Holland už nepociťuje strach

20:00 | 16.09.2019 Xiunka 1
Holland svou otevřeností ke své sexuální orientaci posouvá konzervativní limity K-Popu. Pojďme se díky jeho rozhovoru s reportérkou Taylor Glasby podívat na jeho hudební počátky.
Holland
Holland FOTO: dazeddigital.com
Reportérka Taylor Glasby, stylista a editor Robbie Spencer a fotograf Leslie Zhang ze světoznámého magazínu DAZED vyzpovídali Hollanda, který si svou odvahou získává fanoušky z celého světa. Článek je psán z pohledu Taylor Glasby.

Holland debutoval začátkem roku 2018 se skladbou Neverland, jejíž hudební video si vysloužilo jasné červené označení s číslem 19, což je korejská věková hranice pro zobrazení dvou oblečených mužů, kteří se políbili. Jakmile hudební video vyšlo, nebylo v Jižní Koreji umožněno jeho vysílání. Homosexualita je v Jižní Koreji legální, ale členové LGBTQ+ jsou stále sociálními vyvrhely, běžně odstrkováni do stínu nestrannou diskriminací, veřejnými protesty a obrovskými peticemi, zasílanými do prezidentovy kanceláře.

O zhruba rok později, v poklidném sobotním ránu, sluneční svit proudí do Hollandova domu v blízkosti Soulu. Bez make-upu, oblečen do zmuchlaného Rolling Stones trička, užívá si ráno. Den předtím mi zaslal vřelé pozdravy přes KakaoTalk. O několik dní později mu zasílám e-mail s otázkou, která mi nedává spát. Okamžitě mi odpoví. Je to daleko od klasického rozhovoru s K-Pop hvězdou, které jsou jako modly se svými dokonalými vlasy a make-upem, pečlivě sledovány na každém rohu médii a manažery. Jejich rozhovory jsou prověřovány a mobily zabaveny.

  

Na rozdíl od mnoha K-Pop vrstevníků se Holland nezajímá o zakrývání pravdy zavádějícími informacemi. Před vydáním debutového mini alba mu společnosti radili, aby se nepřiznával k homosexualitě. Řekl mi: "Kdyby nebyli žádní mezinárodní umělci reprezentující LGBTQ+, bylo by to pro mě ještě horší. Vím, jak značný jejich vliv je. Korea také potřebuje takového umělce. Cítil bych se špatně, kdybych fanouškům lhal a oni by mě nemilovali pro to, jaký doopravdy jsem. Pokud se má generace nepohne vpřed, budoucí generace se nikdy nedožije změny. Takže cíl dokázat, že mohu získat lásku bez ohledu na to, zda miluji muže nebo ženu, byl velký.“

Přestože náznaky bývají běžně v K-Popu používány jako marketingový nástroj, a to když například umělci stejného pohladí hrají hry, kdy se v podstatě dotknou rty, ve skutečnosti se lidé LGBTQ+ vystupujícím vyhýbají. Holland, který začal s hudbou během studií Institutu umění v Soulu, si nebyl schopen zajistit smlouvu se společností, postrádal peníze a kontakty potřebné k tomu, aby se mohl objevit v různých variety a hudebních programech, které v kariéře idola hrají značnou roli.

Nicméně díky internetu jsou K-Pop vystoupení sledovány milióny lidí mimo Asii, a tak se polibek v Neverland rozšířil do celého světa. Na Twitteru trendoval hashtag #HollandDebutDay. Skladba se umístila na třetím místě v americkém iTunes žebříčku v části K-Pop. Na YouTube počet shlédnutí i přes věkové omezení přesáhl za dvacet čtyři hodin 1,6 miliónů. V současné době přesahuje dvanáct miliónů shlédnutí.

 

Od té doby mnoho lidí podporuje Hollanda který se vlastním jménem jmenuje Go Tae Seob.  V projektu přes MyMusicTaste se na nahrávání shromáždilo dostatečné množství finančních prostředků od fanoušků, aby mohl vydat mini album. Vyhrál 2018 Dazed 100 list a shromáždil více než milión fanoušků na sociálních sítích, kteří jsou označováni jako Harlings. Komunikuje s nimi převážně v angličtině. Dvaceti-tříletý mladík mi řekl: "Zájem mě překvapil, ale měl jsem čas být šťastný. První, co mi procházelo myslí, bylo, co budu dělat dále.“

Umělec, který si za své stage jméno zvolil pojmenování země, která jako první legalizovala manželství stejného pohlaví, není první korejskou popovou hvězdou otevřeně se hlásí ke své sexuální orientaci. Jak popularita K-Popu postupně ve světě roste, je nesledovanějším korejským gayem. Před ním byla Harisu, členka dívčí skupiny Choi Han-bit, která byla složena z transsexuálních žen. Navzdory tomu je přítomnost Hollanda v konzervativním K-popu velkou věcí. Stal se chlapcem z plakátů, někým, kdo je megafonem v zemi plné šeptání. Nevědomky byl pověřen mluvením za celou komunitu.

"Korea je zemí s rychle rostoucí ekonomikou, ale kvůli tomu nezbývá mnoho energie na zaměření se na kulturu. Existují lidé, kteří se ptají, zda gayové vůbec existují! Fakt, že jsem debutoval jako umělec, je samo o sobě malou změnou. Další K-pop idolové hovoří o podporování LGBTQ+ ve svých živých přenosech nebo na koncertech, ale není to vysíláno v televizi. Kdyby o tom mohli mluvit v televizi a já mohl volně propagovat, možná by více o tomto tématu mluvila spousta lidí.“

Co říkáte na to, jak se Jižní Korea staví ke členům  LGBTQ+?


ZDROJ & FOTO:  dazeddigital.com

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9