnohem temnější a rovněž obsahovalo více kontextu pro dospělé, než alba předchozí.

Původně mělo být album vydáno již v říjnu 2006, ale datum bylo posunuto. V prvním měsíci se pak prodalo téměř 90.000 kopií, což posunulo Epik High na první místo pro nejlepší nadcházející umělce.

Celkově se prodalo 130.000 kopií. Skupina byla zvolena jako nejlepší umělec měsíce. Epik High se rozhodli ubírat směrem ´žádný žánr, jen hudba´ při tvorbě jejich čtvrtého alba. Několik písní bylo dokonce zakázáno a podlehlo cenzuře u mnohých kanálů kvůli otázkám sexuálních zločinů, válek, vzdělávání a náboženství. Ministerstvo kultury a cestovního ruchu se pokoušelo zastavit živé vysílání Remapping the Human Soul jak později uvedl Tablo v rozhovoru pro The Times Korea. S titulním songem Fan se stalo album jejich číslem jedna v prodeji. Kromě toho se popularita Epik High zvedla i v Japonsku, hlavně díky písni Flow, na které se podílela Emi Hinouchi. 
 

- 2008: Raný úspěch Pieces: Part One a první mini album Lovescream
Předprodej pátého alba EH se vyšplhal na 50.000 kopií. První singl nového alba a s ním i hudební video bylo One, na kterém se opět podílel Jisun z Loveholic a korejská herečka Jung Ryu Won. Krátce po One byly vytvořeny i mv pro Umbrella a Breakdown.

Po úspěchu s Pieces: Part One, vydali Epik High své první mini-album Lovescream. To bylo jejich vůbec prvním mini-albem od jejich debutu v roce 2003. Vyšlo 30. září 2008. Teasery, které si získaly pozornost, protože byly vytvářeny z abstraktních animovaných grafik místo z fotek zpěváků samotných, byly přidávány na web stránku Epik High. Mini-album mělo velký úspěch a titulní stopa 1 Minute 1 Second se umístila na vrcholu online hudebních žebříčků. 
 


-  2009: Map the Soul, Remixing The Human Soul a [e]
Na začátku roku 2009 ukončili Epik High smlouvu se svou nahrávací společností Woollim Entertainment a založili Map the Soul, nezávislou společnost sestávající z Epik High, MYK, Planet Shiver a Dok2.

Sedmý projekt skupiny, knižní album pojmenované Map the Soul, byl vydán 27. března 2009. Zcela nezávisle na jakékoli společnosti bylo album distribuováno výhradně na stránkách Epik High. EH Map the Soul nahráli za pomoci dalších umělců, jako jsou MYK, Kero One a Beatbox DG. Tablo pak konkrétně uvedl, že Map the Soul není jejich oficiální šesté album, nýbrž speciální projekt.

Devatenáctého května 2009 zveřejnili obě verze hudebního videa pro song Map the Soul. Jako připomenutí, že je to jejich první album vydané pod vlastní nezávislou společností a rovněž pro sblížení se s fanoušky, Epik High uspořádali v květnu 2009 turné po různých městech v USA (New York, LA, San Francisko a Seattle) pospolu s Dumbfoundead, Kero One, MYK a Far East Movement.
 
Dvacátého druhého července 2009 Epik High a elektronická skupina Planet Shiver spojili své síly a vydali album Remixing The Human Soul, které obsahovalo zremixované a předělané verze největších hitů Epik High.

Čtrnáctého srpna 2009 prozradil Tablo na svém blogu, že pracuje na novém albu jménem [e], to bylo později - 16. září 2009 - vydáno jako skupinové, již šesté. Deska obsahovala třicet stop ve dvou CD a sedmdesáti čtyř strannou mini knížku, ve které byly rozhovory a fotky členů.

Korejské tour započalo po vydání alba. Prvním singlem pro [e] byl Wannabe na němž se podílela Mellow. Jedná se o elektro-popovou skladbu, jež kritizuje v té době současné trendy K-popu. Krátce nato bylo zveřejněno společné hudební video pro další dva nadcházející singly: Trot a High Technology. 6. prosince 2009 bylo vydáno mv pro Slow Motion, obsahující scény z filmu No Mercy. 

 
- 2010 - 2011: Epilogue, Tablovo sólo a DJova a Minthrova vojna
Patnáctého října 2009 odešel DJ Tukutz na dva roky na povinnou vojenskou službu - propuštěn byl 7. srpna 2011.

Devátý březen 2010 bylo vydáno album Epilogue. Epik High vytvořili desku se skladbou  Run, která měla představovat nový umělecký směr, jímž se vydali. Na hudebním videu pro Run se před svým oficiálním debutem podíleli členové skupiny INFINITE - L jako hlavní postava, Sunggyu jako kytarista, Woohyun basista a Sungjong jako hráč na klávesy. Toto nové album obsahovalo méně skladeb, než to předchozí, ale bylo určeno pro všechny fanoušky. EH tak chtěli poděkovat příznivcům za podporu, kterou skupině dávali během jejich čekání na DJ Tukutz.

Třetího srpna 2010 narukuje i Mithra Jin, propuštěn byl 14. května 2012.
 
Dvacátého sedmého září bylo oznámeno, že se Tablo chystá 1. listopadu na debut se svým prvním solo albem. Přestože Tablo podepsal exkluzivní čtyřletou smlouvu s YG Entertainment, sám uvedl, že to rozhodně neznamená, že by Epik High byli rozpuštěni. 

 
- 2012: YG Entertainment a 99
V roce 2012 bylo odhaleno, že DJ Tukutz a Mithra Jin již déle nebudou pracovat pod Woollim Entertainment a stejně jako Tablo i oni narukovali do YG. Na přelomu června s červencem pak uteklo na povrch několik náznaků o možnosti návratu Epik High a to v druhé polovině roku: reklamní zprávy YG, tweet od módního návrháře, proklamujíc, že pracoval na kostýmech pro comeback tria a rovněž i tweet od Jerryho K, jenž prohlásil, že je plný očekávání, kvůli dalšímu albu Epik High.

Dvacátého šestého září 2012 YG zaslala teaser obrázek, jež naznačoval, že by skupina mohla mít v říjnu, po tříleté pauze, svůj comeback.

Osmého října EH vydali jejich první song po třech letech: It’s Cold, na němž spolupracovala i další zpěvačka pod YG, Lee Hi. 19. října 2012 zveřejnila YG Entertainment dvě nová hudební videa pro písně Up (ft. Park Bom z 2NE1) a Don’t Hate Me.
 
Epik High vydali své sedmé album 99 v říjnu 19. (jako online - digitální - verzi) a říjnu 23. (jako CD - pevné album). CD mělo dvě extra stopy navíc, které digitální verze neobsahovaly. 


- 2013: Současnost: Singl, 10. výročí a Shoebox
Epik High ve spolupráci se známými rappery korejské scény - Dok2, Double K, Yankie, Sean2Slow, Dumbfoundead, TopBob a MYK - stvořili singl 420. Ten oslaloval desáté výročí tria. Stalo se tak 23. října 2013. 
 
Na jaře roku 2014 Epik High překvapili fanoušky dalším singlem, respektive remakem skladby Fool z desky Epilogue. Bumkeyho část si tentokrát vzala na starost čínská zpěvačka Bibi Zhou.

První náznaky o návratu tria odhalil sám leader Tablo a jeho dcerka Haru v show Superman is Back, ty později následovala další Tablova slova pronesena například v interviews, na Twitteru nebo Tablo's Dreaming Radio. Teprve 12. října byl ovšem comeback oficiálně potvrzen YG Entertainment. 

Osmé studiové album Shoebox bylo na cestě a s ním i první MV s omezením 19+ jménem Born Hater, na nemž pracovalo hned několik známých tváří: Beenzino, Verbal Jint, Mino, B.I a Bobby. Hudební video bylo nahráno na oficiální channel Epik High 18/10/2014.

O dva dny později, 20/10/2014, trio obdarovalo fanoušky a posluchače druhým videem pro skladby Spoiler a Happen Ending. Diváci si v MV mohli všimnout mladičké trainee Kim Jisoo nebo modelů z K-Plus company. 

Shoebox samotný se dostal na pulty kamenných obchodů 22/10/2014 a byl až po okraj naplněn úžasnými kolaboracemi. Za zmínku rozhodně stojí Kim Jong Wan z Nell, Jay Park, Dok2, Younha, MYK, Taeyang z BIGBANG a další.

Mimo jiné Epik High rovněž během propagací nové desky oslavili 11. výročí skupiny.

TOP0 článků

Anketa

Z jaké další asijské země, kromě Jižní Koreje, posloucháte hudbu nejčastěji?

Taiwan
1,3%
Čína
47%
Japonsko
34,8%
Vietnam
5,4%
Thajsko
7,9%
Filipíny
0,5%
Indie
0,5%
Singapur
0,5%
Mongolsko
0,3%
Jiná
1,8%
Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9