EXO

496 Odebírat
Autor Eunka, 09.12.2012
Alba Mama, XOXO, Miracles in December, Overdose, Exodus, Love Me Right, Sing For You, EX′ACT, Lotto, For Life, The War, The War: The Power of Music, Universe, Don’t Mess Up My Tempo, Love Shot, Obsession
Členové Suho, Xiumin, Baekhyun, Chanyeol, Chen, D.O, Kai, Lay, Sehun
Aktivní 2012 - současnost
www.smtown.com
www.youtube.com/user/SMTO...
www.facebook.com/smtown/?...
twitter.com/SMTOWNGLOBAL?...
twitter.com/weareoneexo
instagram.com/weareone.ex...
EXO 엑소 je korejsko-čínská chlapecká skupina patřící pod společnost SM Entertainment. Název EXO je odvozen od slova Exoplanet, označuje planetu, která se nachází mimo sluneční soustavu. Skupina je rozdělená do dvou podskupin: EXO-K (zaměřená na korejský trh) a EXO-M (zaměřená na čínský trh). Původně měla 12 členů, ale nyní pouze 9. Leaderem je Suho. Každý člen má nějakou super schopnost. Oficiální název fanklubu je EXO-L. Podskupiny: EXO-CBX, EXO-SC

Už v květnu 2011 Lee Soo Man přemýšlel nad tím, že připraví skupinu, která by současně propagovala v Číně i Koreji. Od prosince 2011 do února 2012 vyšlo postupně 23 upoutávek na tuto novou skupinu. Ještě před vydáním prvního mini alba vyšly dva singly What is love a History. Dne 31. března měli EXO koncert v Soulu a 1. dubna pak v Pekingu. Se skladbou Mama debutovali 8. dubna a o den později vyšlo jejich první stejnojmenné mini album. Úspěchu dosáhli okamžitě, Mama si vedla skvěle jak v korejských, tak čínských hitparádách. Není divu, že v listopadu dostali cenu "Nejlepší nová asijská hudební skupina". Stali tváří The Face Shop a Ivy club a mimo jiné zazářili i v Samsung reklamě na ATIV smart PC.V květnu 2013 potvrdila společnost SM, že připravují první dlouhohrající album. Dne 30. května vydali videoklip k písni Wolf a tím zahájili comeback. Tentokrát nepropagovali odděleně jako u Mama, ale vystupovali jako celá skupina. Album XOXO vyšlo 3. června a bylo rozděleno na Kiss edition (korejská) a Hug edition (čínská).  S Wolf poprvé vyhráli v hudební show 14. června a další vítěztví pak na sebe nenechala dlouho čekat. Album dosáhlo tak velkého úspěchu, že se společnost rozhodla pro přebalovku s názvem Growl

Titulní píseň repackage alba Growl vyšla 1. srpna 2013 a samotné album pak bylo k mání o čtyři dny později. Vyšlo také ve dvou edicích. Jak se EXO dařilo a prodeje bouraly rekordy, bylo třeba uspokojit fanoušky a tak SM otevřela obchod s EXO tématikou. Pánové se taky představili fanouškům v reality show EXO Showtime. Popularita skupiny vzrostla tak, že si na MAMA 2013 odnesli cenu pro album roku. Ještě ten samý rok potěšili fanoušky vánočním albem nazvaným Miracles in December, které vyšlo v korejské i čínské verzi 9. prosince. Nebylo žádným překvapením, že s ním opět vyhrávali v hudebních pořadech. Také se stali tváří kosmetické značky Nature Republic.Další mini album Overdose vyšlo 7. května 2014. Původně mělo vyjít již v dubnu, ale kvůli tragické nehodě trajektu Sewol byl comeback posunutý. Tentokrát bylo opět v plánu, že EXO-K bude propagovat v Koreji a EXO-M v Číně. Předobjednávky na album doslova trhaly rekordy a Overdose se pak stalo nejprodávanějším albem v Koreji za rok 2014. Opět se také stalo albem roku na MAMA. Skupinu však nepotkávaly jen radostné zprávy. Dne 15. května podal Kris žalobu na společnost SM a 10. října to udělal i Luhan. Oba skupinu opustili. První sólový koncert Exo from Exoplanet #1 - The Lost Planet si pánové vychutnali 24. května a až do konce roku 2014 pilně koncertovali pomalu po celé Asii. V té době se také zbývající členové začali více věnovat sólovým, například hereckým, aktivitám. V tom roce také zveřejnili jméno fanklubu EXO-L.

V roce 2015 zahájili další turné, tentokrát nazvané Exo Planet #2 - The Exo'luxion. Tentokrát navštívili i USA a Kanadu (únor 2016). Soudní spor s Krisem a Luhanem stále pokračoval, ale kluci se nenechali zlomit a začali připravovat další album. V upoutávkách měli možnost poukázat na svoje superschopnosti. Druhé dlouhohrající album Exodus vyšlo 30. března a k dispozici byly verze jednotlivých členů. Titulní píseň Call Me Baby opět bodovala v hitparádách i v hudebních show, ve kterých zvítězila osmnáctkrát. EXO se také objevili v seriálu EXO Next Door. Stejně jako v případě XOXO, i nyní se fanoušci dočkali přebalové verze, která dostala název Love Me Right a vyšla 3. června. Ještě předtím však skupinu opustil i Tao, jenž také podal na společnost SM žalobu, zejména ze zdravotních důvodů. Od té chvíle skupina začala fungovat v 9 členech. V říjnu se stali prvními umělci, kteří měli koncert v Gocheok Sky Dome v Soulu. Tehdy byly také vydány oficiální lightsticky s jejich logem. Dne 4. listopadu vydali svůj první japonský singl Love Me Right~Romantic Universe~, který kraloval v žebříčku Oricon. V den vydání se prodalo 147 000 kopií. EXO také vystupovali ve slavném Tokyo Dome. V listopadu podpořili populární sci-fi sérii Star Wars a vydali singl Lightsaber. Krátce na to opět oznámili, že chystají další zimní album jako vánoční dárek. Toto mini album dostalo název Sing For You a vyšlo 10. prosince. Část ze zisku byla věnována na podporu UNICEF kampaně "Smile For U". Postupně také začali propagovat další známé značky a společnosti jako SPAO, Baskin Robbins, Pepero, Lotte World, Lotte Duty Free, MCM, Kangshifu Ice Tea, Hats On, Goobne Chicken.

Třetí dlouhohrající album EX′ACT spatřilo světlo světa 9. června 2016 spolu se dvěma titulními písněmi Monster a Lucky One. Opět dosáhlo mimořádných úspěchů. Během jednoho týdne se prodalo 522 372 kopií. Kromě toho se objevilo v žebříčku United World Albums Chart. Členové EXO nafotili exkluzivní fotky pro W Korea v rámci projektu Exoclusive. Také byla vydána oficiální hra Exorun. Jako obvykle přišla na řadu repackage verze, zvaná Lotto, která vyšla 18. srpna. EXO též uspořádali další turné Exo Planet #3 - The Exo'rdium a fanoušci se dočkali již druhého lighsticku. Lotto kralovalo v Billboard World Digital Songs a stejnojmenná titulní píseň vyhrávala v hudebních pořadech stejně jako hitovka Monster.V září se pánové objevili v populární show Infinite Challenge a s komikem Yoo Jae Sukem natočili úspěšný singl Dancing King. V říjnu vydal své první sólové album Lose Control Lay a také debutovala první podskupina EXO-CBX (Baekhyun, Chen a Xiumin) s mini albem Hey Mama! Japonští fanoušci se dočkali druhého singlu Coming Over a milovníci zimních alb se opět potěšili dalším vánočním dárkem v podobě mini alba For Life, které tentokrát vyšlo v dvoudiskové speciální edici 19. prosince. Ve videoklipu k titulní písni si zahráli Suho, Chanyeol a Kai. 

EXO také zaujali americkou malířku Jesse Mockrin, proto se v březnu 2017 konala výstava nazvaná XOXO. Zahájení se zúčastnil Suho a inspirace přišla i od Gucci a Vogue Korea. V květnu se pak znovu předvedli EXO-CBX, neboť je čekal japonský debut. Dne 24. května vydali japonské mini album, které nazvali Girls. Titulní píseň nesla název Ka-CHING!.Když EXO oznámili letní comeback, fanoušci se nemohli dočkat. Pánové slíbili něco velkolepého, za čím si mohou všichni členové stát. Brzy však vyšlo najevo, že Lay se tentokrát comebacku nezúčastní kvůli pracovním aktivitám v Číně. Nové album The War vyšlo spolu s klipem k titulní písni Ko Ko Bop 18. července 2017 a obsahovalo devět stop. Na určitých textech se podíleli Chen, Baekhyun a Chanyeol. 

Jak už mají ve zvyku, vydali i tentokrát repackaged album, které dostalo název The War: The Power of Music. Vyšlo 5. září spolu s MV k písni Power. Tentokrát se kluci pořádně vyřádili a předvedli své superschopnosti. Kromě toho obdarovali fanoušky live albem EXO PLANET #3 -The EXO`rDIUM(dot), které vyšlo 25. října. Jako tradičně připravili pro fanoušky i zimní album. Tentokrát si zahráli na baristy a 26. prosince přišli s mini albem Universe. Titulní píseň dostala stejný název a opět šlo o sváteční baladu. Hned v roce 2018 pak potěšili japonské fanoušky, neboť vydali první japonské studiové album Countdown. EXO vystoupili na ZOH hrách v Pyeongchangu a také se stali první idol skupinou, která má oficiální pamětní medaile. Opět se na scénu vrátili EXO-CBX s druhým korejským mini albem Blooming Days. Toto album vyšlo 10. dubna. Na japonské fanoušky není radno zapomínat, proto podskupina EXO-CBX přišla 9. května s albem Magic.EXO-L sice očekávali, že se skupina vrátí v létě, jak už bylo téměř zvykem, nicméně kluci měli tolik individuálních aktivit, že se comeback s pátým studiovým albem Don’t Mess Up My Tempo uskutečnil až 2. listopadu 2018. Titulní píseň Tempo vyšla v korejské i čínské verzi a tentokrát se ukázal i Lay, který si krátce předtím vychutnal americký debut s albem NAMANANA. Jak je u EXO zvykem, repackaged album na sebe nenechalo dlouho čekat, tudíž 13. prosince vyšlo album i MV Love Shot. Na textu k této titulní písni se podíleli Chen a Chanyeol.

Na jaře roku 2019, přesněji řečeno 1. dubna, debutoval se svým sólovým mini albem, nazvaným April, and a flower, Chen. Šlo o album plné procítěných balad a titulní píseň dostala název Beautiful Goodbye. Už v červenci ho následoval Baekhyun, jenž vydal své první sólo album City Lights. EXO se také dočkali druhé podskupiny ve složení Sehun a Chanyeol. S mini albem What a Life debutovali EXO-SC 22. července. Druhé mini album Dear my dear vydal Chen 1. října. Baekhyun a Kai se zapojili do projektu SuperM, jenž ohromil mnoho fanoušků jak v Koreji, tak v USA i v cizině. Na listopad si pánové připravili třetí japonský sing Bird. V té době se už dlouho mluvilo o comebacku a pánové, sice ve zmenšené sestavě, vydali své šesté album Obsession 27. listopadu. Titulní píseň ve stylu elektro fanouškům rozproudila krev a videoklip zobrazil boj EXO s jejich zlými klony X-ĖXØ. 

V roce 2020 trávila většina členů EXO čas v armádě, nicméně tu byla příležitost k dalším sólovým projektům. Své první mini album Self-Portrait vydal 30. března leader Suho a po něm přišlo na řadu druhé Baekhyunovo album Delight, které vyšlo 25. května. Lay vydal 1. června album Lit a 13. července se opět přihlásila podskupina EXO- SC se studiovým albem 1 Billion Views. Další album SuperM vyšlo 25. září a jmenovalo se Super One. Sólo debutu se nakonec dočkal i Kai. Jeho mini album Kai přišlo na svět 30. listopadu.


ZDROJ: es.drama.wikia.com, en.wikipedia.org, generasia.com 
FOTO: timetree.zum.com, soompi.com
Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9