Jay Chou

Autor Mei, 08.11.2012
Země Taiwan, Čína
Alba Jay (2000), Fantasy (2001), Eight Dimensions (2002) , Ye Hui Mei (2003), Common Jasmin Orange (2004), November′s Chopin (2005), Still Fantasy (2006) , On the Run (2007) , Capricorn (2008) , The Era (2010), Exclamation Mark (2011)
Aktivní 2000 - současnost
jaychoustudio.com/
www.youtube.com/user/JayC...
www.facebook.com/pages/Ja...
twitter.com/Multistars

Jay Chou (čínsky: 周杰倫) je taiwanský muzikant, zpěvák, skladatel, herec, režisér a hudební a filmový producent. Narodil se 18. ledna 1979 v New Taipei City v Tchaj-wanu. Od tří let se učil hrát na klavír a říká, že se při tom cítil velmi šťastně, ale někdy také pociťoval velký tlak. Dále se také ve třetí střídě začal učit hrát na violoncello. Jay byl během svého dětství fascinován posloucháním různých zvuků a písní na magnetofonu. Jako malý také napodoboval televizní herce a dělal kouzla. Jeho oblíbená skladba byla a stále je Chopin. Oba jeho rodiče byli středoškolští učitelé. Matka Ye Hui Mei (čínsky: 叶惠美) učila umění a jeho otec Zhou Yao Zhong (čínsky: 周耀中) byl biomedicínský výzkumník. Když mu bylo 13, jeho rodiče se rozvedli. To ho přimělo k tomu, aby se stal introvertním a samotářským. Přestože měl spousty přátel, raději býval sám, poslouchal hudbu, uvažoval a snil. Vystudoval Tamkang Senior High School, kde se specializoval jako vedlejší na violoncello a jako hlavní na klavír. Když se později Jay zamiloval do populární hudby, začal psát písně.

Jay vystudoval střední školu s nedostatečným hodnocením pro univerzitu a tak se připravoval na povinnou vojenskou službu. Nicméně kvůli sportovnímu zranění měl nevysvětlitelné a velké bolesti zad a nakonec se ukázalo, že se jedná o ankylozující spondylitidu, dědičnou zánětlivou chorobu páteře. Výsledkem tedy bylo, že byl od vojny osvobozen. Šel tedy zatím pracovat jako číšník. Jayův přítel se v roce 1998 přihlásil do talentové soutěže Super New Talent King a přihlásil také Jaye, jako svůj doprovod. Jeho přítel tedy zpíval a Jay ho doprovázel na klavír. Zpěv jeho kamaráda byl ale popsán jako mizerný. Jay zde ale ukázal své klavírní dovednosti a skládání songů. I když nevyhráli, všiml si Jayovi hry na klavír Jacky Wu (vlivná postava v zábavním taiwanském průmyslu). Wu byl Jayem ohromen. Wu ho tedy najal jako skladatele pro začínajícího textaře Vincenta Fanga. Během následujících dvou let byl najat, aby skládal songy pro mandarinské zpěváky.

I když byl vycvičen v klasické hudbě, kombinuje čínské a západní styly. Věnuje se především R&B, rocku a popu. Všechny své písně si sám skládá, ale skládá také písně pro další zpěváky.

V roce 2000 vydal své debutové album s názvem Jay pod nahrávací společností Alfa Music. Díky albu si získal pověst talentovaného zpěváka a hudebního skladatele, jehož styl je spojením mezi R&B, rapem, klasickou hudbou a čínskou hudbou. Od té doby každý rok, kromě roku 2009, vydává jedno album. Z každého jeho alba bylo prodáno několik milionů kopií. Jeho hudba získala uznání v celé Asii, hlavně v regionech jako jsou Taiwan, Čína, HongKong, Japonsko, Malaysie, Indinésie, Indie, Singapur, Thajsko, Vietnam a v zámořských asijských komunitách. Do roku 2010 prodal více než 28 milionů alb po celém světě.  
 

V roce 2005 debutoval ve své herecké kariéře a to ve snímku Initial D, za který získal cenu Best Nowcomer Actor v  HongKong Film Awards a Golden Horse Awards. Dále byl v roce 2006 nominován na nejlepší vedlejší roli v HongKong Film Awards za roli ve filmu Curse od the Golden Flower (česky: Kletba zlatého květu). Jay Chou také produkoval ústřední píseň k filmu Ocean Heaven (česky: Nebeský oceán), kde hrál Jet Li.


 

Co se týče režie, začínal Jay na režírování hudebních videoklipů a reklam. V roce 2007 pak natočil drama Secret (česky: Tajemství), ke kterému napsal také scénář. Jay Chou zde hraje hlavní roli. Secret mělo skvělé ohlasy od kritiků i diváků.

Jeho prvním holywoodským filmem byl pak film The Green Hornet (česky: Zelený sršeň).
 

V dnešní době má Jay také vlastní nahrávací společnost JVR Music.
 

Jay už má za sebou také 4 světová turné. "The One" (2002), "Incomparable" (2004), "Jay Chou The World Tours" (2007–2008) a "The Era" (2010–2011), které byly odehrány ve městech, jako jsou Taipei, Tokyo, HongKong, Peking, Singapur, Las Vegas, Toronto a Vancouver.


FOTO: 365zhuti.com
FOTO: offid.cn

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9