Tate no Yuusha no Nariagari [Recenze]

19:00 | 23.07.2019 DEADiX 0
Po dlouhé odmlce s vracím s další anime recenzí a to ne ledajakou. Podíváme se totiž na hit prvního pololetí tohoto roku - na příběh o hrdinovi, který nemá úplně snadný začátek a uznání si bude muset vydobýt.
Motto dnešního dne: Od nuly na vrchol!
Motto dnešního dne: Od nuly na vrchol! FOTO: shield-hero.fandom.com
Tate no Yuusha no Nariagari, často známé pod svým angilickým názvem The Rising of the Shield Hero, je pětadvacetidílné anime vycházející v první polovině tohoto roku. Štítový hrdina (neoficiální český název) vyšlo pod docela zajímavým studiem s názvem Kinema Citrus. Komu tento název nic moc neříká, tak mu možná budou něco říkat tituly jako známé anime Black Bullet nebo úžasné fantasy "dobrodrůžo" Made in Abyss. Pokud se někomu stále nerozsvítila žárovečka, tak ji snad další reference na různá anime rozsvítí.

Pojďme tedy rovnou k věci.
Dnes to bude trošičku složitější, protože předem říkám, že se mi toto anime při sledování docela zalíbilo, ale bohužel budu muset být i dost kritický. Příběh má zas a znovu mnoho nevyužitého potenciálu, což je bohužel to, na čem Tate no Yuusha no Nariagari docela závisí.Začneme tedy tou nejdůležitější informací - je to další z mnoha isekai anime, kdy je hlavní hrdina normální člověk (většinou otaku či nějaký jiný nerd) a nějakým náhodným způsobem se dostane do jiného (často fantasy nebo herního) světa. V několika posledních letech se s tímto žánrem roztrhl pytel a těch dobrých titulů je jako šafránu.

Příběh, o němž se dnes bavíme, začíná svým způsobem jako téměř každé isekai. Hlavní postava - Iwatani Naofumi - je ve svém světě v Japonsku a jde do knihovny, kde objeví zajímavou knihu. Díky té knize se nějakým záhadným způsobem dostane do herního fantasy světa, kde se postavy musí zlepšovat, používají magii a různé zbraně.
Jsou zde čtyři hlavní hrdinové - hrdina s mečem, lukem, kopím a štítem. Tito hrdinové musí ovládat jen svou specifickou zbraň, takže hrdina se štítem je naprosto k ničemu a potřebuje k sobě ještě někoho. A zkuste hádat, za jakým účelem je do tohoto světa povolán. Aby se stal hrdinou, a to tím se štítem.
Kromě něj jsou povoláni i další hrdinové z alternativních světů, kde je Japonsko, ale vždy se vše v něčem liší. Jejich úkolem je samozřejmě to ohrané: „zachraňte náš svět“. Před čím? Před vlnami monster a dalších potvor, které se objevují v různých intervalech a také trvají po nějaký interval.Jenže lidé v království, kam jsou hrdinové povoláni, mnohdy hrdinou se štítem opovrhují, a tak se hned od začátku snaše hlavní postava dostane do takových problémů, že ho budou všichni, tedy téměř všichni, nenávidět. Přes tento těžký start se bude muset nějak přenést a začne se „levelovat“ sám a používat různé intriky, aby dostal to, co mu právem náleží. Stává se spíše temnější postavou.
Brzy ale zjišťuje, že na to sám nestačí a koupí si otroka, malou mývalí holku jménem Raphtalia. Ta se po jeho boku naučí bojovat a stane se jeho společnicí. Tady začínají různá dobrodružství, ale také i různé překážky. Dokonce i ze stran dalších hrdinů.

U příběhu ještě zůstaneme. Těžký a temný start, do kterého je doslova hozena hlavní postava, je něčím, co dokáže hodně rychle zaujmout a donutí člověka koukat dále, protože je zvědavý, jak se vše vyvine. Jenže první chvíle jsou pro člověka, co už viděl dost jiných isekai anime, naopak docela stereotipní a ohraným klišé a často i neoriginálním. Už jen to, že jeden z hlavních hrdinů - Amaki Ren - je dabován Yoshitsugu Matsuokou, který stojí i za dabingem Kirita ze známého anime Sword Art Online. Pokud vám nedošlo, jakou zbraň asi používá, je to samozřejmě meč. A co víc, přišel z alternativního Japonska, kde hrál VRMMO hru s názvem Brave Star Online. Ani se nedivím, že je Tate no Yuusha no Nariagari často přezdíváno Shield Art Online.

Přes tohle se samozřejmě člověk prokouše a vydá se spolu se svými oblíbenci, protože si Raphtalii s Naofumim (a později i Filo) opravdu oblíbí a rád sleduje, jak se jim pomalu ale jistě ze své svízelné situace daří dostat. A právě tento obrat, kdy se hlavní postava prokousává zpátky ke slávě, přičemž pak už jsou na ní zase všichni závislí, je něco, co mělo zůstat složitějším, něco, co mělo zůstat temnějším. Myslím si, že kdyby zachovali temný scénář, pár opravdových záporáků padlo, tak by byl příběh mnohém více zajímavější a neztratil by ten svůj šmrnc. Mangu jsem něčetl, ale dočetl jsem se na internetu, že tam si příběh svou temnou stránku stále trochu zachovává, což mi přijde super. Je strašná škoda, že podobně tomu tak není v anime adaptaci.


Hlavní trio.

Už jsem několik postav nakousl, takže bychom si je mohli přiblížit a představit si další.

Naofumi je v srdci dobrák a o svou partu se dokáže dobře postarat. Vůči cizím lidem je pochopitelně dost skeptický a obezřetný, nebojí se použít i trochu tvrdší přístup, aby se dostal zpátky tam, kam patří.

Raphtalia je boží stvoření, které si opravdu zamilujete. Tedy pokud vám časem její náklonost k Naofumimu nepřijde až otravná. Je milá a prošla si dost temným dětstvím. Během příběhu u ní zaznamenáte dost velkou proměnu. Waifu materiál.

Filo - třetí člen party štítového hrdiny. Je to filolial - něco jako pták. Dokáže posloužit jako tažné zvíře či bojový společník. Postupem času dokáže mluvit, a dokonce se zvládne přeměnit na člověka, kdy na sebe vezme formu podobnou andělu. Je to vzácný druh a může se z něj i stát královna Filolialů.


Další tři hrdinové.

Ren Amaki je hrdinou s mečem. Lehce namyšlený puberťák, který se do nového světa dostal pravděpodobně díky smrti. Snaží se vypadat hustě a zachovat si svou povahu samotáře. Jeho schopnosti se ale nedají zapřít a občas dokáže přemýšlet a nestranit se Naofumiho tak moc.

Itsuki Kawasumi aneb hrdina s lukem. Byl přejet náklaďákem, a tak se dostal do nového světa (velice originální, že, Kazumo?). Připadá si nejsilnější a snaží se vše dělat podle svého a sám.

Motoyasu Kitamura - hrdina s kopím. Je přátelský a vůči své partě naprosto loajální. Proto se taky nechá lehce ošálit. Je slabý vůči ženám. Stane se naivním a je jedním z důvodů Naofumiho utrpení, byť za to úplně nemůže. Je mu 21, což ho dělá o rok starším než je Naofumi.

Malty - na první pohledná dívčina, která ovšem dokáže pro svůj cíle udělat cokoliv. Neváhá kout pikle a ovládat ostatní. Hlavní důvod Naofumiho zkaženého života. Budete ji nejspíše hned nenávidět.


Je jen málo postav, které budete tak dlouho nenávidět. Malty je jednou z nich.

Na vývoj postav si nemůžu zas tak moc stěžovat. Hlavní trio má hodně svých pasáží a občas je do toho přihozeno trochu koření v podobě několika zvratů a rozvoje dalších postav. Na co si ale postěžuju rád je nedostatek informací o světě, ve kterém se nacházíme. O světě, který skrývá tolik tajemství a jen málo z nich objasněných. Možná se ale někdy dočkáme další série, tak se toho snad dozvíme více.Po animační stránce je Tate no Yuusha no Nariagari takovým průměrným titulem, ničím neoslní, ale ani neurazí. Soundtrack je také takový průměrný. Asi měli v Kinema Citrus omezenější rozpočet, protože po Made in Abyss pochybuji, že by na to neměli schopnosti. Zkrátka animace ani soundtrack se do síně slávy nevejdou, Darwinovy ceny se však také nedočkají.

Co musím na soundtracku ale přeci jen trochu pochválit jsou openingy a endingy. Opening mi stylem připomíná ten Log Horizon, který dokáže člověka naladit na správnou vlnu. Ending má naopak tu správnou ukončující atmošku, je lehce smutný, ale přitom vyvolává takový přijemný pocit, který zůstane na srdci zanechán během celého trvání písničky.


O oba openingy se postarali MADKID a o endingy Chiai Fujikawa.

Tak si to pojďme nějak shrnout:
Tate no Yuusha no Nariagari je anime, které v ničem, možná až na postavy, neexceluje. Příběh mohl být mnohem temnější, zajímavější a menší klišé. Animace mohly být také o něco lepší a též sountrack.
Co člověka ale donutí se koukat a zamiluje si to, je právě (paradoxně) ten příběh. Není sice dobrý, ale díky té gradaci, kdy hlavní postavy jdou v podstatě od nuly, člověka připoutá k obrazovce. S gradací děje souvisí vývoj postav. Ty, alespoň mně, přirostou svým způsobem k srdci.
Anime doporučuji člověku, co se v anime moc nepitvá a užívá si sledování. Kdo má ráda SAO, bude mít rád i tohle ,protože je to opravdu hodně podobné.

FOTO: shield-hero.fandom.com

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9