Redaktori odporúčajú: Pieseň s najkrajším textom

15:00 | 07.02.2017 monika 2
Vďaka množstvu anglických a česko-slovenských prekladov máme možnosť aj my porozumieť ázijským umelcom. Ktorá pieseň má však ten najkrajší text? 
Pieseň s najkrajším textom
Pieseň s najkrajším textom FOTO: flickr.com

Monika:

Kvalitný text, ktorý má aj nejakú myšlienku je pre mňa dôležitým kritériom pri piesňach. A aj keď poznám množstvo piesní, ktoré by si zaslúžili byť spomenuté pri tejto téme, moja srdcovka je pieseň You're So Beautiful od Kodi Kumi. Text tejto piesne je jednoducho krásny a vie ma výborne nakopnúť.Ďalej musím určite spomenúť pieseň Tokyo od speváčky YUIDo You od Rap Monstera. Obidve tieto piesne ma svojimi textami držali nad vodou, keď sa mi život obracal o 180° a vlastne to ešte stále dokážu.

 

Ďalšia pieseň, ktorá tu jednoducho musí byť je SOS od SEKAI NO OWARI. Toto je nádherná balada s úžasným textom a vždy pri nej mám taký zvláštný pocit pokoja a mieru. Navyše text je v angličtine a na YouTube aj s titulkami, takže mi je tento text veľmi blízky a viem ho už naspamäť. 

Nakoniec by som skončila piesňou, ktorá ma presvedčila, že aj v k-pope majú piesne tiež úžasné texty. A tiež jej vďačím, že ma donútila sa popozerať po ďalších prekladoch k-popových piesni. Je to pieseň Eyes, Nose, Lips od Taeyanga

 

Alli:

Keď sa povie pieseň s najkrajším textom, okamžite mi napadne I od Taeyeon z Girls' Generation, s ktorou v roku 2015 sólovo debutovala. Pieseň počúvam často a veľmi mi pomáha aj vtedy, keď sa cítim zle. Vždy ma totiž donúti opäť sa postaviť na nohy a nemyslieť viac na veci, pre ktoré sa mi v živote niečo nedarí, ale naopak na tie, ktoré môj život robia krásnym. Navyše, melódia svojou ľahkosťou a uvoľnenosťou úplne oslobodzuje myseľ.
 

 

Eunka:

Vybrat píseň s nejkrásnějším textem není vůbec jednoduché. Musela jsem dlouho přemýšlet, než jsem se rozhodla pro tři písničky, jejichž texty mají něco do sebe a sedí k mé melancholické osobnosti. Tou první je 19 Years Old, která byla napsaná pro film Edge of Innocence a nazpíval ji Z.TAO. Film samotný je o lásce, tajemství a odloučení. V textu tedy mimo jiné nalezneme dojemná, lehce nostalgická, slova: "To nezapomenutelné léto, kdy nám bylo devatenáct, lítost se otiskne v hrudi jako krasný vzorek... prosím, otoč se, prosím, podívej se na mě, ať si všichni pamatují to nezapomenutelné léto, kdy nám bylo devatenáct... uteklo 10 let a láska je stále stejná..." Text možná není nijak zvláštní, ale když se spojí s hlasem, melodií a scénami z filmu, dostaneme dokonalý koktejl, a když si my starší navíc zavzpomínáme na dobu, kdy nám bylo taky těch 19, i nějaká ta slzička ukápne...

 


Druhou písničkou je Beautiful Liar od VIXX LR. Pro mě jedna z nejkrásnějších k-popových písní. Má zajímavý text plný pocitů, bolesti a pozie. Každý z nás se sem tam schovává pod maskou a řekne jednu z těch krásných, leč trpkých lží... "Pouštím tvé ruce, ale mé srdce je stále stejné, nechám tě jít... a i když to k smrti bolí, skryju své já pod maskou... zabiju své vnitřní já, spolykám slzy a nasadím masku úsměvu. Cítím úlevu, ale jsem jen krásný, zbabělý lhář..." Co z té písně cítím se nedá popsat, ale moc dobře vím, co chce básník (textař) říci a že i já čas od času nasadím tu masku.

Třetí písní je Tree od MBLAQ. Pochází z alba Mirror. Tehdy byli kluci už jen tři a dobře věděli, kolik trápení přinesli fanouškům v době, kdy se pořád řešilo, zda se rozpadnou nebo ne. Nakonec písní vzkázali: "I když přijde silný vítr, jako strom zůstanu na stejném místě, ač je to těžké. Pokud vás bolí srdce, budu vaším stínem. Dokážete se o mě vždycky opřít?" Ano, MBLAQ chtějí být pro fanoušky stromem, který nic nevyvrátí, a ač mu pár větví osekali, pořád tu bude. Dává mi to naději, že se zase vrátí, až členové přijdou z armády. A i kdyby ten strom jen stál, neobrůstal, neplodil nové písně, já nezapomenu na staré vonné květy a plody plné melodií.​


anya:

Pro mě je písní s nejkrásnějším textem jednoznačně I Need You, kterou vydal Kim Sung Kyu na svém sólovém albu Another Me. Neumím ani popsat, proč to tak je... Je to píseň plná emocí, která mě dokáže rozbrečet (a to moc písní nedokáže). Za korejské je prostě TOP. Na český překlad této písně se můžete podívat zde.

Protože poslouchám a překládám i čínské písně, vybrala jsem i mezi nimi jednu, která podle mě má nejkrásnější text. Byl to souboj mezi Miracles in December a For Life od EXO a vítězem je... For Life. Jak už jsem zmínila výše, moc písniček mě rozbrečet nedokáže, takže když už se to některé písni povede, stane se pak mojí nejoblíbenější. Proč jsou EXO vánoční speciály vždycky tak super... Na český překlad se můžete podívat zde.

 

abhorsenka:

Myslím, že nejzajímavější a nejsilnější texty má všeobecně hip hop a mě nejvíc zaujaly dvě skladby. AM 4:44 od Bang Yong Guka z B.A.P hlavně kvůli souvislosti s jeho nynějšími zdravotními problémy, Vysvětluje a upozorňuje na mnohé, až z toho mrazí. 

i11evn a jeho song o hledání identity a vlastního místa na světě Hometown je asi nejsilnějším textem, na který jsem zatím narazila. 

 

Seps:

Mě svým textem uchvátila píseň, která vyšla teprve nedávno. Je jí The Best Present, se kterou se na hudební scénu vrátil Rain a na jejíž tvorbě se podílel PSY. Není jen obyčejnou romantickou písní. Zachycuje pocity člověka, které mají velkou hloubku a přesahují pouhou zamilovanost.

Další písní, jejíž text si mě získal, je You Walking Towards Me, kterou složil a nazpíval Jinwoon, kterého můžete znát ze skupiny 2AM nebo ze seriálu Dream High 2, kde právě tato píseň zazněla. Její text je plný krásných leč trpkých metafor.
 

 

NanaTatsumi:

Ako pieseň s najkrajším textom som si vybrala If You Do od skupiny GOT7. Nie som si celkom istá či by som povedala, že ide o pieseň s najkrajším textom. Minimálne však ide o veľmi úprimnú výpoveď muža, ktorý nevie ako ďalej. Odporúčam si pustiť titulky a zamyslieť sa nad tým, o čom spievajú, pretože je to problém mnohých žien a príčinou mnohých rozchodov.

Eobie:

Popravde u mňa veľakrát text nehrá veľkú rolu a pieseň sa mi väčšiou musí zapáčiť ako jeden celok, či už má slová, ktoré majú hlboký význam alebo nie. Veľakrát si slová piesní nečítam, nemám v tom obľubu, pretože kórejské sklady sú pre mňa väčšinou totálne tuctové... vždy o zlomenom srdci, nenaplnej láske alebo rozchodoch. Mojou úplne top piesňou, ktorá kedy vyšla je You Walking Towards Me od Jung Jinwoona, no vyššie ju už Seps spomenula (naozaj dokonalý výber!), takže sa zameriam na niečo iné. 

Ak by som ale mala vybrať pieseň, v mojom prípade to búdu teda dve, ktorá ma ako celok zaujala, je to určite Let me know od skupiny BTS ale taktiež On Rainy Days od BEAST. Ani vlastne neviem, prečo som si vybrala práve tieto dve, no pri nadpise článku ma napadli práve tieto. Vyvolávajú vo mne zmiešané, hlavne smutné pocity a mám k nim špecifický vzťah.

  

M.Chan:

Vybrala som si dve piesne, ktorých text sa mi páči. Jednou z nich je  od FTISLAND, pretože nie je klasickou baladou o rozchode, ale hovorí o nájdení svetla v temnote. Aj keď je už všetko zlé, tak človek potrebuje veriť, nájsť cestu von a nevzdať sa, aj keď je to ťažké. 

Druhá pieseň je Oh Mom od T.O.P. Myslím si, že táto pieseň má veľmi silný a emocionálny text, ktorý ževraj hovorí o umierajúcej T.O.P-ho fanúšičke, ktorá mu písala list, že by ho pred smrťou chcela vidieť. Neviem, či je to pravda alebo sú to len dohady fanúšikov, ale každopádne je to pekná pieseň. 

  

Mei:

Z asijských songů mám nejdelší dobu oblíbený text sólové písně TOPa z BIGBANG. Je to Act Like Nothing Happened nebo chcete-li Act Like Nothing's Wrong. Tuhle písničku údajně napsal o své velké lásce, o bývalé přítelkyni, kterou měl ještě před tím, než byl hodně slavný. Mezi ní a slávou si vybral slávu, čehož nakonec i trochu litoval. Tady pak zpívá i o tom, jaký byl sobec a jak jí měl rád. Byl k tomu na YouTube i český překlad, ale bohužel jsem ho nenašla. Každopádně je to velice emotivní píseň a moje nejoblíbenější BIGBANG sólovka vůbec. Je to první song, který TOP složil a s kterým vystupoval. Další písní se super textem, je I'm Not Yours od Jolin Tsai a Namie Amuro. Je to taková ženská záležitost a zpěvačky tu ženy povzbuzují k nezávislosti, především, aby byly nezávislé na mužích. Příběh v klipu je inspirován starověkým příběhem The Three Illusions (Tři iluze). Vypráví o dvou sestrách, které provozují motel. Nikdo neví, jak se tato dvojice dostala k tak velkému bohatství. Tajemstvím jejich majetku je trik, kdy dávají mizerným mužským speciální sušenky, které je promění v otroky a sestry jim seberou peníze. V písni obě zpěvačky zpívají, že jsou nezávislými dívkami, které nepotřebují muže a dávají mladým dívkám pozitivní odkaz: „Nejsi ničí, jsi dívkou jen sama pro sebe. Buď sama sebou!“ Kromě fascinujícího příběhu v klipu je toto hudební video také velice precizně zpracováno. MV s českými titulky najdete zde.

A na Taiwanu ještě chvíli zůstaneme a přesuneme se k mužské části zpěváků. Moc se mi líbí poslání textu Count On Me od zpěváka Show Luo. Text písně je o nebezpečné zóně lásky, o tom, jak dokáže být člověk kvůli útrapám v lásce jiný, jak nás láska může dovést až k histerii a šílenství, jak nás může změnit. Myslím, že každý, kdo se někdy trápil kvůli lásce, když někoho opravdu hodně miloval, tenhle stav dobře zná. V písničce Show Luo říká "Jsem s tebou..., neplač..., všechno bude zase dobré...." Překlad písně najdete tady.

 

Nebyla bych to já, abych v tomto výčtu vynechala svého nejoblíbenějšího čínsky zpívajícího zpěváka LeeHoma. Je těžké něco vybrat... nakonec jsem sem dala to, co mi přišlo první na mysl. Píseň z jeho posledního alba. Text se mi líbil od první chvíle a song je celkově nádherný a pěkně zazpívaný. Jde o píseň Now Is The Time, velmi inspirativní píseň plnou energie. Pokud se nad něčím rozmýšlíte, pusťte si Now Is The Time a řekněte si, že teď je na to ten správný čas a neodkládejte to! Třeba vám dodá odhodlání. Na videoklip s českými titulky se můžete podívat tady

U LeeHoma je to celkově dost těžké, vybrat ten nejhezčí text. On skládá opravdu nádherné texty. I tady na webu je spousta překladů k jeho písním, a na pár dalších z nich jsem se rozhodla sem dát odkazy: Jane Zhang a Wang LeeHom - Another Heaven, Everything, Chai Mi You Yan Jiang Cu Cha, Xu Yao Ren Pei.

Neměla bych vynechat ani JJCC, kteří mají sice mnoho rychlých písní s fajn texty, ale mne zaujaly texty spíše těch pomalejších a jako první byla At First, jejich debutová píseň, která je o tom, jak bolí rozchod s někým koho stále milujete, jak hrozně to bolí poprvé... ale vlastně vždycky. Slovenský překlad najdete zde. Pomalejší ale naopak velmi pozitivní a hezká je také jejich píseň On The Flower Bed - s českými titulky zde.

 

V poslední době mám ráda hodně indických písniček. Rychlé písničky jsou často pozitivní a mají úžasné texty, ale je jich tolik, že se těžko vybírá. Jsou však i pomalé romantické písně, které mají něco do sebe a jejichž texty mají sílu. Tady mám pár jasných favoritů. Mou oblíbenou se stala poslední půlrok píseň Main Hoon Hero Tera (Jsem tvůj hrdina) z filmu Hero, kterou nazpíval herec Salman Khan, ač ve filmu ani nehraje.
Zpívá se v ní: ​"Díky tobě jsem našel všechny důvody, proč žít. Ve tvém srdci jsem našel místo, kde žít. To je to, oč se snažím. Měl bych být jen tvůj, neměl bych bez tebe žít. To je to, co si přeji. Přesto nevím, jakým právem bych mohl říct, že jsem tvůj hrdina."

Další mou oblíbenou indickou se, díky textu, stala Tu Jo Mila (Když jsem tě našel) z filmu Bratr Bajrangi, kterou nazpíval jistý K.K.
V textu se zpívá: "Ty pořád zlobíš a já tě stále uklidňuji. Hledáním tvých radostí jsem našel štěstí. Jsem tvá cesta a ty jsi moje duše. Hledáním tvých znamení, jsem našel svou hrdost. Můj domov je u tebe, není to tak? Když jsem hledal tvojí ulici, našel jsem svůj domov. Moje jídlo a voda pochází z tvých rukou, je to tak? Hledal jsem tvého boha a našel jsem svého boha. Když jsem tě našel, stal jsem se schopnějším. I když bylo těžké se tam dostat, cíl cesty přišel snadno, protože ty jsi srdeční tep a já jsem srdce." 
Ve filmu je celkově mnoho hezkých písní s fajn textem. Jde tu o vztah mezi mužem a malou němou holčičkou, která se ztratila v cizí zemi. Když ho potká, vycítí v něm dobrého člověka a upne se na něj. On se rozhodně jí pomoct. Udělá všechno proto, aby ji dostal domů k její rodině, i když proto musí riskovat život. Díky času, který s ní tráví, lépe pozná i sám sebe. A o tom je i tenhle text.

 

Diskuze

TOP0 článků

Anketa

Z jaké další asijské země, kromě Jižní Koreje, posloucháte hudbu nejčastěji?

Taiwan
1,3%
Čína
47%
Japonsko
34,8%
Vietnam
5,4%
Thajsko
7,9%
Filipíny
0,5%
Indie
0,5%
Singapur
0,5%
Mongolsko
0,3%
Jiná
1,8%
Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9