Shingeki no Kyojin/Attack on Titan

17:00 | 28.09.2013 arashinka 8
Jedna z nejčtenějších mang a nejsledovanější anime roku 2013. Pojďme se podrobně podívat na tento hit a na co se v budoucnu můžeme dále těšit.
Eren, hlavní postava Shingeki no Kyojin
Eren, hlavní postava Shingeki no Kyojin FOTO: otakukokka.com
Stejně jako jiné, i mě si toto anime dokázalo získat, proto vám jej v následujícím článku podrobněji představím a ty, které Shingeki no Kyojin neznají, možná i nalákám. Předem bych vás ještě ráda varovala, že článek obsahuje několik spoilerů.

Shingeki no Kyojin/Attack on Titan je japonská manga, kterou napsal a ilustroval mladý Hajime Isayama (27) a je jeho debutovou tvorbou. Manga v Japonsku vycházela od roku 2009 až do letošního roku a má celkem 49. kapitol. Pokud se podíváte na japonské žebříčky nejprodávanějších mang za poslední měsíc, objevíte ji hned na prvním místě. O tomto úspěchu zejména svědčí další projekty, jako kreslené televizní zpracování, OVA, ale i hry a plánovaný film.

První díl anime série vyšel letos 6. dubna na MBS. Celkem má 25 epizod.Před sto lety, byli lidé téměř vyhlazeni Titány. Tito Titáni jsou vysocí několik stop, jsou bez inteligence a požírají lidská těla. A co je horší, nedělají to z hladu, ale z potěšení, protože nemají trávicí ústrojí a po pozření a naplnění žaludku, zohavená těla vyzvrací. Nechutné, že?

Ve městech, obklopenými vysokými zdmi, žije jen malé procento přeživší populace. Žijí tam v poklidu a míru po celých sto let, dokud se z ničeho nic za zdmi města neobjeví kolosální Titán. Ten zdi zničí a do města se nahrnou menší obři, kteří začnou lidská obydlí okamžitě demolovat a zabíjet místní obyvatele. Této děsivé scenérie se stanou svědky i chlapec Eren a jeho adoptovaná sestra Mikasa. Ti s hrůzou v očích sledují, jak je jejich matka jedním takovým obrem zaživa pozřena. Otřesný zážitek vzbudí v malém chlapci nenávist a touhu zabít všechny tyto stvůry a pomstít se tak za smrt matky.Manga byla nominována na čtvrté udílení cen Manga Taisho Awards (2011) a vyhrála Manga ocenění kategorie shounen (2011). Poslední epizoda má svou premiéru dnes, 28. září, a to v tokijském kině Marunouchi Picadilly 1. Události se zúčastní režisér Tetsuro Araki, producent Tetsuya Kinoshita, animační producent Tetsuya Nakatake, manga editor Shinataro Kawabuko a dabéři Yuuki Kaji (Eren), Yui Ishikawa (Mikasa) a Marina Inoue (Armin). Promítánní proběhne v dalších patnácti kinech po celém Japonsku, několik hodin předtím, než bude epizoda odvysílána v televizích.


Titáni

V tomto příběhu existuje několik tříd Titánů, rozdělených podle výšky a schopností. Lidé jsou oproti nim opravdu jako brouci.Titáni jsou v příběhu přirozenými nepřáteli lidí. Jedná se o rasu obrů, která se objevila před sto lety a během krátké doby dokázala vymýtit téměř celé lidstvo. Jejich původ ani celkový počet není znám, stejně tak ani jejich fyziologie. 

Vzhledově se podobají lidem, přesto do nich mají daleko. Někteří dokonce postrádají kůži, ale zejména nemají krev a jejich tělesná teplota je vysoká. Jejich těla jsou často deformována a ve tváři mají každý rozdílný výraz. Někteří mají velké hlavy, nohy, nebo jsou pomalí, jiní jsou mrštní a rychlí. Drtivá většina jsou muži, ale nemají žádné pohlavní orgány, takže se ani neví, jak se vlastně reprodukují. Mají rozšířená ústa s obrovským množstvím malých čtvercových zubů, které používají jen k pozření lidí. S jejich výškou by člověk přirozeně čekal, že jejich těla budou vážit několik tun, ale není tomu tak. Překvapivě jsou velice lehcí, to také vysvětluje to, proč jsou při svých proporcích schopni se tak rychle pohybovat a vůbec vstát. Oproti tomu mají neuvěřitelnou sílu a jejich těla se při zranění zase zahojí a případně amputované končetiny dorostou. Jejich jedinou slabinou je zátylek a potřeba slunečního světla. Po zabití tohoto tvora, se jeho ostatky rozpadnou.Spisovatel během nedávného rozhovoru prozradil, že se při tvorbě titánů nechal inspirovat knížkou obsahující fotografie lidských výrazů. Původně prý na tento nápad Titána přišel, když se střetl na svém pracovišti, internetové kavárně, s opilcem. Řekl, že jej inspirovala neschopnost komunikovat s tímto mužem a uvědomil si, že nejstrašnější bytostí je vlastně samotný člověk. Jak sám říká, s nápadem zpracovat mangu přišel díky místu, kde bydlel. Žil totiž ve venkovském městě obklopeném horami. Jednoho dne se v něm vzbudila touha se za tyto hory, které jsou podobné zdem kolem města v manze, dostat. I Eren měl přání vyjít z městských hradeb, stejně jako on, když byl malý.Nyní vám představím několik druhů Titánů.

3 - 6 metrová třída

Tito Titáni se vzhledem podobají lidem a mají oproti tělu větší hlavy. Nejsou inteligentní a nemají žádné speciální schopnosti.

7 metrová třída

Tento typ má obrovské čtvercové hlavy a podobá se spíše lidoopům. Tato třída se vyskytuje nejčastěji.
 

8 - 14 metrová třída

Tato třída se lidem podobá nejvíce. Jsou energičtější a zdatnější než jiní.  

15 metrová třída

Jedná se o nejvyšší typ mezi Titány, mají přiměřené proporce těla, ale také rozšířená ústa. 

Po výškovém rozdělení jsou tu další typy Titánů, takzvaní neobvyklí.

Nenormální typ

Jsou jím Titáni s neobvyklým chováním či inteligencí. Na rozdíl od běžných Titánů, kteří jen bezhlavě útočí a požírají lidi, nenormální typy lidi často ignorují a přemisťují se na místa, kde mohou napůsobit více škod. Někteří mají viditelné deformace či unikátní schopnosti, jako zvýšenou rychlost nebo hbitost. 

Titáni ve zdech

Podobá se kolosálnímu Titánovi a můžete jej spatřit uvnitř zdí. Ačkoli se zdá být živý, je kvůli nedostatku světla zesláblý a nehýbe se. 

Titáni měniči

Jsou to lidé, kteří jsou schopni se přeměnit v Titány s různými neobvyklými vlastnostmi a schopnostmi, jež se dají dále zdokonalovat a řídit. Bývají silnější a rychlejší a jsou inteligentní. Obvykle jsou bez deformace. Ti zkušení dokážou rychle regenerovat své tělo jen díky soustředění se a dokonce dokážou tělo opustit a během několika minut vytvořit zcela novou formu Titána. 

Titán podobající se opici

Je minimálně sedmnáct metrů vysoký, podobá se opici a jeho tělo je pokryté vlasy. Má neuvěřitelně dlouhé ruce a je schopný vystoupat na zdi. Je inteligentní a dokáže s lidmi mluvit. Na rozdíl od běžných Titánů mu nevadí nedostatek slunečního světla. Dokonce si dokáže běžné Titány podvolit a manipulovat s nimi. 


Hlavní postavy

V příběhu se během krátké doby vystřídá mnoho postav, proto vám představím jen pár hlavních.


Eren Yeager

Věk: 15
Datum narození: 30. března, 835
Výška: 170 cm
Váha: 63 kg

Eren je hlavní postavou příběhu. Vyrůstal ve městě Shiganshina a jeho nejbližšími přáteli jsou Mikasa a Armin. V době, kdy došlo k pádu města, mu bylo pouhých deset let. Poté co spatřil, jak byla jeho matka zaživa pozřena, touží po jediném, zabít všechny Titány. 

Eren je tvrdohlavý a impulzivní. Jako malý byl velice zvídavý a toužil opustit zeď a poznat zbytek světa. Vůči svým přátelům je loajální a starostlivý, neustále kvůli nim riskuje život, jen aby je zachránil. Jeho přesvědčení a touhu zabít Titány nedokáže nikdo prolomit. 

Mikasa Ackerman

Věk: 15
Datum narození: 10. února, 835
Výška: 170 cm
Váha: 68 kg

Mikasa je talentovaná bojovnice. V příběhu je hlavní ženskou postavou a má pohnutou minulost. Jako malá přišla o rodiče. Mikasa byla adoptována rodinou Yeagerů a až do nešťastného dne, kdy padly zdi, s nimi žila. 

Mikasa má velký smysl pro spravedlivost a je vůči Erenovi velice ochranitelská. Představuje pro něj totiž jedinou rodinu. Mikasa Erenovi nedokáže vymluvit jeho záměry, proto jej následuje všude, kam jde a dává na něj pozor. Je velmi vyrovnaná a její vůle je mimořádně silná. Nikdy neztrácí klid a koncentruje se i v těch nejtěžších chvílích.

Jak už jsem zmínila, je velice talentovaná bojovnice, dokáže dokonce přeprat chlapce větší než je sama ona.

Armin Arlert

Věk: 15
Datum narození: 3. listopadu, 835
Výška: 163 cm
Váha: 55 kg

Armin je Erenův přítel z dětství. Ačkoli je oproti ostatním fyzicky mnohem méně zdatný, je velice inteligentní a dokáže vymýšlet důmyslné taktiky a strategie.

Jako dítě byl Armin velice plachý a nepříliš silný, často se proto stal terčem šikany. Eren a Mikasa jej vysekávali z různých šlamastik, i kvůli tomu má nízké sebevědomí a má pocit, že svým přátelům pouze způsobuje nepříjemnosti a je na obtíž.

Armin žil původně se svými rodiči a dědečkem ve městě Shiganshina. S Erenem často přemýšleli a rozjímali nad tím, jaké to je venku za zdmi. Po pádu zdi žil se svým dědou, který později zemřel při sebevražedné misi. Anime/manga se rozhodně vyjímá svou vypracovaností. Během epizod jste seznamováni s různými systémy, zbraněmi a organizacemi, tak, abyste zůstali stále v obraze.


Zdi

Zdi, obepínající lidské útočiště, byly postaveny před více než sto lety, kdy lidé byly na pokraji vyhynutí. Jsou vysoké asi padesát metrů i víc. Na vrchu jsou postaveny kanóny, kterými odstřelují blížící se Titány. Zdi jsou příliš rozsáhlé, proto je nemožné je kontrolovat. V každé periférii se nachází čtyři města. Je to z toho důvodu, že se Titáni zaměřují na větší skupiny lidí, a tak je snadnější během útoku zaměřit obranu na jediné místo, než kdyby byla města více roztroušená. Jejich obrana je velice důležitá, neboť se zmenšováním území přicházejí obyvatelé nejenom o obydlí, ale také o životně důležité zdroje.
 Celkem existují tři zdi. Zeď Maria, Rose a Sina.
 

Maria je vnější hradba lidského království a stejně jako zbylé zdi, dosahuje výšku padesáti metrů. Před pěti lety byla po sto letech míru prolomena kolosálním Titánem a obyvatelé města Shiganshina, ze kterého pocházejí právě hlavní tři postavy (Eren, Misaka a Armin), byli zamordováni. 
Rose je druhá vnější zeď hned za Maria. U této zdi jsou známy tyto čtyři města: Karanese, Nedlay, Trost a Chlorba.
 

Poslední je zeď Sina obepínající město, kde sídlí král a další civilisté. Její vnitřní strana je chráněna Vojenskou policií sloužící králi. Nachází se zde hlavní město Utopia, kde sídlí král, dále města Stohess, Hermina a Yalkell.
 

ArmádaOchranu proti Titánům poskytuje profesionální armáda. Ta je rozdělena do tří divizí: Průzkumné legie, Vojenské policie a Ochranné hlídky.

Průzkumná legie

Průzkumná legie původně prozkoumávala území mimo zdi. Později legie dostala novou misi, zjistit původ Titánů. Jsou to právě oni, kteří jsou vysíláni během prolomení zdí na boj proti Titánům. Hlavním vybavením této legie je prostorová manévrovací výstroj, která je rovněž jejich hlavní zbraní, protože v ní jsou zabudované dvě nasaditelné čepele spojené s rukojetí, s kterými útočí. Velitelem legie je Erwin Smith. Za úkol mají obranu lidí a vyhlazování Titánů. 

Vojenská policie
             

Vojenská policie je nejprestižnější díky své práci, která jim umožňuje bezpečný život za zdmi, dostatek zdrojů a vyšší autoritu nad dalšími vojenskými složkami. Ve skutečnosti je velice zkorumpovaná kvůli malému rozhledu a nedostatku zkušeností. Díky zneužívání svých pravomocí se často dostává do rozporu s Ochrannou hlídkou a Průzkumnou legií, která riskuje svůj život. Vojenská policie působí na lidském uzemí, udržuje pořádek a slouží zároveň jako královská stráž. Do svých řad přijímá pouze deset nejlepších rekrutů. Do styku s Titány se dostávají jen zřídka, proto musí na použití prostorové manévrovací výstroje dostat speciální povolení. Místo toho nosí zbraně. Mimoto vybírají daně a rozdělují pozemky. Toto uskupení má 2 000 členů.

Ochranná hlídka
                      

Ochranná hlídka je největší vojenská divize, která chrání a udržuje pořádek za zdmi. Vzhledem k vysoké úmrtnosti v Průzkumné legii a omezenému vstupu do Vojenské policie, se většina vojáku připojuje právě k ní. Často se dostávají do střetu s Titány i obyvateli, proto jsou zdatní v mnoha ohledech, například v boji proti Titánům (obranné bitvy), v dělostřelbě, udržení pořádku, kontrolování davu a používání pušek.

Starají se o zeď. Brání ji, opravují a drží hlídky. Rovněž se starají o evakuaci obyvatel a mají nouzové plány v případě prolomení zdi. Jejich počet čítá 30 000 vojáků. Shingeki no Kyojin má již několik herních zpracování. Kromě toho, bylo oznámeno, že bude mít i filmové. Filmovou produkci ale doprovázelo pár nepříjemností, protože původní režisér, Tetsuya Nakashima, se vzdal režie, a to kvůli neshodám s filmovým distributorem TOHO. Nakajima měl údajně jiné představy ohledně scénáře a dalších věcí, proto projekt opustil. Ačkoli má mít film premiéru až příští rok, kolují zvěsti, že ji bude mít už letos ke konci roku. Někteří lidé tento projekt kritizují, protože se jim zdá až příliš megalomanský, a myslí si, že přinese nakonec zklamání. Nechme se tedy překvapit.

Možná jste už četli pár článků na naší webové stránce o tomto fenoménu. Příběh dokázal inspirovat mnoho fanoušků a na jejich tvorbu se můžete podívat i právě v tomto článku.

Na internetu se také objevily fotografie od Coco a Ami, které jsou známé výrobou elegantních klobouků a okouzlujících doplňků. Nedávno, ale začaly blogovat fotografie svého Shingeki no Kyojin jídla, jako bramborového města, na které útočí Titán a Titána vyrobeného ze špaget. Dokonce zveřejnily i recepty.Pokud jste na sladké, tak vás třeba zaujme tato speciální roláda za 2000 jenů (386 Kč). 
Postavy mají dokonce vlastní řadu parfému. K dostání jsou vůně "Mikasa", "Eren" či "Levi". Každá z nich má odrážet jejich vlastní osobnost. Parfém o obsahu 30 ml stojí 5775 jenů (kolem 1100 Kč) a můžete si jej před-objednat v Koubutsu-ya. Předpokládané datum rozeslání objednaných parfémů, je 26. října. Jeden by řekl, že bude těžké vytvořit na něco takového cosplay, tedy kostým, ale nadšení fanoušci nás opět přesvědčují o opaku. Pár dobře udělaných cosplayů si můžete prohlédnout na fotografiích.


Pro pobavení ještě několik zábavných obrázků.ZDROJ: animenewsnetwork.com, shingekinokyojin.wikia.com
FOTO: junicchi.deviantart.com, funchannel.net, aniplogs.com, ikaggi14.deviantart.com, worldcosplay.net, listlessink.wordpress.com, zerochan.net, walldesktop.com, forum.minetest.net, scouting-legion.deviantart.com, ​animenewsnetwork.com, shingekinokyojin.wikia.com

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9