Redaktoři doporučují: Legendární píseň

18:29 | 15.10.2018 abhorsenka 0
Ikonické a legendární songy, které vám chtějí naši redaktoři připomenout, jsou náplní dnešního článku. Tak vzpomínejte a poslouchejte. 
DBSK
DBSK FOTO: soompi.com

Monika:

Legendárne skladby sú jednoznačne téma pre mňa. Pokojne by som zvládla napísať niekoľko stranový zoznam top legendárnych songov. Aby som však nepísala dlhé slohy, rozhodla som sa vybrať len jednu skladbu z k-popu a jednu skladbu z j-popu.

Z k-popu je to moja srdcovka  My Ear's Candy od speváčky Baek Ji Young a Taecyeona z 2PM. Síce nešlo o veľmi prelomový hit, ktorý by sa mohol pochváliť mnohými úspechmi, ale aj po takmer 10 rokoch sa s touto skladbou stretávam v rôznych TV show a ešte stále baví rôznych umelcov robiť na ňu covery. Ide o chytľavý tanečný hit, na ktorom sa nepodpísal zub času a asi ešte dlho sa naň nezabudne.

Za j-pop som vybrala skladbu Sakura No Hanabiratachi. Ide o debutovú skladbu AKB48 a o jeden z ich najikonickejších hitov. Aj po 12 rokoch ide stále o populárnu skladbu, ktorú je pravidelne počuť počas vystúpení AKB48. Odspievanú ju desiatkykrát má asi každá členka 48 skupín a to v Japonsku aj zahraničí. Pre mňa ide o nostalgickú skladbu, ktorá stála pri vzniku takej legendy ako je AKB48 a túto skladbu spoznám okamžite po pár tónoch.

 

Dlho som rozmýšľala, ako by som do tohto článku zakomponovala svojich miláčikov z SM Town – Tohoshinki BoA. Síce ide o kórejských umelcov, ale úprimne mám radšej ich japonskú tvorbu a naozaj je tu z čoho vyberať. Povedzme, že je to bonus na koniec mojej časti, pretože práve teraz nemôžem vynechať skladbu We Are od Tohoshinki. Pred pár týždňami som si k nej našla cestu a odvtedy ju počúvam každý deň. Pieseň je z roku 2009 a je openingom slávneho anime One Piece. V skutočnosti ide o cover, ale Tohoshinki jej podľa mňa vdýchli život. Vždy keď ju počujem na koncertoch, tak mi poskočí srdiečko a som rada, že sa mi opäť vrátila do playlistu.

abhorsenka: 

Klasika nad klasiky je pro mě Sorry Sorry od Super Junior. Song miluji i po letech. Druhým oblíbencem, kterého mám v playlistu už řadu let, je Nillili Mambo od Block B.

 
 
Abychom nezapomněli na klasiku, které už táhne na deset let života, je tady Mirotic od TVXQ v původní sestavě. Jako poslední přidávám jediný dívčí song, který za celá léta poslouchám a mám ráda, 2NE1 a I Am the Best.  

 

Eobie:

To, že existuje kórejský pop, som náhodou na YouTube zistila v roku 2010. Tento rok sa v súčasnej dobe považuje aj ako jeden z rokov golden éry. K tejto hudbe ma v tej dobe priviedli Big Bang a aj samotní GD & T.O.P. A keďže existuje množstvo piesní, ktoré by som do článku pridala, no nie je na to čas, pridávam len Haru Haru od Big Bang, It's You od Super Junior a Shock od Beast spolu s It's Raining od Raina

 

Na najlepšie roky v kórejskej popovej hudbe sme si spoločne predčasom zaspomínali v tomto článku, a tak si ho nezabudnite prečítať, ak ste doteraz tak nestihli urobiť. 

 

Simona:

Ako ste u mňa zvyknutí, ponúknem vám japonské legendárne piesne, ktoré zaručene budete poznať. Pozerali ste drámu Hana Yori Dango? Myslím si, že určite áno. V každom emotívnom okamihu zaznela skladba Planetarium speváčky Otsuka Ai z roku 2005. Pri počúvaní skladby vás zasiahne veľká dávka nostalgie, najmä ak dráma bola jedna z prvých, vďaka ktorej ste spoznali svet ázijských drám a filmov. Pri tejto dráme sa mi vybaví aj pieseň One Love skupiny Arashi z roku 2008, ktorá zaznela v treťom pokračovaní. So skladbou Ikenai Taiyou z roku 2008 rockovej kapely Orange Range ostaneme vo svete drám, a to konkrétne s Hana Kimi v hlavnej úlohe so Shunom Oguri. Pieseň sa stala titulnou. Na záver si dáme aj anime. Mnohí z vás sa určite dobre pobavili pri sledovaní Kaichou wa Maid-sama. A práve z nej ponúkam titulnú pieseň My Secret speváčky Saaya Mizuno z roku 2010.

   

TerkaS:

Sice spíše poslouchám hallyu umělce, ale právě oni mě zasvětili do zlatých songů k-popu. Troufla bych si říci, že asi nejvíc coverů jsem viděla na So To Say/As I Told You od Kim Sung Jaeho. Song je velmi chytlavý a já si ho asi nejvíce zamilovala v remaku od MONSTA X. Ale původní verze má vždycky své kouzlo.Druhým songem, který jsem objevila díky coveru mladší vlny k-popu, je Come Back Home od Seo Taiji & Boys. Píseň je laděna v drsném podtónu a radí dospívajícím rebelům, aby se vrátili zpět domů. A skupinou, která mě na tento báječný song přivedla, jsou BTSNa konec jsem vybrala takové klasiky. Asi pro vás nebude překvapením, že mezi mé oblíbené legendární písně hrdě zařadím Ring Ding Dong od SHINee. K písni samotné asi nemusím nic víc dodávat. Je prostě chytlavá a jakmile si ji jednou poslechnete, už ji nedostanete z hlavy. A jako třešničku na konec Hands Up od 2PM! Ta nesmí chybět na žádné pořádné párty. 

 

AngryDaeguni:

V rámci zmiňování legendárních k-pop písní a neopakování titulů výše půjdu pěkně chronologicky.

V roce 2007 uchvátila posluchače se svou debutovou písní Lovesick skupina FTISLAND. Píseň se držela v k-popových hitparádách celých osm týdnů, album, na kterém byla, se stalo šestým nejprodávanějším albem roku a FTISLAND téhož roku získali za Lovesick ocenění Best Male Group, Mnet.com Award na MAMA, Popularity Award a Newcomer Award na Golden Disc Awards. 

Dalším hitem, jenž nepochybně stojí za zmínku, je Nobody od Wonder Girls vydaná v roce 2009. Píseň takzvaně "went viral", v KBS Music Bank zůstala na 1. místě čtyři týdny po sobě a skupina téhož roku za ni dostala ocenění Song Of The Year, Best Music Video, Best Female Group na MAMA a mimo jiné Daesang na SMA. S anglickou verzí písně se vůbec jako první korejská dívčí skupina dostaly do Billboard Hot 100 a to na 26. místo.

Narozdíl od výše zmíněných tahle píseň neoplývá alejí cen, ale je z mého pohledu legendární proto, že byla počátkem navazujících, opravdu hodně sexy písní i jiných dívčích skupin. Navíc vyvolala pro svůj obsah opravdu velký rozruch a otazníky nad mírou sexualizace dívčích videí a choreografií. Jedná se o Dr. Feel Good od RaNia, rok vydání 2011. 

Podobně, tedy s absencí ocenění, je tomu i u Neverland od U-KISS, rovněž rok vydání 2011. Píseň je podle mě legendární pro svůj beat, pravidelně bývá zmiňována ve videích s názvy Top 100 Iconic k-pop songs nebo Top 50 k-pop songs you should introduce your friend to atp. A nechybí skoro na žádné k-pop party. Dalšími legendárními písněmi z roku 2011 jsou Roly-Poly od T-ARA a Bubble Pop od Hyuny. 

První zmíněná byla v korejské Gaon Music Chart nejprodávanějším singlem roku, vynesla jim ocenění Best Music Video na Melon Music Awards, Bonsang a Digital Daesang na SMA.
 
Bubble Pop Hyuně zajistil globální úspěch a skvěle odstartoval její kariéru jakožto solo umělkyně. Z hlediska rekordů se MV písně stalo prvním MV korejské zpěvačky, jenž dosáhlo 100 milionů zhlédnutí. 

V roce 2012 posluchače oslnili INFINITE s The Chaser, se kterou se udrželi v Mnet M! Countdown po tři týdny. Za tuto skladbu, potažmo album Infinitize, byli Kings of 100% synchronization oceněni Disk Bonsang Award na Golden Disc Awards, Best k-pop song of 2012 na Billboard Korea a Best Dance Music Video na SBS Best of the Best Awards. 

V témže roce jsme se také setkali s dosud neslyšeným a nevídaným debutem. Žádná jiná chlapecká skupina před B.A.P. nedebutovala se skoro stejnými účesy, skoro stejnými outfity, písní o nespravedlnosti ve společnosti, náročnou macho choreografií. Pro tyto skutečnosti, prodej 10 000 alb v prvních dvou dnech (a to jenom v Koreji) a umístění Warrior EP v Billboard World Albums Chart na 10. místě, je píseň podle mě legendární (oficiální MV ke zhlédnutí zde).

 
Z japonské visual kei scény nelze opomenout legendy a de facto zakladatele žánru visual kei, X Japan. Poněvadž je ve své podstatě každá píseň této skupiny legendární, vybrala jsem nakonec Kurenai z roku 1989, jež pěkně ilustruje jejich hudební styl a vlastně i počátky visual kei. 

Z průkopníků podžánrů visual kei bych vypíchla skupinu Versailles, jež probudila k životu a velmi proslavila podžánr Aristocrat kei, bez nich by jistě zanikl. Připojuji jejich nejznámější píseň Aristocrats' symphony z roku 2008.

 
Dále se musím zmínit o menší kuriozitce. Jedna z legend neo-visual kei (skupiny založené po roce 2000), the GazettE, se v počátku kariéry zaobírala tvořením spíše muziky heavy metalového charakteru, avšak paradoxně je na výsluní přímo vykopla balada Cassis z roku 2005 kombinující melodie akustické a elektrické kytary a krásná kytarová sóla.

Na závěr zmíním legendární píseň s nespočet covery i v jiných světových jazycích, Glamorous Sky. Hudbu napsal hyde, leader visual kei skupiny L'arc~en~ciel pro popovou zpěvačku Mika Nakashima. Nejen, že se tato píseň objevila ve filmu Nana, Mika Nakashima se díky ní stala v žebříčku japonské Oricon hitparády za rok 2005 nejvýše umístěnou zpěvačkou.

Kim Seo Hwa:

V rámci tohoto článku bylo vzpomenuto na mnoho nezapomenutelného, nicméně přesto mi tu toho hodně chybí. Jelikož poslouchám asijskou hudbu hodně dlouho a myslím si, že existuje hodně písní, co za to stálo a co nějakým způsobem ovlivnily období, v němž byly vydány, tak jsem se rozhodla to doplnit.

V roce 1990 vyšel v Koreji song Goodbye od Shin Hae Chul a ačkoliv jsme se narodila až v roce 1991, tak po jejím poslechnutí jsem se do ní zamilovala. No to asi jinak nejde, pokud máte rádi i staré žánry jako já. Další, na co bych ráda vzpomněla, je nám všem dobře známý Park Jin Young. Mě oslovil s mnoha písněmi, ale nezapomenutelnou se zdá být You're the one

 

Další skupina, co mi chybí, je Shinhwa, přitom jsou poměrně významní na korejské hudební scéně a to i přes jejich pauzu. Já osobně miluju jejich song Venus. Pak mě hodně ovlivnilo TVXQ s jejich roztomilým Baloons. Tuto píseň si zpívám dodneška. V roce 2009 zase vydala T-ARA svoje Bo Peep Bo Peep, což mi taky pořád v playlistu nechybí a nikdy chybět nebude, protože tu písničku mám už zapsanou v krvi.

Ale abych se nedržela pouze Koreje, vzpomínám si na excelentního zpěváka z Japonska, který neměl lehký život a také moc hezky neskončil, a to byl Yutaka Ozaki. Jeho I Love you a Oh my little girl jsou pro mě písně, ke kterým se stále vracím, a troufám si tvrdit, že ne málo Japoncům skane slza, když si na něj vzpomenou. Davy jej milovaly! 

Z Thajska bych ráda vzpomněla Jolin Tsai s jejím The Great Artist a z Vietnamu krásnou Mỹ Tâm se songy jako Cô Gái Đến Từ Hôm Qua nebo novější Đâu chỉ riêng em, tuto ženu mají ve Vietnamu velmi rádi a já osobně také. Poslouchat jí je jako výlet do nebe.Jaké jsou vaše oblíbené legendární písně? Jaké písně vlastně považujete za legendy? 

Příště se podíváme na zoubek hrám, které se objevují v různých asijských pořadech, tak se nezapomeňte přijít podívat. 

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9