Manaria Friends [Recenze]

18:00 | 19.04.2019 Yontalcar_ 0
Na chvíli se zastavte, vypusťte z hlavy všechny starosti a hoďte se do chillu s "Kamarádkami ze Záhadného království".
Mysteria Friends
Mysteria Friends FOTO: manaria.jp

Manaria Friends je anime založené na společenské hře Shingeki no Bahamut, jejíž plánované vydání bylo přesunuto z dubna 2016 na leden 2019. Ale ještě dříve (konkrétně v roce 2014) se fanoušci mohli dočkat anime s názvem Shingeki no Bahamut: Genesis. V něm se dozvíme o legendě, která nás zavede nazpět o několik tisíc let. Pradávný drak Bahamut způsobí naprostý chaos v Mistarcii, v zemi, kde bok po boku žijí lidé, bozi a démoni. Společnými silami se těmto třem rasám podaří zabránit zániku světa. Drak Bahamut je po litém boji zapečetěn a klíč rozdělen na tři díly, aby se zlá bytost nemohla vrátit zpět.

 

O tomhle velkolepém a epickém dobrodružství je dobré vědět, jelikož Manaria Friends tvoří vůči němu spin-off. Takže pokud jste první sérii viděli, určitě vám neuniknou případné reference. Ale kdyby ne, nevadí to. Tvrdím to z vlastní zkušenosti, jelikož ani já jsem doposud neviděl původní anime, a přesto nemám pocit, že by mi při sledování "Kamarádek" něco unikalo. Nové vyprávění je velice vkusně vsazeno do univerza Shingeki no Bahamut, avšak zároveň je nebývale vstřícné k divákům, co nejsou znalí předchozích děl (kromě Genesis je možné zhlédnout ještě sérii s podtitulem Virgin Soul). Takže vám nic nebrání v tom, abyste si tuhle krasojízdu mohli užít.
 

Jen bych chtěl pro pořádek uvést, že Manaria Friends se od svého prvorozeného bratříčka liší, a to sakra hodně! Náš příběh začíná na akademii Mysteria, jež je široko daleko považována za prestižní kouzelnickou školu. Studenti se zde učí nejenom magické formule, ale také jsou vedeni k vzájemnému respektu a patřičné ohleduplnosti. Proto na akademii můžou poklidně studovat jak lidé, tak bozi, démoni, ba dokonce i různí kříženci. A nám se dostane vzácné příležitosti seznámit se zde se dvěma neobyčejnými dívkami. První z nich je věčně usměvavá Anneprincezna, čestná studentka. A druhá, stydlivá Grea, rovněž princezna, která se ovšem narodila ze spojení draka a člověka.

 

Obě dívky jsou již od pohledu milé, rozkošné. Ať říkají nebo dělají cokoliv, nelze se u toho nerozplývat. Atmosféra nás navede a za hudebního doprovodu ukonejší naši mysl, povznese a vyšle vstříc dobrodružstvím, která jsou snad ještě nevinnější než hlavní hrdinky. Rozhodně se to nedá srovnávat s původním Genesis. Tady nenajdete skoro žádné nervy drásající napětí, výbušné akce či rozvětvené dějové linky – kdepak. Smysl tohohle anime tkví v tom, že chce divákovi předat co nejjemnější emoce. Sem tam se dočkáme něžného koketování, kradmých doteků a když se nesmělá Grea začervená jako rajčátko, přepadne vás chuť ji obejmout.
 

Na hlavních postavách je postaveno snad skoro všechno. S nimi se probouzíme, s nimi snídáme, studujeme, smějeme se i pláčeme. Dá se říct, že se dostáváme do role neviditelné třetí kamarádky. Nic pro nás není tajemstvím. Díky čemuž se nám naskytne šance spatřit ty nepatrné okamžiky, kdy to mezi princeznami (ne)nápadně jiskří. Lechtivé situace se opakují s takovou něhou, až to ve mně vzbudilo neodbytný dojem, že se dívám na nepřiznané shoujo ai. A to prosím považuji za velký klad! Ačkoliv se nedočkáme jediného polibku, nemění to nic na tom, že obě dívky jsou si natolik blízké, až ony samy pociťují, že by mohlo mezi nimi vzniknout něco víc, ale dávají si raději pozor.

 

Přítomnou vřelost vzbuzují nejenom Anne s Greou, nýbrž také animace od studia CygamesPictures. Ta je převelice líbivá a pestrobarevná. Nejvíce je to poznat skrze pozadí, na němž si animátoři slušně vyhráli, a pak během scén, kdy např. zapadá slunce. Romantická souhra barev a světla je skoro až dojímavá. A chvilkami dokáže vzít dech, pokud vaše oko zachytí ony propracované detaily. Trošku mě jenom mrzí, že stejným způsobem není udělané celé anime. Ale zase na druhou stranu, díky tomu si tyhle vzácné okamžiky víc užijete. A kdoví, možná to dokonce byl záměr autorů, aby tak vyzdvihli důležité emocionální momenty. 


Jisté však je, že se podařilo sladit křehkost s jemností. Vláčné tempo a rozněžnělá slova jsou citlivě obsaženy v každém díle. Výjimku tvoří pouze jedna či dvě epizody, kde se tahle zjihlá "melodie" na okamžik přeruší. To však nic nemění na tom, že Manaria Friends je láskyplný, hřejivý anime chill, v jehož objetí se zklidníte, naberete ztracenou rovnováhu a s chutí se přitulíte ke své přítelkyni či příteli. Protože právě o tom "Kamarádky" jsou – o lásce. A je teď úplně jedno, jestli o té přátelské, platonické či milenecké. Důležitý je ten samotný cit, jenž dokáže měnit osudy nejenom dvou sličných princezen.


Oficiální trailer:

 

ZDROJ: shingeki-no-bahamut-genesis.fandom.com

FOTO: manaria.jp


Diskuze

Anketa

Z jaké další asijské země, kromě Jižní Koreje, posloucháte hudbu nejčastěji?

Taiwan
1,1%
Čína
49,3%
Japonsko
34,2%
Vietnam
4,8%
Thajsko
7,3%
Filipíny
0,3%
Indie
0,4%
Singapur
0,4%
Mongolsko
0,3%
Jiná
1,8%
Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9