Fujoshi/fudanshi festival [Report]

16:00 | 07.04.2017 Darcia 0
O víkendu 25. - 26. března proběhl ve městě Počátky první ročník festivalu zaměřeného na yaoi žánr. A jako zodpovědný tvor vám přináším reportáž z místa, kde se sešla skupina obdobně smýšlejících osob.
FUJ fest, který rozhodně není fuj.
FUJ fest, který rozhodně není fuj. FOTO: fujoshi.wz.cz
Cesta do Počátek z Prahy není tak složitá, pokud využíváte služeb RegioJetu. Spolu s organizátorkou blue-kitty jsme vyrazily z Prahy již v 7:30 ráno. Po příjezdu do města konání jsme zašly rovnou do místního kina a galerie, kde se festival konal. Zavazadla organizátorky obsahovala tituly do knihovničky, kde si návštěvníci mohli přečíst mangu, nahlédnout do knih a prolistovat si yaoi magazín FUJOSHI. O volných pauzách se těchto tištěných věcí pokaždé někdo ujal.

Společně jsme nachystaly stoly a židle, aby další návštěvníci, co přijeli v pátek 24. března, mohli strávit čas v prostorách festivalu, vzájemně se poznat a dát si partičku hry Sbal si svého ukeho. Věřte mi, je to snad největší lákadlo celého festivalu. Protože to, s čím účastnice dokážou přijít, je opravdu neuvěřitelné. Díky tomu také vznikl „Kult kukuřice“. Kdo nezažil, musí přijet příští rok.

Jakmile nastal čas, přidalo se k nám více lidí a společně jsme pak vyrazily odložit zbytky našich zavazadel do míst, kde jsme pak skládaly své kosti. Co spousta návštěvníků považovala za absolutní luxus: funkční kuchyňka v prostoru galerie, bohatě zásobená čajem a kávou, takže jste neustále mohli narazit na někoho s hrnečkem v ruce.

Největší trauma z tohoto festivalu nejspíš měli zaměstnanci místní pizzerie, jelikož se jim tam většinou nasáčkovalo veškeré osazenstvo FUJ festu. Samozřejmě řádně vyhládlé a toužící po pizze! Nějak to zvládali, i když se dala zaslechnout věta: „To mi ještě pěstujou obilí na mouku a sklízí rajčata ve Španělsku?“
Ale všichni se dočkali a pak s plnými žaludky byl svět přece jenom krásnější a všichni byli připravení na náročné dva dny festivalu.

Sobota začala setkáním v galerii, kde čekal bohatě prostřený stůl se snídaní hodnou králů. Ten, kdo si připlatil vstupné Premium, rozhodně nelitoval. A rovnou mohl začít program, který nastartovala Dahaka s přednáškou o historii yaoi žánru. Izumi a Tsumi představily knižní tituly s BL tematikou a Lucák rozšířila obzory účastníků o tituly, kvůli kterým se rozhodně vyplatí jít spát pozdě!

V programu nechyběla ani autorská čtení, která letos opravdu stála za to. Po posledním čtecím vystoupení se Amater ujala slova a uspořádala i besedu s autory, kde jsme na sebe napráskali i to, co jsme možná tajili a chtěli si to vzít s sebou do hrobu. Protože kdo by se jen tak přiznal, že jeho první BL anime bylo Sensitive Pornograph nebo Boku no Pico?
Když už jsme u Amater – připravila si workshop o tvorbě yaoi povídky. Na nultém ročníku, který se konal vloni, jsme přepisovali Hetalii a řešili světové problémy. Letos jsme přetvářeli klasické pohádky. Možná je škoda, že nikde není záznam toho, jak dopadl Jeníček s Mařenkou, na těch se děvčata vyřádila!

A u tvůrčích činností ještě chvíli zůstaneme. Organizátorky si totiž vymyslely velice zákeřnou soutěž: Napište básničku. Samy účastnice vybraly 5 slov, která se musela v textu objevit. Některá ani nebyla překvapivá, jiná byla opravdu oříškem:
  • bůh
  • knoflík
  • zadek
  • kukuřice
  • pneumatika
Po celý den se dalo vidět, jak s sebou všichni tahají blok a pero, zapisují, škrtají, debatují a skládají svá vlastní malá díla. Při čtení hotových prací se našla jen jedna odvážná duše, která chtěla svou básničku přečíst osobně. A rozhodně se neměla za co stydět, protože se jednalo o úžasný text, díky kterému si odnesla svou zaslouženou odměnu.
Po skončení oficiálního sobotního programu se znovu hrálo Sbal si svého ukeho, což návštěvnice zabavilo na vcelku dlouhou dobu. Pak ale nastal čas jít na kutě a galerie znovu upadla do tmy.


Než přišla neděle.
Jakožto poslední den festivalu nebyl program příliš dlouhý, ale i tak si jej všichni přišli užít. Napřed Chihiro představila anime Shinsekai yori, než jsem nastoupila já na svůj přednáškový debut o Fujoshi v anime a manze. Pokud se sál směje stejně blbým vtipům jako vy, je to skvělé. Až na ten zákeřný prezentér, který prostě odmítal fungovat, když jsem to potřebovala.


Bohužel, pak přišlo pouze ukončení festivalu, vyhodnocení hlasování o nejlepší přednášku, workshop a autorské čtení. Zbývalo jen sbalit kufry a vyrazit na autobus.

Oproti nultému ročníku se dost věcí změnilo k lepšímu, i když je stále co vylepšovat. Organizátorský tým už znovu nabral sil a připravuje se na to, aby druhý ročník tohoto malého festivalu mohl být zase o level výš. Prozatím si tato akce zachovala svou komornější atmosféru, i když do dalších ročníků by organizátorky rády uvítaly více nových tváří.
Fujoshi/Fudanshi festival má jednu obrovskou nevýhodu. A tou je lokalita. Počátky u Pelhřimova jsou dost daleko, cestování zabere mnoho času a občas může být dost nepohodlné a otravné. Přesto vše za tuhle nepříjemnost stojí, protože si na akci můžou fujoshi najít nové kamarády, pobavit se o věcech, které je zajímají a baví, rozšířit si základnu vědomostí o poznatky z přednášek. A samozřejmě si společně zahrát Sbal si svého ukeho, což opravdu stmeluje kolektiv.
 
Pokud jste nebyli letos, ale téma vás zajímá, příští rok se sejdeme v Kulturním zařízení města Počátky na druhém ročníku FUJ festu, který rozhodně není fuj.
Více informací o festivalu na oficiálních stránkách nebo facebooku.

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9