XXLMag.com se ptá a G-Dragon odpovídá!

21:00 | 25.12.2012 Syrinox 8
XXLMag.com zveřejnil rozhovor s G-Dragonem týkající se jeho nového EP, skandálů, které se udály, a mnoha dalších věcí. Nenechte si to ujít!
One Of A Kind - MV
One Of A Kind - MV
XXL: Jak ses poprvé seznámil s hip hopem a rapem?

G-Dragon: Bylo mi okolo devíti, když jsem si poprvé poslechl C.R.E.A.M od Wu-Tang. Předtím jsem o hip hopu nebo rapu nic nevěděl. Zajímal jsem se jen o korejský pop. To bylo před k-pop fenoménem. Poslouchal jsem jen obvyklou komerční hudbu. Chtěl jsem se řídit obyčejnými zchoreografovanými tanečními rutinami. Ohledně rapu jsem měl nulové ambice. Měl jsem rád tanec, takže jsem tancoval. Rapoval jsem jen příležitostně, jenže pak mi kamarád ukázal Wu-Tang a pustil mi "Enter the 36th Chambers". Byl to pro mě šok. Po tomhle jsem se začal pídit po dalších albech. Byla před-internetová doba, takže bylo těžké najít nějakou hudbu a ještě těžší, když jsem chtěl najít hudební videa. Takže jsem sledoval věci kousek po kousku. Pokud jsem viděl nějaké hudební video, pouštěl jsem si ho pořád znovu a znovu. A když jsem se dostal do páté třídy, napsal jsem své první verše. Bylo to strašné, ale udělal jsem to. (smích) Začal jsem více poslouchat korejský rap oproti korejskému popu, který byl v té době spíše nepopulárním žánrem.  
 

Debutoval jsi jako poměrně mladý. Podílel ses na korejské hip-hopové kolekci "Hip-Hop Flex 2001".

G-Dragon: Byl tam hip-hopový kolektiv zvaný People Crew. V té době nebylo v Koreji lehké se dostat k rapové hudbě. Takže People Crew uspořádali letní školní program, který učil rap a tanec. Poprosil jsem mamku, aby mě nechala zúčastnit se toho programu. Lidé z People Crew mi složili několik pěkných komplimentů a představili mě Lee Hee Sungovi, který byl leaderem čtyřčlenné rapové skupiny X-Teen. V tom čase byl Bow Wow velká věc. Předpokládám, že Hee Sung si myslel, že Korea potřebuje svou vlastní verzi Bow Wow, a myslím si, že on sám chtěl být Jermaine Dupri.  (smích) Takže jsem se podílel na Hip Hop Flex 2001 a díky tomu jsem se dostal do titulků časopisů jako nejmladší rapper Jižní Koreje, což zaujalo YG Entertainment, která se rozhodla, že mě získá.
 


Takže jsi chtěl být rapper. Jak jsi potom reagoval, když jsi zjistil, že budeš debutovat jako člen chlapecké skupiny?

G-Dragon: V první chvíli jsem si to vůbec neuměl představit. Nemohl jsem tomu rozumět. Spolu s Taeyangem jsme byli trainee dost dlouho, takže jsme usoudili, že bychom mohli debutovat jako hip hopové duo. Jenže pak se rozhodlo, že se k nám přidají další tři členové, a bylo naplánováno, že nás nechají debutovat jako „idol“ skupinu. Nebyl jsem moc rád. Ve skutečnosti jsem to nenáviděl. T.O.Pa jsem znal z dětství, byli jsme přátelé, jenže jsem neznal ty další dva. Nevěděli jsme, co všechno budeme muset dělat, takže jsme jen každý den cvičili choreografii. Vážně jsem nevěděl, o co jde. Ale YG samotná vypouštěla chlapecké skupiny do světa, které nebyly striktně v souladu se „žvýkačkovou“ pop hudbou. A protože základy byly postaveny na hip-hopu, věřil jsem společnosti a dělal to, co po mě chtěla. A šlo to dobře, takže jsem spokojený.
 

V čem bys řekl, že jsou BIGBANG odlišní od ostatních k-pop skupin?

G-Dragon: V současné době se muzikálně hodně idol skupin zlepšilo - tedy, pořád tu je málo těch, kteří doopravdy produkují nebo píší vlastní hudbu. Ale jako k-pop skupina, v době našeho debutu, jsme byli jediní, kdo tohle dělal. Myslím, že jsme jako k-pop idolové byli první. Takže pokud bych měl upřesnit rozdíl, je to v tom, že si členové píší své písně. Protože si děláme hudbu sami, máme lepší porozumění a uznání, když ji předvádíme na podiu. Víme, v čem jsme dobří. Není to to samé, jako když nám někdo píseň dá. Děláme, co dělat chceme. Takže nám to pomohlo vytvořit náš hudebně pevný svět. S hudbou je nutné se ztotožnit. Protože si píšeme vlastní, lépe vyjadřujeme naše myšlenky a pocity, na rozdíl od těch, kterým je někdo jiný předem určí.

 
Slyšel jsem od Choice37 (interní producent YG), že upravuješ a předěláváš hudbu tak, aby odpovídala tvé vlastní představě. Vysvětli své psaní a produkci.

G-Dragon: Už od doby, co jsem byl dítě, jedním z úkolů, co jsem dostal od YG Entertainment, bylo psaní písní. Když jsem byl na nižší střední, řekli mi, ať napíšu jeden song za týden. Tím mám na mysli, že jsem skládal vlastní melodie a psal texty za užití amerických instrumentálek. Dělal jsem to asi rok. A pak se doba trvání zkrátila. Bylo mi nařízeno, abych napsal novou píseň co tři dny, poté za dva a nakonec jednu za den. Protože jsem v tom byl tak dlouho, psát písně každý den pro mě bylo opravdu jednoduché. Stalo se to něčím jako koníčkem. A navíc, měl jsem skvělou podporu. Ať už je to Teddy, nebo teď Choice, oba produkují velké množství skladeb a dali mi dobré základy. Řekl bych, že dělají většinu práce a já tak trochu dohlížím na směr, kterým se to ubírá.


 
Videa "One Of A Kind" a "Crayon" udělala velký rozruch v internetové sféře. Kdo je režisér Suh Hyun Seung? A nakolik ses do tvorby zapojil ty sám?

G-Dragon: Suh Hyun Seung je opravdu... prostě šílený. Je opravdový outsider. Trochu otaku. Není moc společenský. Nestýká se s mnoha lidmi. Neřídí se penězi. Pokud nahrává video, poslechne si song, a když se mu zalíbí, pracuje na tom. Potřebuje mít představu. Musí mít vnitřní tvůrčí spojení s umělcem. Cítím se jako plno jiných umělců - i když s ním chtějí pracovat, není to možné. Je to typ člověka, který, když si poslechne vaši hudbu a nelíbí se mu, tak neodpoví. Naštěstí má rád hudbu vydávanou mou společností a během procesu tvorby jsme se pravidelně setkávali. Suh má svou vlastní místnost na úpravy na ústředí YG.
Když o tom všem přemýšlíte jako o práci, mám vždy pocit, že to nebude takové, jaké chcete. A to se týká všeho. Ať už je to hudba, píseň, móda nebo video. Jen se musíte uklidnit, kouknout se na nějaká legrační videa a pobavit se o tom, co by mohl být dobrý nápad. Hodně mi záleží na estetice mých videí. A dělám vše pro to, aby to bylo, jak je to jen možné, do detailu vypracované. Například, když lidé přemýšlí jen nad přímým překladem textu, chceme jim ilustrovat, že to má ještě další, hlubší smysl. Takže když to pak vidí, řeknou něco jako: „Oh, je zajímavé, jak to může znamenat i něco jiného.“ Místo tvorby videa, které stojí za to zhlédnout jednou, se snažíme dělat něco, co má cenu pustit si znovu.Jak se od sebe liší videa skupiny a tvá sólová?

G-Dragon: Když pracujeme na videu pro BIGBANG, máme tendenci se kvůli jejímu většímu vlivu zaměřovat na pozornost publika. Když pracuju na svém solo projektu, prostě dělám jen to, co chci. Můžu být zábavný, jedinečný. Moje image není všechno, takže jsem se pro tentokrát snažil si to prostě jen užít. Všechny singly z projektu jsou velmi odlišné, takže jsme se s režisérem snažili udělat vše, co je v našich silách, abychom jednotlivé prvky vyzvedli do popředí.
 

"That XX" je velmi osobní. Má základy v reálných zkušenostech?

G-Dragon: Všechny písně, co píšu, myslím tím, samozřejmě, že tam je určitý stupeň fikce, ale snažím se z větší části psát mé vlastní příběhy. Neřekl bych, že jsem si prošel úplně tou samou zkušeností, ale když už cítím tenhle typ emocí, zapamatuji si ho velmi dobře a jen ho poznamenám.To je nešťastné.

G-Dragon: Chlape, mohl bych být naivní. (smích)


Jsi?

G-Dragon: Teď? Nejspíše ne. Ale když jsem byl mladší. Jen proto, že ty máš někoho rád, to hned neznamená, že ona bude mít ráda tebe. Mám mnoho zkušeností, kde nejsou city vzájemné. (smích) Když rapuju, můžu rapovat o courách, o tom, co všechno jsem mohl udělat jinak, ale když zpívám zamilovanou píseň, je třeba těch truchlivých, poraženeckých emocí. Myslím, že to funguje lépe. Je to ten jistý korejský sentimentální styl balad.
 

Když už jsme u psaní a produkování, chtěl bych se tě zeptat na skandály, s nimiž ses potýkal v souvislosti s plagiátorstvím. Myslel jsem si, že to je jen nedostatek pochopení pro samplování* v Jižní Koreji. Co si o tom myslíš ty?

G-Dragon: Umm, netuším. Jsem Korejec. Vyrostl jsem v Koreji. A stále je zde plno věcí, které ještě v korejském hudebním průmyslu nefigurovaly. Myslím, že je to zcela pochopitelné, že lidé nechápou koncept vzorkování. A každý má odlišný pohled na skladby. Není to o tom, co je špatné nebo dobré. Jen proto, že v to pár lidí věří, to neznamená, že se druzí mýlí. Pokud mají ten pocit, tak to tak prostě je. Nakonec, já se za to nestydím, takže opravdu nemám co komentovat.
 

Myslím si, že po debutu BIGBANG se zde objevilo mnoho k-pop idolových skupin s velmi podobnými styly. Co na to říkáš?

G-Dragon: Uh-huh. (smích) Co se mě týče, mám to rád. Jsem si jistý, že ne všechno je jen kvůli nám. Ale po našem debutu se rozhodně objevilo více skupin, které se zaměřují hlavně na tvorbu vlastní hudby. Nevím, nakolik se toho drží, ale ve skutečnosti je dobré mít idoly, kteří píší svou vlastní hudbu.
 

A to vůbec necítíš nějaké pohnutí, když si berou něco z BIGBANG stylu?

G-Dragon: Ano. Předtím jsem to tak cítil. Tak, dva roky zpátky? Když jsem byl mladší? Neříkám, že jsem teď starý, ale když se kouknu zpět, ať už se jednalo o styl nebo hudbu, nechtěl jsem, aby nás škatulkovali do kategorií. Teď už je mi to jedno. Je to cokoli. Když se na to kouknu ve větším měřítku, abych viděl, jak moc velký vliv to bude mít na generace, co přijdou po nás, myslím, že mít více umělců je dobrá věc. Je potřeba, aby tu bylo více lidí, kteří jsou dobří, takže i já můžu být lepší. O Korejské Vlně (Korean Wave) se toho napovídá hodně - moc tomu nevěřím.
 

Jsem rád, že jsi to zmínil. Jaké jsou tvé názory na současný k-pop boom? Není to pro tebe trochu divné?

G-Dragon: Opravdu si nemyslím, že to sám vím. Nedokážu naprosto pochopit, jak funguje k-pop. Ale jsem si jistý, že když dostaneme šanci k uznání, měli bysme se ji chytit. Bohužel, přijde mi, že v Koreji někteří lidé prostě vidí jen ty dolary. Posílají umělce, kteří ještě nejsou plně připravení, na zahraniční trhy. Stále jsem proti takovýmto přístupům. Má to dobrou i špatnou stránku. Zcela zjevně je ohromující, jak takhle malý stát dokáže chrlit talenty do U.S a Evropy. Také to přináší jakousi vstupní bránu ke korejské kultuře. Hudba, lidé a umění se šíří. Myslím, že tohle je ta dobrá část. Špatná část je vidět umělce, tak jak je vidíme, s pocitem, že nejsou dobří. Je to můj názor, ale i tak se zde vyskytují věci, u kterých se cítím trapně, když se na ně dívám. Vzhledem k tomu, že lidé moc o Koreji nevědí, bude jejich hlavní vnímaní omezeno pouze na tyhle věci. Což je trochu nešťastné.

 
Tak potom, je G-Dragon součástí k-popu?

G-Dragon: Nic proti tomu názvu nemám, protože, nakonec je to pop hudba z Koreje. Ale v dlouhodobějším období s tímto názvem nechci být nějak spjat. Nechci přijet do jiného státu s tím, že mě tam automaticky zaškatulkují do tohoto žánru. Dívám se na to ve větším měřítku. K-pop může být pro teď dobrý, ale když se dívám dopředu, mohlo by mě to držet zpět, jako bych byl určitým způsobem vězněn. Snažím se být proto ostražitý.
 


Začal jsi jako rapper, poté ses stal idolem a teď jsi umělec. Který z těchto titulů preferuješ?

G-Dragon: Vždycky jsem byl rád rapper. A chci, aby si mě lidé pamatovali jako rappera. Také jsem tak nějak začal se zpěvem. A celkem si to i užívám. Bavím se. Ale moje kořeny spočívají v rapu a hip hopu, takže hodlám být rapper. (smích)  
 

Když už jsi získal svou vlastní úroveň uznání jako sólový umělec, přemýšlel jsi někdy o tom, že bys odbočil a začal dělat na vlastní pěst?

G-Dragon: Jsem s YG už od doby, co jsem byl dítě, takže jsem nikdy nepřemýšlel o tom, že bych měl být někde jinde. Myslím, že YG poskytuje nejlepší prostředí pro hudebníka. Setkal jsem se s mnoha umělci v Americe nebo Jihovýchodní Asii, a myslím, že nezáleží na tom, kam půjdete; nikde opravdu není místo, jako je YG. Dává nám opravdu velkou podporu, nedrží se zpět v pomáhání umělcům, kteří chtějí dělat hudbu. Můžeme dělat hodně odlišných věcí a nemusíme mít obavy, co se peněz týče, což je skvělé. Nikdy jsem nepřemýšlel o vlastní společnosti, nebo si ještě nejsem opravdu jistý. Nikdy jsem to nedělal. Myslím, že podnikatel je oddělený od umělce. Jdou po odlišných cestách. Umělci vytvoří nejlepší výstupy ve chvíli, kdy se baví. A když je k tomu ještě podporuje dobrý obchodní partner, vytváří to synergii. Když se ale někdo snaží dělat obojí, myslím, že nakonec nebude dobré ani jedno.
 

Měl jsi někdy pocit, že je korejský trh lehce staromódní a omezující? Ať už se jedná o skandál s marihuanou nebo problém se samplováním. Tyhle věci v Americe nic neznamenají.

G-Dragon: Neřekl bych, že je staromódní. Tedy, rozhodně jsou doby, kdy se tak cítím. Časy, kdy tomu nerozumím. Ale kultura se posouvá k lepšímu. A, ty víš, jsem Korejec, člověče. (smích) Víš, že "Když jsi v Římě, chovej se jako Říman". Narodil jsem se tam, vyrůstal jsem tam, takže je pochopitelné, že budu následovat její zásady, žít jako Korejec. A já opravdu miluji Koreu. Vyrostl jsem na korejské hudbě a byl jsem díky tomu schopen dostat se tam, kde jsem. Rozhodně tu jsou chvíle, kdy nejsem spokojený, ale i přesto jsem mnohé získal a ještě více se naučil. Mnoho lidí, včetně mě, se snaží vnést nové světlo na naši kulturu a udržet ji v pohybu, takže si myslím, že to bude jen a jen lepší…  
 


*Samplování (vzorkování) je práce se zvukovými vzorky – samply. Jedná se o převzetí zvuku nebo části zvukové nahrávky, vzorku, a její znovu využití pro hudební nástroj nebo součásti jiné nahrávky.Zdroj: bigbangupdates.com
FOTO: bigbangupdates.com 
FOTO: bigbangupdates.com 
FOTO: bigbangupdates.com 
FOTO: bigbangupdates.com 
FOTO: oddnessweirdness.blogspot.cz

Diskuze

Anketa

Z jaké další asijské země, kromě Jižní Koreje, posloucháte hudbu nejčastěji?

Taiwan
1,2%
Čína
47,9%
Japonsko
34,5%
Vietnam
5,2%
Thajsko
7,7%
Filipíny
0,4%
Indie
0,5%
Singapur
0,4%
Mongolsko
0,3%
Jiná
1,8%
Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9