SID

Autor AsianStyle, 25.02.2015
Členové Mao, Shinji, Aki, Yuuya
Aktivní 2003 - současnost
sid-web.info/pc_index.htm...
www.facebook.com/sid.offi...
SID (シド Shido) jsou japonská visual kei rocková kapela, která vznikla v roce 2003, a jsou nyní upsáni pod Sony Records.

Kapelu založil Mao a basák Aki, k nim se přidali dva podpůrní členové - kytarista Shinji a na bicí Yuuya. Tihle čtyři stvořili první demo CD
Yoshigai Manabu 17-sai (Mushoku) (吉開学 17歳 (無職)) a upsali se pod Danger Crue Records.

Přestože technicky kapela vznikla v roce 2003, jako datum svého vzniku uznávají 14. ledna 2004, což je oznámení jejich první show v Meguro Rock May Kan, přičemž se Shinji a Yuuya stali oficiálními členy kapely.
Nyní již kompletní SID vydali svůj první singl "Kaijou-Ban"(会場限定盤) v březnu a jeli se podívat do Ameriky na Anime Central Con, který se konal v květnu. Mladá kapela zapůsobila na publikum a získala si spoustu zahraničních fanoušků.

Jejich první album "Renai" (レ ンアイ) následovala one-man tour a vydání druhého alba. Kapela tvrdě pracovala na produkci nové muziky, upevnění své pozice a image ve světě j-rocku a to pochopitelně i v zahraničí. SID překvapili média až tak, že si získali titul "the monster band of the indie scene" (ohromná kapela indie scény).

Rok 2006 byl pro SID klíčovým. Vtrhli na Oricon žebříček a umístili se v první desítce se svým singlem "Chapter 1". Měli one-man vystoupení ve známé hale Nippon Budokan. Vydali své třetí album a jeli turné po Japonsku. Další rok přinesl další singl a píseň "Mitsuyubi" (蜜指) se umístila v Oricon top pětce.Na začátku roku 2008 SID oznámili, že přecházejí k Sony Records a vydali "Monokuro no Kiss" (モノクロのキス) singl. Ten musí znát každý fanoušek Kuroshitsuji, jelikož titulní píseň byla použta jako opening k anime. Nahrávka byla k dostání ve čtyřech verzích, přičemž jedna byla speciální Kuroshitsuji verze. Singl "Enamel" byl potom použit jako opening pro Book of Circus Black Buttler (Kuroshitsuji).

V listopadu 2008 se jejich koncert v Nippon Budokan vyprodal za dva dny.

Další singl "2°C me no kanojo" (2℃目の彼女) vyšel v lednu 2009 a o tři měsíce později se "Uso" (嘘) umístil na druhé příčce Oricon žebříčku a stal se z něj také první ending pro skvělé anime Fullmetal Alchemist: Brotherhood.Album Hikari vyšlo 1. července 2009 a 11. listopadu následoval singl "One Way" a umístil se na třetí příčce Oriconového žebříčku.

Dne 3. března 2010 vydali SID další singl "Sleep" a oznámili vystoupení v Saitama Super Arena ve speciálním programu TV Asahi "Ikinari!Ogon Densetsu" 11. února. Za jediný den se vyprodalo všech 30 000 lístků!

Píseň "Rain (雨)" je pátým openingem a šestým endingem pro Fullmetal Alchemist: Brotherhood. Song vyšel 2. června 2010 a 4. a 5. června se stal číslem jedna na Oricon Daily žebříčku. Rain se stal již druhým songem, který byl od SID použit pro FMA, což dělá SID jedním ze dvou umělců, kteří se svou písní podíleli na FMA více než jednou (těmi dalšími jsou samozřejmě L'Arc-en-Ciel).Dne 29. října 2010 vydali singl "Cosmetic" a vystoupili v Tokyo Domu (11. prosince), přičemž v prosinci také vydali singl "Ranbu no Melody" (乱舞のメロディ), který byl použitý jako opening k Bleach (epizody 292 - 316).
 

Dne 6. února 2011 dostali ocenění Top Pop Artist Award na Billboard Japan Music Awards 2010. Dne 28. prosince 2011 vydali "Fyu no Bench" a 29. ledna 2012 vystupovali na Ontama Carnival.

Singl "S" se stal tematickou písní pro Sadako 3D a image písní pro filmovou adaptaci Carrie z roku 2013. Singl "VIP" vyšel 21. listopadu 2012 a stal se openingem anime adaptace mangy Magi: The Labyrinth of Magic. Další singl "Anniversary" je openingem pro druhou řadu tohoto anime.

Dne 6. března 2013 vydali SID jejich M&W Tour Live Concert na DVD [SIDNAD Vol.8~TOUR 2012 M&W~].

Dne 6. dubna 2013 měli SID ceremoniál ke svému desetiletému výročí v Yokohama Stadium. Dne 24. května poté vystupovali poprvé v Singapuru na MUSIC MATTERS LIVE 2013. Vydali další singl "Summer Lover" a to 24. července 2013 a následovaly dva další singly, které se objevily na albu Side B Complete Collection (21. srpen 2013). Tyto dva singly jsou "CELEBRITY" a "SENSE".
 

SID se vydali na tour ke svému desátému výročí a na finálním vystoupení v Nippon Budokan si pozvali i několik hostů - například AYABIE, R-Shitei, Alice Project, Kameleo, ZORO, DIV, DaizyStripper, Dog in the PWO, v[NEW] a Moran.

V roce 2014 SID vydali singl "hug" a v srpnu potom "Enamel", který byl použit jako opening pro Kuroshitsuji: Book of Circus.Prozatím poslední singl "White Tree" vyšel 10. 12. 2014 ve dvou edicích. Verze A obsahuje CD, obrázkovou knížku, vánoční pohlednici, speciální znak pro vstup na speciální web a spešl boxík. Verze B obsahuje CD a photobook. Obě verze jsou limitované. 

FOTO: facebook.com/sid.official.jp
Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9