JUNIEL

Autor Xiunka, 26.11.2012
Alba Juni
Aktivní 2011 - současnost
youtube.com/channel/UCyVS...
facebook.com/officialjuni...
twitter.com/junielism

Korejská zpěvačka a skladatelka JUNIEL, vlastním jménem Choi Seo Ah (rozena Choi Jun Hee, jméno si nechala změnit v roce 2016), se narodila 3. září 1993. Svou kariéru začala v Japonsku, kde byla nejdříve známá jako Junie. Později své umělecké jméno změnila na Juniel - Junie značí její rodné jméno a L jako love (láska) - stylizované jako JUNIEL nebo JunieL.

Už jako malá ráda tancovala a zpívala a velkým vzorem pro ni byla zpěvačka BoA. Na střední škole se začala učit na kytaru a v 16-ti složila svou první písničku Boy, která vyšla i na jejím prvním japonském mini albu. Juniel na sebe prozradila, že miluje květy třešní, chození po horách a čtení. Její krevní skupina je B a kromě kytary umí hrát i na piano. Většinu písní ze svých alb si napsala sama.

JUNIEL během vystoupení 1&1 Naver Music Special (cr. yellowshoes12.wordpress.com)

Během studia v Japonsku se zúčastnila japonské obodoby soutěže American Idol, kterou vyhrála. Oficiálně debutovala 29. dubna 2011 s mini albem Ready go! a jako předskokanka se objevila na koncertech Oh Won Bina a FTISLAND. Její písnička Cherry Blossom (Sakura ~ Mind out of Reach) se objevila jako závěrečná písnička několika japonských show jako Music B.B nebo Music Focus.


V Koreji začínala pod Good Entertainment, později se přesunula k FNC Entertainment. U této společnosti jí smlouva skončila začátkem roku 2016 a JUNIEL využila příležitosti a přesunula se k C9 Entertainment, ve které působí například zpěvačka Younha, rapperka Cheetah nebo rocková skupina PIA. V Koreji JUNIEL debutovala 7. června 2012 s písní illa illa. Tato písnička zazněla i v dramatu A Gentleman's Dignity, kde si v jedné z epizod JUNIEL zahrála maličkou roli.
 

JUNIEL na předávání cen Golden Disk Awards 2013 (cr. ceffany.wordpress.com)
 

V červnu 2012 vyhrála Cyworld Digital Music Awards za nejlepšího nováčka měsíce. Ve stejném roce byla nominována i na Mnet Music Awards v kategoriích Umělec roku a Nejlepší nová zpěvačka. Ke konci tohoto roku si spolu s EXO-K odnesla cenu pro nejlepšího nováčka na hudební scéně na 19. ročníku Acting Prize of Republic Korea. Další ocenění pro nejlepšího nováčka získala i na Golden Disk Awards v roce 2013. 


V březnu stejného roku vydala své první (japonské) full album Juni, na kterém je 11 písní, které JUNIEL sama složila, včetně japonské předělávky duetu Babo. O měsíc později vydala v Koreji třetí mini album Fall in L, jehož titulní píseň Pretty Boy okamžitě obsadila vrchní místa korejských žebříčků.
 


Romantic J (Lee Jong Hyun & JUNIEL) (cr. cnbluestorm.com)

V červenci se JUNIEL stala součástí Kim Do Hoonova Dokkun Project a spolu s Hanhaem (Phantom) vydali úspěšnou píseň Emotion Is Important. Ke konci roku spojila síly i s Lee Jong Hyunem (CNBLUE) a pod názvem Romantic J vydali vánoční písničku Love Falls, která byla inspirována filmem Hudbu složil, slova napsal.

Jako sólistka se JUNIEL na scénu vrátila až po necelém roce a půl, v září 2014, se singlem I think I'm in love, ale u sóla nezůstala dlouho a brzy spojila síly se zpěvákem skupiny Teen Top Nielem, se kterým v dubnu 2015 nazpívala píseň Spring LovePosledním singlem vydaným pod křídly FNC Entertainment se stala píseň Sorry z konce srpna 2015.

IFrame
JUNIEL & Niel - Spring Love (Music Core 18.4.2015)

Pod novou agenturou vydala JUNIEL píseň You Look Pretty, která je součástí OST k seriálu Beautiful Gong Shim. Následoval singl s názvem Pisces, s jehož propagací se JUNIEL z nasvícených pódií vrátila zpět do ulic mezi fanoušky a zúčastnila se i projektu DALKOMM DAY, kde spolu s Jo Yungem nazpívala píseň Which Star Are You From?. Ještě v témže roce stihla vydat i píseň The Time, která posloužila jako OST k seriálu Shopaholic Louis.

Na scénu se vrátila téměř po roce (8. srpna 2017) s temným singlem Last Carnival, ve kterém popisuje násilí v romantickém vztahu. Přiznala, že sama si podobným vztahem prošla a ráda by proto skrze svou hudbu a sociální média šířila osvětu o tomto problému.​ Píseň Last Carnival se stala i součástí mini laba Ordinary Things, jehož titulní písní se stala balada I Drink Alone.

Anketa

Z jaké další asijské země, kromě Jižní Koreje, posloucháte hudbu nejčastěji?

Taiwan
1,2%
Čína
47,6%
Japonsko
34,6%
Vietnam
5,2%
Thajsko
7,8%
Filipíny
0,5%
Indie
0,5%
Singapur
0,5%
Mongolsko
0,3%
Jiná
1,7%
Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9