Exkluzivní rozhovor s Mistou pro Asianstyle

19:00 | 09.09.2013 Monča 27
Redaktoři AsianStyle měli možnost se setkat se slovenskou zpěvačkou Mistou, která je fanynkou K-Popu, a udělat s ní rozhovor, který si nyní můžete přečíst.
Mista pro OK! Magazine
Mista pro OK! Magazine FOTO: mistamusic.com

Mista, vlastním jménem Soňa Kurucová, je slovenská zpěvačka narozená v Bratislavě. Už nějakou dobou je fanynkou K-Popu a mezi její favority patří například skupiny BigBang nebo U-Kiss. Nyní žije Mista v Praze a před časem se zúčastnila i naší AsianStyle Party 2. Zajímavostí je, že Mista je jediná česko-slovenská celebrita, která má Youku channel (čínský hudební kanál).

Vy si nyní můžete přečíst zajímavý rozhovor, ve kterém se dozvíte například, jak se Mista dostala ke K-Popu, zda ji nějak ovlivnil nebo jaké jsou její další oblíbené skupiny.Chtěla jsi být už od mala zpěvačkou, nebo jsi měla nějaké jiné sny?
Odmala jsem chtěla být zpěvačkou, ale nešlo to, neboť když mi byly 4 roky, otec mě přihlásil na housle a klavír. Asi do svých 25 let jsem tedy musela cvičit hru na nástroje. Obvykle 3 - 4 hodiny denně, občas třeba i 7 hodin každý den. Vystudovala jsem konzervatoř, pak i vysokou školu, kde jsem se věnovala houslím a klavíru. Nicméně mě stále bavilo zpívat. Hlavně moderní populární hudba. Když jsem dostudovala, tak jsem o tom hodně přemýšlela a řekla si, že i když zklamu své rodiče, musím myslet na sebe, svou budoucnost a jednoduše jsem se rozhodla jít za svými sny. Začalo to tak, že jsem po škole housle schovala do skříně. Odstěhovala jsem se do Čech, neboť na Slovensku mě znali jako houslistku a v tu dobu bylo velmi těžké prorazit jako zpěvačka. Tady jsem začala od nuly. Věnovala jsem se zpěvu, skládala jsem písničky a nakonec jsem se dostala do hudebního vydavatelství a začal se mi plnit můj sen.

Dočetli jsme se, že umíš hrát na klavír a na housle. Je ale ještě nějaký jiný hudební nástroj, na který umíš hrát nebo na který by ses chtěla naučit hrát?
Ano, na vysoké škole byl klavír povinný pro každého a také jsem hrála na bicí.

Díky našemu článku se uživatelé asianstyle.cz před časem dozvěděli, že jsi fanynkou K-Popu. Můžeš nám tedy prozradit, jak ses k tomuto stylu hudby dostala?
Když jsem v rámci svého tříměsíčního turné vystupovala v Číně, kde jsem vystupovala v různých klubech, létali jsme s jednou hongkongskou společností přímo do Hongkongu, kde jsme přestupovali. Byly to dlouhé lety. Ta společnost měla nabídky různých filmů, dokumentů či hudby. V sekci hudba byly na výběr samé k-popové skupiny. Jako první jsem objevila comeback stage U-Kiss s písní Believe. To pro mne a mého manažera byla přelomová skladba, neboť jsem si jejich vystoupení pak 2 hodiny pouštěla pořád dokola. Byla tam vystoupení i nějakých dívčích skupin, ale píseň Believe mě naprosto zaujala. Když jsem pak přijela domů, tak jsem o nich hledala informace na YouTube a Google. Zhlédla jsem snad všechny videoklipy od U-Kiss a říkala jsem si, že je to opravdu super, stylové a propracované. Začala jsem si o U-Kiss pečlivě hledat informace a dostala jsem se i na jejich fanstránky na facebooku. Potom jsem přešla na další skupiny a momentálně jsou mými favority BigBang.

Poznámka manažera Misty: Mista a její hudební kultura, to je poslední půl rok jen samý K-Pop. Kamkoliv jdeme, ona musí mít stále sluchátka. Já už to ale poslouchat nemohu. Mně se to líbí, nic proti tomu nemám, ale snesu to jen v určité míře. Ona je opravdu jako vy, poslouchá K-Pop od rána do večera, stokrát dokola, ale pořád nemá dost. V mobilu má i spoustu videoklipů.

(Pozn. red.: BigBang - Haru Haru, Always, Bad Boy, Beautiful Hangoever, Blue, Fantastic Baby, Lies, Love Song, Monster, No.1, Tell Me Goodbye, Tonight; G-Dragon - Crayon, One of a Kind; GD&TOP - Knock Out, High High; TOP – Turn It Up; Taeyang – Wedding Dress, I Need a Girl; Gummy - Im Sorry; U-Kiss - Inside of My, Believe; 4Minute - Love Tension)Máš i nějaké oblíbené skupiny?
BigBang, 2NE1, U-Kiss, 4Minute, Hyuna, B.A.P, Infinite nebo i docela Girls' Generation. Ale nejvíc zrovna BigBang.

A jaké členy máš nejraději?
BigBang – TOP
U-Kiss – Soohyun
4Minute – Hyuna
Infinite – Dong Woo
B.A.P – Zelo
2NE1 – CL

Ovlivnila tě nějaké korejská skupina, co se týče jak hudební tvorby, tak ale třeba i módy?
Co se módy týče, tak rozhodně. Je to můj sen mít ve videoklipu oblečení tak, jak to mají oni, ale bohužel se zatím v Čechách nenašel nikdo, kdo by uměl takový styl vytvořit. Líbila se mi móda ve Fantastic Baby, to jsem opravdu ztratila řeč. Jen jsem koukala, jak je to dokonalé. Myslím si, že oproti tomu je styl Lady Gaga nic. Co se týká hudby, tak ta se mi opravdu líbí. Chtěla bych složit a vydat píseň v korejském stylu, ale bohužel mi evropské vydavatelství toto nedovolí. Ale pokud by se naskytla nějaká šance, tak bych opravdu něco podobného chtěla vytvořit.

Co tě vlastně na korejské hudbě zaujalo? Proč se ti líbí?
Pokud bych to měla seřadit, tak jako první mě zaujala image, pak kluci, potom videoklipy a hudba.

Takže se ti Asiaté jako muži líbí?
Mně se na nich strašně moc líbí to, jak jsou upravení a mají i pěkné tváře. Mně osobně se vždy líbí ti členové skupin, kteří vypadají nejmužněji.

Když je BigBang v současnosti tvá nejoblíbenější skupina, nabízí se otázka, zda jsi viděla už nějakou jejich parodii?
Ne ještě neviděla.
(Pozn. red.: Mistě jsem hned pustili Secret Garden a byla z toho tak nadšená, že jsme jí pak poslali odkazy i na další parodie s BigBang.)

Vystupovala jsi i v Číně. Můžeš tedy zkusit porovnat západní a asijskou hudbu? V čem se například liší?
Dá se říct, že na západní hudbu jsme tu všichni zvyklí a to především z toho důvodu, že to máme pořád na očích. Když jsem objevila K-Pop, tak se mi líbila jeho rozmanitost. Líbí se mi, že tam je zpěv a zároveň i rapeři a raperky. A také ta propracovaná melodie. Prostě to není jako tady, západní hudba, kde kromě sloky a refrénu není nic jiného. V K-Popu se mi líbí, jak to mají skupiny rozdělené. Je tam leader, raper, vokalista a je to prostě jiné.Co tě vedlo k tomu, že ses rozhodla vystupovat v Asii?
Našeho projektu si všimla jedna velká hudební společnost ToCo Asia a tak nás kontaktovali, že by bylo super, kdybychom tam udělali turné. Řešili jsme to celkem dlouho, neboť tam musíte mít všechno schválené od vlády. Líbila se mi organizace, všechno bylo pečlivě připravené. Měla jsem turné po menších klubech a i tam mě mile překvapila úroveň těchto klubů. Jediným problémem bylo, že lidé tam neuměli moc anglicky.

Jací byli tamní fanoušci?
No, ze začátku se jen dívali a poslouchali, ale ke konci se to rozjelo a zpívali se mnou.

A co tiskové konference? Jak probíhaly?
Probíhaly tak, že jsem dostala den předem seznam otázek, včetně odpovědí, takže jsem musela na každou otázku odpovědět přesně to, co mi napsali.

Takže sis nemohla nějak tu svou odpověď upravit?
To jsem mohla, ale ona tam byla překladatelka, která stejně přeložila jen to, co tam bylo napsané.Při tomto turné jsi jistě projela mnoho nádherných míst. Kde se ti líbilo nejvíce?
Líbilo se mi v Shenzhenu nebo v Šanghaji. Pak nás provedli Hongkongem, kde jsme byli celý den, takže to bylo super.

Když jsi byla v Číně, naučila ses tam nějaká slovíčka?
Vím například, že Ni Hao je „Ahoj“, potom Wo shi Mista je „Já jsem Mista“ a Xie Xie je „Děkuji“.

A co korejská slovíčka? Znáš nějaká?
Vím, že slovo "sarang" má vždy význam lásky - miluji tě apod.

Účastnila jsi se AsianStyle Party 2, kde jsi měla možnost setkat se s českou a slovenskou komunitou fanoušků K-Popu. Jak na tebe působili?
Komunita byla úplně skvělá. Já jsem ještě nikdy neviděla naživo fanoušky, kteří by drželi tak moc při sobě. Byli zkrátka jako rodina. K-Popeři tím prostě žijí, je to jejich životní styl a tak by to mělo být.Na závěr bychom chtěli poděkovat Mistě i jejímu manažerovi, že si na nás udělali čas a poskytli nám tento rozhovor. V brzké době se můžete těšit na další spolupráci této nadané zpěvačky a AsianStyle, neboť budeme společně natáčet video týkající se k-popové módy na Mista fashion blog. I vy se můžete zapojit a poslat nám (pište do komentářů) na toto téma nějaké otázky nebo návrhy, o kterých by se ve videu mohlo hovořit.

FOTO: mistamusic.com


Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9