Rozhovor přímo z natáčení filmu International Market v Ostravě

19:10 | 29.08.2013 Host 6
Již dříve jsme vás informovali o natáčení nového korejského filmu v prostorách ostravského Dolu Michal. Magdaléně Ptákové se podařilo dostat na plac a vyzpovídat pro AsianStyle produkční z české i korejské strany.
Na place v Dolních Vítkovicích
Na place v Dolních Vítkovicích FOTO: Magdaléna Ptáková
Ve dnech 20.-24.8. se těžařské oblasti Ostravy proměnily v kulisy pro nový korejský film International Market režiséra Yoon Je Kyuna. Filmový štáb včetně představitele hlavní mužské role Hwang Jeong Mina zde přijel po úspěšném natáčení v Praze a nám se podařilo filmaře přistihnout přímo na place. Pár dotazů nám zodpověděli paní Karla Stojáková, česká produkční z firmy Axman Production, a pan Lee Sung Kyu, produkční z korejské strany.

 

Karla Stojáková

Mohla byste nám přiblížit příběh snímku International Market?

Příběh je sága – štáb říká, že to je korejský Forrest Gump. Je to sága, která probíhá od 40. nebo 50. let do současnosti… Je to příběh kluka, který udělal strašně moc pro svou rodinu. My tady (v Praze a Ostravě) točíme Německo 60. let – je to období, kdy Korea byla zpustošena po válce a Německo jim nabídlo, že sem mohou posílat své muže a ženy za výdělkem. Muži pracovali v dolech a ženy jako zdravotní sestřičky. Příští týden se pak štáb přesune do Koreje, kde bude pokračovat natáčení.

Na kterých lokacích v Ostravě probíhá natáčení?
Včera jsme točili v Dole Michal, v pátek točíme ve Staříči ve cvičné štole a na Landeku. Dnes a zítra probíhá natáčení v areálu Dolních Vítkovic. Natáčení v Praze probíhalo 4 dny a v Ostravě jsou také 4 dny. Hlavní natáčení pak bude probíhat ve studiích v Koreji.

Podělil se s vámi korejský štáb o své dojmy?
Korejská strana je nadšená a hrozně se jim tady líbí. Opravdu jsou moc spokojení a jsou rádi, že našli autentické lokace v Ostravě, jsou spokojení i s ubytováním. Filmová kancelář Film Ostrava nám pomohla vše zařídit, což bylo bezvadné.

Spolupráce s korejskou stranou zatím probíhala bez problémů?
Naprosto. Já spolupracuji s Korejci již 12 let a hrozně mě to baví. Vím, že je to náročné pro český štáb, protože mají svůj styl a vše mění na poslední chvíli, ale jinak je vše skvělé a všichni jsou velmi spokojeni.

Jak probíhal výběr českých herců?
Všichni komparzisti, které tady máme, jsou z ostravských castingů. Všichni jsou tady místní. Herci na větší role byli vybíráni na castinzích v Praze – všichni byli vybírání podle typu, ne podle jména. Korejcům se poslaly předem fotky a oni si vybírali. Také jsme jednali s korejskými firmami, aby byl komparz co nejvíce autentický. Ve filmu nevystupuje žádný známý český herec, Korejci mají na své straně dost známých jmen.

 

Lee Sung Kyu

Toto je vaše první návštěva České republiky? Jak se vám zde zatím líbí?
Ano, mám-li mluvit za sebe, tak ano. V Česku se mi moc líbí, zamiloval jsem si Prahu. Poprvé jsem tam byl v červnu (podívat se na filmové lokaci – pozn. red.). V Ostravě jsem navštívil skvělou kavárnu s dobrým cheesecakem, který mě naprosto uchvátil.

Vyhovuje vám natáčení s českými herci?
Ano, jsou velmi milí. Myslím, že náš způsob práce je na ně poněkud rychlý, ale snaží se s námi všemi vyjít a hodně nám pomáhají. Občas se vyskytnou malé problémy s komunikací, ale máme pár korejských překladatelů, kteří umí česky a zbytek štábu umí anglicky, takže se většinou všechna nedorozumění rychle vyřeší.

Už zhruba víte, kdy by mohla být premiéra International Market?
To ještě přesně nevím. Určitě to bude příští rok, ale přesné datum není stanoveno. Možná červen nebo červenec 2014.

Chtěl byste se do Čech vrátit s jiným filmovým projektem?
Samozřejmě!  Kdybych měl příležitost, tak bych ji určitě využil, proč ne?

V České Republice je velká základna fanoušků Jižní Koreje – k-popu, dramat, ale i korejských filmů. Hodně z nich jsou čtenáři AsianStyle.cz. Mohl byste jim zanechat nějaký vzkaz a nalákat je na film International Market?
International Market je film o životě jednoho muže, korejská obdoba amerického filmu Forrest Gump. Takže… určitě se na něj příští rok podívejte!

Děkujeme moc paní Karle Stojákové i panu Lee Sung Kyuovi za poskytnuté odpovědi a především Magdě, že pro nás ochotně tento rozhovor zprostředkovala. Pokud byste chtěli vědět o filmu více, můžete si přečíst jeho krátký souhrn zde.


FOTO: Magdaléna Ptáková

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9