Mladí animátoři volají po revoluci v anime průmyslu

17:00 | 06.06.2019 Yontalcar_ 0
Nic netrvá věčně. A to platí i pro anime průmysl, jenž se stal jakýmsi novodobým otrokářem pro své zaměstnance. Jenže doba se mění a začínají se ozývat nespokojené hlasy z řad těch nejmladších.
Skupina Animator Dormitory
Skupina Animator Dormitory FOTO: gogetfunding.com

Určitě každý z nás se alespoň jednou setkal s různými startovači, hithity, nebo jinými crowdfundingovými stránkami. A na jedné takové se právě nyní vybírají peníze pro mladé animátory z anime průmyslu. Nový projekt byl nedávno zahájen a jeho primární snahou je pomoct vyřešit nízké mzdy animátorů, což je neblaze známý problém, který všechna studia zavírají do pomyslné skříně, aby náhodou ten „bubák“ na ně nevyskočil. A právě takové absurdní „zvyky“ chtějí narušit začínající animátoři ze skupiny Animator Dormitory. Bojují za spravedlivější rozdělení mezd. A rozhodně se toho nebojí:

 

Pokud je těžké změnit současný stav průmyslu, měli bychom si my sami vytvořit nový anime průmysl! Plánujeme v systému (mimo současný anime průmysl) zvýšit výrobní náklady pro zvýšení mezd a vytvořit tok, ve kterém se zisk z prodeje vrátí animátorům. V budoucnu jsme ochotni tvořit krátké snímky, které umožní zaměstnancům pracovat za lepší mzdy.“

 

Ono se to někomu může zdát přehnané, že jde jen o zbytečný humbuk. Ale podle informací z průzkumu společnosti JAnicA se rozhodně nejedná o planý poplach. V nultých letech měli animátoři průměrný měsíční plat 90 000 yenů (cca 19 000 Kč), ročně tedy 1 100 000 yenů (cca 232 000 Kč). A to není to nejhorší! Pokud byste byli začínající animátor, během prvního roku byste měsíčně dostávali naprosto směšných 30 000 yenů (cca 6 300 Kč). A v dalších číslech nebudu raději pokračovat, abych vás nevyděsil ještě víc.

 

Situace je opravdu vážná. A tvůrci z Animator Dormitory se tenhle stav snaží obrátit k lepšímu. A tím odvážným prvním krokem v tomto procesu je projekt, který oni nazývají Grand Prix Anime-Kikaku, v jehož rámci bude dle původní předlohy vytvořen jeden krátký film (podle mangy) a jeden hudební videoklip.
 

(artová ukázka z chystaného filmu)


Jak jsem již zmínil, skupina momentálně vede crowdfundigovou kampaň, z níž chce zafinancovat celý projekt včetně důstojnějších mezd pro svých 11 animátorů. Časem bychom se měli dočkat „ukázky z filmu, jenž se má stát příkladem kvalitního krátkého snímku“. Její stopáž má mít 30 vteřin a režii přijal Tatsuro Kawano (režisér opening animace pro Boruta a bývalý rezident AD). Kampaň zřejmě potrvá až do podzimu. Po jejím ukončení se tvůrci vrhnou na samotnou tvorbu.

 

Ale jestli mladí nadšenci dosáhnou svého cíle, zůstává otázkou. Pokud byste jim chtěli pomoct a přispět na tento nezávislý projekt, máte možnost právě zde. Můžete tam najít spoustu dalších informací a podrobností nejenom k této kampani, ale také o tvůrcích. A k vidění jsou i tři velice kratičké ukázky z klíčové animace:
 


ZDROJ: twitter.com/animatorsupport, animator.main.jp, gogetfunding.com
FOTO: gogetfunding.com, animator.main.jp


Diskuze

Anketa

Z jaké další asijské země, kromě Jižní Koreje, posloucháte hudbu nejčastěji?

Taiwan
0,7%
Čína
50%
Japonsko
37,2%
Vietnam
4,7%
Thajsko
3,3%
Filipíny
0,5%
Indie
0,4%
Singapur
0,4%
Mongolsko
0,5%
Jiná
2,3%
Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9