IU

125 Odebírat
Autor Eunka, 09.12.2012
Alba Growing Up, Real, Last Fantasy, I□U, Can You Hear Me?, Modern Times, A Flower Bookmark, CHAT-SHIRE, Palette, Flower Bookmark 2, Love Poem
Aktivní 2008 - současnost
iu.iloen.com
youtube.com/loenIU
facebook.com/iu.loen
twitter.com/lily199iu
instagram.com/dlwlrma/
Umělecké jméno: IU
Rodné jméno: Lee Ji Eun 이지은
Datum narození: 16. května 1993
Místo narození: Soul, Jižní Korea
Výška: 162 cm
Váha: 43 kg
Krevní skupina: A
Koníčky: Četba, hudba
Oblíbené pokrmy: Syrové ryby, sladké brambory
Vzdělání: Dongdeok Girls High School
Společnost: LOEN Entertainment (Kakao M)
Název fanklubu: U Ai Na (U Love I)
 

IU, vlastním jménem Lee Ji Eun je jednou z nejpopulárnějších korejských zpěvaček. Její umělecké jméno bylo odvozeno od slov I & You, které symbolizují jednotu mezi zpěvačkou a fanouškem. V Jižní Koreji je známá jako "Nation's Little Sister". Název jejího fanklubu je odvozen od anglického slova "you" (ty) a "ai" je čínský výraz pro "lásku" a "na" je korejský výraz pro "mne". Kromě toho je IU v Koreji známá i jako šikovná herečka.

Debutovala v hudebním pořadu Mnet M! Countdown 18. září 2008 se svým debutovým singlem Lost Child. Tato píseň se později stala titulní skladbou jejího prvního mini alba Lost and Found, které vyšlo 26. září 2008. Toto album však nemělo moc velký úspěch.

Dne 27. dubna 2009 vydala první studiové album Growing Up. Píseň Boo byla velmi úspěšná v hudebních show i hitparádách. Popularita IU rapidně vzrostla. Ten samý rok nazpívala i píseň Ararat pro seriál Queen Seon Deok. Koncem roku pak na MC Mong představila skladbu Love Letter For You, na které se podílel i raper Key ze SHINee.


Zásadní zlom přišel až v červnu 2010, kdy přišla s obrovským hitem Nagging (duet se Seulongem z 2AM) pro populární show We Got Married. Dne 27. června vyhrála první cenu v hudebním pořadu Inkigayo. Další dostala 2. června na Music Bank. Spolupracovala na duetech se zpěváky jako Yoo Seung Ho (Believe in Love), Sung Shi Kyung (It's You) a Seungri z BigBang (I Know). Při nahrávání svého třetího mini alba Real, které vyšlo 17. prosince 2010, spolupracovala s mnohými nejslavnějšími hudebníky a producenty v Jižní Koreji. Lee Min Soo a Kim Eana jí napsali úspěšný hit Good Day. Často doprovází jiné kpop umělce hrou na kytaru, nejzajímavější jsou její zpracování písní Juliette od SHINee, Lies od BigBang, Sorry Sorry od Super Junior a Gee od SNSD.
 

Jako herečka debutovala v lednu 2011 v seriálu Dream High, v němž se objevila i její píseň Someday a pak i balada The Story Only I Didn't Know. Píseň Dreaming sice nebyla oficiálně povolená, přesto v seriálu zazněla také. 

Mini album Real z ní udělalo jednu z nejoblíbenějších zpěvaček v Koreji. Dne 18. června se konal její oficiální fanmeeting a mini koncert v AX-Korea. Tento den byl také označený jako 1004. den od debutu. Koncem listopadu 2011 vydala druhé studiové album Last Fantasy s titulní písní You & I, která se stala obrovským hitem. Všechny skladby z alba kralovaly v hitparádách.
 


V lednu 2012 vystoupila naživo v tokijské Bunkamura Orchard Hall. Během vystoupení se zjistilo, že je nejmladší korejskou zpěvačkou, která tam vystoupila. Poté, 1. března téhož roku vydala japonskou verzi MV Good Day a 21. března pak stejnojmenný japonský singl. V červnu započalo její první sólové turné Real Fantasy. Ještě před ním stačila vydat singl Spring of a Twenty Year Old. Tento singl obsahuje tři skladby a jednu, s názvem Peach, složila sama. Dne 18. července vydala druhý japonský singl You & I.

V roce 2013 si zahrála postavu Lee Soon Shin v seriálu You are the Best Lee Soon Shin. Tento padesátidílný seriál získal mnoho ocenění. Začátkem září se pak vrátila na hudební scénu se singlem Monday Afternoon. Další studiové album vydala 7. října. Dostalo název Modern Times. Hudební video k písni The Red Shoes vyšlo o den později. Zakrátko vydala i přebalovku Modern Times - Epilogue a MV Friday. V roce 2014 potěšila fanoušky hlavně na Vánoce, když připravila vánoční dáreček v podobě písničky Knee.V březnu 2015 byla obsazena do seriálu The Producers. Ztvárnila zpěvačku Cindy. Jako pozornost pro milované fanoušky vydala 17. května píseň s názvem Heart. Ta se pak objevila ve zmíněném seriálu. Na OST albu však není. Dne 12. října oznámila, že chystá comeback a mini album nazvané Chat-Shire vyšlo 23. října. Píseň Zezé měla sporný text a vypukl kvůli ní menší skandál. V říjnu toho roku též vyšlo najevo, že je ve vztahu se zpěvákem a skladatelem Chang Ki Hou. Jejich vztah však nevydržel, v lednu 2017 oznámili rozchod. V roce 2016 si IU zahrála hlavní hrdinku v historickém seriálu Scarlet Heart: Ryeo. Za tento seriál obdržela dvě ceny.

V roce 2017 IU překvapila novým studiovým albem Palette. Toto album vyšlo 21. dubna spolu s titulní písní, na které zpěvačka spolupracovala s G-Dragonem z BigBang. Ještě před vydáním alba vydala dva singly Through the NightCan't Love You Anymore. Ten samý rok potěšila fanoušky i druhým albem předělávek Flower Bookmark 2.

V roce 2018 oslavila 10. výročí na hudební scéně a kromě koncertů připravila pro fanoušky i singl BBIBBI, který spolu s videoklipem vyšel 10. října. V roce 2019 předvedla strhující výkon v seriálu Hotel Del Luna. Také vydala nové mini album, které poeticky pojmenovala Love Poem.Filmografie:
Film:

2017 Real
2020 Dream


TV Drama:
2011Dream High
2012 Dream High 2
2013 You are the Best Lee Soon Shin
           Bel Ami
2015 The Producers
2016 Scarlet Heart: Ryeo
2018 My Mister
2019 Hotel del LunaFOTO: Koreamotion - WordPress.com

Anketa

Z jaké další asijské země, kromě Jižní Koreje, posloucháte hudbu nejčastěji?

Taiwan
1,2%
Čína
47,6%
Japonsko
34,6%
Vietnam
5,2%
Thajsko
7,8%
Filipíny
0,5%
Indie
0,5%
Singapur
0,5%
Mongolsko
0,3%
Jiná
1,7%
Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9