Redaktoři doporučují: Nejlepší píseň leden - červen 2018

15:00 | 10.07.2018 abhorsenka 0
Pro nesnadný výběr nejlepších písní budeme tento rok vybírat to nejlepší podle našich redaktorů dvakrát. První půlroční hodnocení oblíbených songů roku najdete v článku. 
BTS
BTS FOTO: allkpop.com

abhorsenka: 

V první polovině roku 2018 se nad nejlepšími skladbami nemusím příliš rozmýšlet. iKON - Love Scenario je pro mě best song, který poslouchám od vydání nepřetržitě a baví mě snad stále víc a víc. Na paty mu pak šlape poslední novinka od skupiny PENTAGON - Shine. Zjistila jsem, že většina mých oblíbených songů má v sobě vždy alespoň náznak R'n'B rytmu, a tyhle dvě jsou prostě neskutečná pecka, která mě neomrzí pravděpodobně několik let. 

 

anya0305: 

Bylo pro mě opravdu hodně těžké vybrat, kterou píseň bych měla do článku zařadit. Měla jsem spoustu favoritů a nakonec se mi jen s velkými obtížemi podařilo toto množství omezit tak, abych tady nezaplnila celý článek sama. Mezi nejlepší písně za první půlrok 2018 určitě patří japonská If We Can Meet Again od DAY6, kterou nás chlapci potěšili v únoru a se kterou kapela uskutečnila svůj debut v Japonsku. Druhá píseň, která mě naprosto dostala, je Warning, také od DAY6, tentokrát z jejich nejnovějšího korejského alba Shoot Me: Youth pt.1. Tvorba kapely DAY6 mě dostala úplně celá, všechny písně do jediné, a protože skoro v každém článku mám alespoň jednu píseň od DAY6, rozhodla jsem se představit vám i nějaké další od nich, ať pořád neopakuji ty stejné. 

 

Další písní, která mě naprosto dostala, je I.L.Y. od The Rose (jak jste si již mohli povšimnout, mám slabost pro kapely). The Rose v písní I.L.Y. zpívají: "Má mysl je trochu zastřená, když slyším tvůj hřejivý hlas, zlato, propadám ti." A naprosto stejně se cítím i já, když slyším andělský procítěný hlas Woosunga (a nejen jeho). Stejně jako hudba DAY6, i hudba The Rose je hudbou, kterou vyhledávám v každé životní situaci, ať jsem smutná, nebo veselá, zklamaná, nebo zmatená... Woosungův hlas mě jako mávnutím kouzelného proutku dokáže dostat do pohody během pár sekund. No a pak je tu Eric Nam. Skvělý moderátor, vtipný člověk a především skvělý zpěvák, který svým nádherným hlasem dokáže vykouzlit lepší den. Představím vám od něj píseň Potion. Tato energická, párty letní pecka, spatřila světlo světa před dvěma měsíci. Kdo by odolal letní párty, na které vás Eric pozve na drink? Já tedy rozhodně ne. Pojďte si spolu se mnou tuto skvělou letní píseň užít. A abych nezapomněla na poslední pecku, kterou myslím ani nemusím moc komentovat, protože to bude každému jasné... Waiting for you ANPANMAAAAAN!

 

Eobie:

Väčšina piesní, ktoré by som do článku zahrnula ako moje obľúbené už boli spomenuté vyššie alebo nižšie (Sober, Starry Night, Lo Siento...) a tak mi neostáva nič iné ako pridať už len dve, ktorá mi v tomto dlhom zozname chýbajú a popravde som pri ich prvom vypočutí hneď vedela, že tento polrok ich len tak ľahko niečo neprekoná. Určite so mnou budete súhlasiť ak poviem, že Airplane pt. 2 síce možno niektorým, keď ju po prvýkrát počuli nesadla a možno doteraz nie je po chuti, no podľa mňa práve jej jedinečnosť robí z tejto piesne unikátny a nevšedný kúsok medzi "obyčajnými" k-pop songami, ktoré posledné obdobie vychádzajú. Pre mňa jednoznačne najlepšia na najnovšom BTS albume. Ako druhú pieseň pridávam ikonickú Hot Potato od N.Flying. Všeobecne mám kapelu veľmi rada, a tak či už ide o viac energické alebo baladové kúsky, nachádzam sa v ich hudbe naozaj vždy a pri každej príležitosti. 

 

Evča:

Rok 2018 se pro mě nesl hlavně ve znamení nováčků. IN2IT vydali úžasnou skladbu Snapshot, která se mi velmi zalíbila a ke skupině nalákala. Skladba, koncept, choreografie, a jak jsem později zjistila i členové, mi neskutečně sedli a ihned jsem si je zamilovala. Dalšími byli moji miláčci The Boyz, kteří ještě zvýšili laťku (netušila jsem, že to je možné) od svého debutového alba a potěšili mě veselou skladbou Giddy Up, která zněla dobře už od prvních teaserů.

 

Dále mě nadchli mí oblíbenci MONSTA X vydáním perfektního alba a jejich zatím nejlepší skladby Jealousy (to, že jsem nejela na koncert, mě bude mrzet do konce života) a rookie skupina RAINZ, o které si troufám tvrdit, že je hudebně nejlepší skupinou, která vznikla po show Produce 101 Season 2, ale bohužel se uznání zatím nedočkala. Níže si můžete pustit jejich Turn It Up!

 

SHINee jsou v tomto článku zmíněni již několikrát a za to jsem velmi ráda. Moje nejoblíbenější skupina se vrátila rovnou s třemi alby, na kterých nenajdete špatnou skladbu. Ještě předtím bylo v lednu vydáno album jejich hlavního zpěváka (in memoriam) Jonghyuna, které bylo také víc než kvalitní, stejně jako jeho dosavadní tvorba, která patří mezi moje nejoblíbenější z celé k-pop scény. 

Zmínit je také potřeba talentované duo MXM, očekávané Stray Kids, veselé SF9 nebo VAV, jejichž b-side Gorgeous předčila i chytlavou titulní skladbu.

starfishzs:

Rychlý pohled do přehrávače na mnou nejpřehrávanější k-popové písně z první půlky roku 2018 mě mile překvapil - jsou to samé dámy! Vybrala jsem záměrně ty, které jsem po jejich vydání poslouchala nonstop tak moc, že vždy vytěsnily všechno ostatní z mého momentálního playlistu: byla to jarní (i když s téměř letním videoklipem) Starry Night od MAMAMOO, můj ultimate bias z Girls' Generation a její prvotina coby DJ HYO, píseň Sober od Hyoyeon, a i když už se snažím nové interprety v mém repertoáru omezovat, neodolala jsem chytlavé Latata od rookie skupiny (G)i-dle a pro mě objevem roku jsou LOONA (ano, uvědomuju si, že jsem na ně narazila s více jak ročním zpožděním), přičemž považuji Egoist od členky Olivie Hye jako třešničku na dortu v sólových singlech všech členek. Nemohu se dočkat, co nám holky nabídnou dále! A málem bych zapomněla na mladičkou, talentovanou a uhrančivou Min Seo, která mě naprosto dostala písní Is Who - koncept, tanec, hlas - přesně ta kombinace, kterou jsem si zamilovala u Sunny Hill, které mi tolik chybí.

 

Adam:

Tento polrok bol nabitý tak skvelými piesňami, že som sa naozaj rozhodoval veľmi dlho, ktoré mám vybrať. Som teda rád, že mi to moji kolegovia uľahčili trebárs tým, že už spomenuli Roller Coaster od Chung Hy či Forever Young, no vlastne hodil by sa tu aj celý album Square Up, od BLACKPINK. Keď už som teda začal s dievčenskými skupinami, rád by som do rubriky uviedol svoje obľúbenkyne Dreamcatcher, ktoré ma tento rok zatiaľ neprestávajú udivovať. Januárové Full Moon s neskutočnou energiou, krásnou estetickou choreografiou a vynikajúcimi vokálmi je pre mňa top. Za zmienku však určite stojí nielen You And I, ktoré bude vám asi najznámejšie, ale stopercentne celý album Escape the ERA, ktorý je nabitý samými peckami, pravdaže s rockovým podtónom.Málokedy sa stane, že ma niekedy osloví comeback chlapčenskej skupiny, naozaj netuším, čím to je. Keď sa tak však stane, tak danú skladbu či album neviem prestať počúvať. Okrem celého albumu Return od iKON, kde mňa osobne najviac oslovila skladba Best Friend, som z hlavy nevedel dostať prenádhernú baladu Have A Good Day od pánov z WINNER. Skladba ma zaujala ako svojou pokojnou melódiou a úžasnými vokálmi, tak aj svojím textom. Have A Good Day je vlastne zamýšľanie sa nad osobou, ktorá navždy odišla. Konkrétne Mino túto pieseň venoval svojej dlhoročnej kamarátke EunB z Ladies' Code, ktorá tragicky zahynula pri autonehode. Pieseň má teda pre mňa ešte hlbší význam a uviedol by som ju ako #1.

A na záver ešte spomeniem nedávny comeback kapely DAY6. Shoot Me je skutočne skvelá, chytľavá pieseň, ktorá ma snáď nikdy neomrzí. 

 

Xiunka:

Letos je opravdu náročný rok. Comebacky a různými spolupracemi se to jen hemží. Pro multifanouška je to ráj a zároveň i prokletí. Sotva se otočíte a už jsou nové skladby, které vás chytí více než ty přechozí. Poté nevíte, co si pustit do vašich sluchátek. Každý den se ptáte sami sebe, zda to máte zapotřebí. Stejně pak skončíte projížděním sociálních sítí a hledáním novinek. Pokusila jsem se vybrat pro mě nejlepší letošní skladby, které mi nejvíce utkvěly v paměti a můj přehrávač jen tak neopustí. Jako první bych zvolila japonskou skladbu Sign od Kim Jaejoonga. Jeho hlas má pro mě uklidňující účinek, i když to ve skladbě rozpálí na plné pecky. Hiroomi Tosaka a CRAZYBOY spolupracovali na skladbě Luxe, které se stala mou druhou nejposlouchanější. Hudební video je neskutečně sexy a trendy. Vhodné pro noční, rychlé projížďky autem. Abych nezůstala jen u Japonska, tak na třetím místě volím korejský song Black Heart od UNB, skupiny plné nedoceněným talentů. Opravdu by nad nimi měli fanoušci přestat spát. Zabrouzdám i trochu do hip-hopu. AOMG banda, a la Jay Park, Simon Dominic, Loco a GRAY, se spojila pro singl Upside Down. Pokud milujete pivo značky CASS, tento song si určitě poslechněte. Řekla bych, že toto jsou pro mě nejlepší skladby tohoto půlroku. Dále velmi často poslouchám opětovné vydání skladby All Your Dreams od Shinhwy, EVERYDAY od WINNER, Baby Don´t Stop od NCT U, Bad Boy od Red Velvet, Horololo od EXO CBX, The New Era od GOT7 a I Want You od SHINee. Nesmím zapomenout na Tian Di od Krise Wu.
 
 
 

M.Chan:

Všetky populárne piesne z tohto roku už boli spomenuté inými redaktormi a preto pridám tie, ktoré sú menej známe, ale podľa mňa taktiež veľmi vydarené. Určite pridávam Golden z japonského albumu FTISLAND Planet Bonds, ktorá si ma získala na prvé počutie. Ďalej pridávam AOA Ladi Dadi, ktorá je podľa mňa lepšia ako titulná Bingle Bangle a to spolu so Super Duper. Obľúbila som si aj spoluprácu Hong Kiho a Hoesunga z N.Flying a ich baladu Still Love you. BTS nesmú chýbať, ale tento raz sólovka od J-Hopa Hangsang a nakoniec Infinite a ich Pray.

Simona Š.:

Zalovme trochu vo vodách japonskej indie hudby, ktorú mám veľmi rada. The fin. sa vyznačujú tým, že spievajú zásadne v angličtine. V apríli prišli so singlom Shedding. Ešte vo februári sa presadila ďalšia indie kapela PAELLAS, ktorá zverejnila klip k piesni Echo. Obe piesne sú podobné a predsa odlišné a môjmu uchu veľmi lahodné. Do tretice sa ku nim pridáva kapela D.A.N., ktorá na konci februára vydala skladbu Chance v japončine. Štvrtá mnou vybraná pieseň pochádza od "japonského Davida Guettu" a teda patrí skôr do kategórie electro hudby - MONDO GROSSO spoločne s AiNOU THE END zo skupiny BiSH uverejnil v marci skladbu Itsuwari no Sympathy. Pre fanúšikov klasického popu tu mám novinky od speváčky Airi Suzuki či od skupín Tokyo Girls Style, Official HIGE DANdism alebo EMPiRE.

   

bennycz:

Svým výběrem vztyčím prapor japonských dívčích a ženských rockových kapel. Na prvním místě musím zmínit rockerky BAND MAID, které na apríla vydaly skvělé video k písni Secret MAIKO lips (parodie na vlastní Secret My Lips), v němž se proměnily v gejši s tradičními hudebními nástroji. Takhle propracovaný prank se jen tak nevidí. Další místo patří kapele Gacharic Spin, které ve videu k písni Generation Gap vtipně ilustrují, jak moc se liší zkušenosti a zájmy lidí vzdálených od sebe třeba jen deset let věku. Třetí místo dávám studiovému záznamu písně Kowashite bluesrockové formace Drop´s a v rámci genderové vyrovnanosti to zakončí Radwimps s poslední peckou Catalyst, která mě hodně chytla. 

 

 

Seps:

Z korejských písní mě v uplynulém půlroce nejvíc zaujala Blooming Day od EXO-CBX. Nejen, že je chytlavá a kluci nás škádlí otázkou, jestli se můžou stát našimi příteli, ale má i velmi dobrou choreografii. Další dvě písně, které mě uchvátily jak melodií, tak choreografií, jsou Look od GOT7 a Fake Love od BTS. Look je velmi energická a rytmická. Fake Love má v sobě zvláštní nádech melancholie a tajemna, obzvlášť v kombinaci s takto vytvořenou scénou jako na videu v odkazu, a určitě se v ní plno z vás najde. Nesmím zapomenut ani na pecku v podobě  DDU-DU DDU-DU od BLACKPINK. Čtveřice slečen pokračuje ve svém okázalém stylu a člověk se neubrání tomu si tento song co chvíli prozpěvovat. Povedeným počinem je také píseň Boss od NCT U, kde nás chlapci odzbrojují svým šarmem, krásnými vokály i chytlavým rapem.

 

Z japonských písní korejských interpretů bych ráda vypíchla Call Call Call od Seventeen, která nás doslova napumpuje energií. Doporučuji si tuhle píseň pustit v autě s přáteli a zdlouhavá cesta se hned promění v pěknou pařbu. Poslední písní, kterou bych chtěla zmínit, je Imagine od Junha ze skupiny 2PM. Junho tentokrát vsadil na velice sexy koncept a nejedna slečna by si jistě přála, aby jí tenhle fešák šeptal ona sladká slůvka přímo do ouška. No posuďte sami.

 

Eunka:

Jak se tak dívám, je tu celá hromada skvělých písní, však také bylo z čeho vybírat. Tentokrát jsem měla ale jasno hned! Vybrala jsem si písně, které mi něco daly, něčím mě oslovily a vyšly v pravý čas jako například Dream od Lea z VIXX. Ta vyšla přesně ve chvíli, kdy mi bylo mizerně a její text mě povzbudil a utěšil. Leo má prostě něco, co nikdo jiný nemá... Má v hlase takovou něhu, že dokáže hojit i tu největší bolest. Pak je tu True Love od Kim Sung Kyua z Infinite. Tu skladbu jsem milovala ještě předtím než vyšla, dostala mě totiž už pouhá upoutávka. Myslím, že mi pomůže překonat ten čas, který Kyu stráví na vojně. Na návrat VIXX jsem opravdu dlouho čekala a ač jsem byla celá napjatá, jaký koncept tentokrát zvolí, věřila jsem jim, což se vyplatilo. Nezklamali svým skvělým Scentist! Ta píseň prostě nemá chybu a krásně mi voní. A na závěr zmíním Cross Gene, kteří si zaslouží mnohem víc pozornosti a jejich novinka Touch It mě ihned nabila energií. Je chytlavá a návyková.

  
 

Alli:

Hneď začiatkom roka ma veľmi potešili dve speváčky. Sun Mi a jej skvelý comeback so singlom Heroine, ale najmä mladučká Chung Ha a jej Roller Coaster, ktorú som si spolu s neónovým klipom zamilovala natoľko, že som ju dlhé mesiace mala dokonca nastavenú ako zvonenie. Obrovkú radosť mi v apríli spravila Hyoyeon a jej prvý sólový počin v úlohe DJky – EDM skladba Sober. Je vidieť, že sa v tom našla a napĺňa ju to, pretože z piesne cítim ohromnú slobodu a pri je počúvaní mám pocit voľnosti.

 
 
Ani nedokážem opísať, ako ma nadchli so svojou latino peckou Lo Siento Super Junior, keďže latino je po K-Pope mojím druhým najobľúbenejším žánrom. Tento song sa mi od jeho vydania ešte ani zďaleka neopočúval a rovnako tak ani verzia s členkami K.A.R.D.

No a nesklamali ma ani BLACKPINK svojím očakávaným comebackom. DDU-DU DDU-DU je síce skvelý kúsok, ale mne dievčatá ulahodili viac piesňou Forever Young. (Už z teaserov som vedela, že to bude moja najobľúbenejšia skladba z albumu a nemýlila som sa :D.)

 

Za vypočutie stoja potom určite aj Taeyeon a jej Something New či Stay, NCT U a ich BOSS, SHINee a ich novinka I Want You, Yuri a pieseň Always Find You či EXID a ich retro tanečný hit Lady... Moji kolegovia spomenuli ďalšie množstvo perfektných kúskov, o ktoré by ste mali určite obohatiť svoj playlist, ak ste tak už, samozrejme, neurobili.


Jaká je vaše zatím nejoblíbenější hudba tohoto roku? 

Příště se můžete těšit na songy, které naši redaktoři používají jako budíček. 

Diskuze

Anketa

Hlasujte pro K-POP NOVINKY týdne. Dvě s nejvyšším počtem hlasů budou nasazeny do K-POP CHART SeeJay Radia:

Monsta X - Alligator
44,4%
Seven'o clock - Get away
14,5%
Luna - Do you love me
6,2%
ATEEZ - HALA HALA
34,9%
Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9