Akicon 2017 [Report]

17:00 | 13.11.2017 Shio 0
Je za námi další ročník pražského festivalu fanoušků japonské kultury. Naše redaktorka Shio byla na místě a přináší vám obsáhlou reportáž s fakty a dojmy.
Ayaku a Arisu ve zvířecím souboji
Ayaku a Arisu ve zvířecím souboji FOTO: ZHadrava
Ve dnech 27. - 29. 10. se v našem hlavním městě konal poslední větší festival tohoto roku, jenž se zaměřuje především na japonskou kulturu a věci s ní spojené. Celá akce se tradičně odehrávala ve známém KC Zahrada, které dělá z Akiconu příjemnou komornější akci. Ve dvou patrech budovy byl rozmístěný všemožný program, jenž zahrnoval přednášky, workshopy, soutěže i nějaká ta herní doupata.

Hned při vchodu do budovy mohl každý z návštěvníků ocenit přítomnou šatnu, kde si bylo možné odložit nepotřebné vrstvy kabátů a svetrů. Já osobně tuto možnost využila, protože cosplay pod vrstvami teplého oblečení schovávat nechci. Na konci října je už venku dost chladno (tento rok obzvláště) a nebylo by příjemné se ve vyhřátém prostoru potulovat s kopou věcí. Nutno podotknout, že i nepřízeň počasí nezabránila cosplayerům narušit jejich kostýmové plány.


Co se programu týče, nejvíce jej vyplňují právě přednášky. Ačkoliv mě v minulých letech několik nadchnulo, letošní nabídka nebyla úplně mým šálkem kávy. A pokud už tam teda něco zajímavého bylo, konalo se to až v pozdních večerních hodinách, kdy jsem už na festivalu nebyla. Zábavu jsem tedy našla především v konverzaci s přáteli, skupinovém zpívání karaoke a hlavně cosplay soutěži, na niž jsem se neskutečně těšila.

Jak se pomalu stává zvykem, cosplay soutěž na Akiconu bývá vskutku velice kulturním zážitkem. O zábavu se kromě soutěžících starají i velice ostřílení a vtipní moderátoři Alfred a Arenoth, kteří každý rok vymýšlejí nové originální scénky a převleky. Po scénce z minulého roku, kdy upekli výtečný dort "Smrťák" podle receptu z filmu Asterix a Kleopatra, se letos rozhodli inspirovat v tuzemských kulturních zdrojích.

Hned při vstupu do sálu mě mile překvapila hudba ze známá pohádky Šíleně smutná princezna. Začínalo být tedy jasné, že cosplay soutěž bude kouzelným pohádkovým zážitkem. Když poté na scénku přišli oblíbení rádci Iks a Ypsilon z již zmíněné pohádky, publikum nadšeně tleskalo. Jak kostýmy, tak i herecké výkony obou moderátorů byly naprosto fantastické a tak tomu zůstalo až do konce soutěže. Musím se přiznat, že pro tuhle pohádku mám slabost a během celého programu jsem se nadšeně smála od ucha k uchu.


Letošní soutěž byla pojata jako odhalení vězně, kterého chodí princezna Helena navštěvovat do vězení. Aby bylo jasné, vězňové byli sami soutěžící a při jejich výslechu se potvrdilo, že vždy jeden z "policistů" je ten hodný a druhý zlý. Při výslechu podrobovali vězně nejrůznějším zkouškám a výslechům.

Tentokrát se nám v kostýmech přišlo předvést dvanáct odvážlivců. Scének však bylo o trošku méně, jelikož bylo povolené soutěžit ve skupinkách. Jedno se ale musí nechat, vystupování ve skupinách dává soutěžícím daleko více možností při tvorbě scénky. I když byla většina zaměřená na humor, neminulo nás ani tančení, akční scéna či ta, při které až běhal mráz po zádech.

Celé dění pozorovala odborná porota, jež měla za úkol vybrat vítěze. Letošní trojčlenná sestava byla složená z Kuroni, Feinobiho a Margha. Každý z nich má bohaté zkušenosti s výrobou kostýmů a také jejich prezentováním, takže byl výběr vítěze pod skvělým dohledem. No a jelikož se celá soutěž streamovala přes internet, máte nyní možnost se na ni podívat ze záznamu i vy.


A jak vše vlastně dopadlo? Cenu diváků si odnesl Therraner v kostýmu Deathwinga ze hry World od Warcraft. Na porotu nejvíce zapůsobil cosplay Aryi Stark v podání B-Ann-dasky. Vítězové si odnesli věcné ceny v podobě poukazů na nejrůznější cosplay materiály.

A co na závěr? Akicon jsem si opravdu užila. Díky menším prostorům je na festivalu komorní atmosféra, kde je daleko větší šance, že potkám všechny své známé. Jako každý rok tam mají naprosto skvělé občerstvení s posezením. Možná bych do prostor přidala nějakou cosplay šatnu, kde by se mohli cosplayeři převléct a případně si tam nějaké věci odložit, protože ne každý chodí na akci už v cosplayi. Musím také pochválit organizaci za to, že na informacích byli všichni opravdu informovaní, měli na půjčení fixky a celkově se na Akiconu udržovala čistota a pořádek.

Co se týče herních koutků, na výběr byl velký počet her a díky tomu, že na Akiconu nebývá tak přelidněno, se na počítač nemusela čekat dlouhá fronta. Skillcraft nabídl hráčům i pár turnajů o věcné ceny.
 
Jednoduše to bylo super a už se moc těším na příští rok, protože určitě pojedu znovu.

FOTO: ZHadrava

Diskuze

Anketa

Z jaké další asijské země, kromě Jižní Koreje, posloucháte hudbu nejčastěji?

Taiwan
1,3%
Čína
47%
Japonsko
34,9%
Vietnam
5,2%
Thajsko
7,9%
Filipíny
0,5%
Indie
0,5%
Singapur
0,5%
Mongolsko
0,3%
Jiná
1,8%
Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9