TOP 10 hlasů visual kei: Kyo (DIR EN GREY, Sukekiyo)

12:00 | 12.07.2019 Shirayuki 0
V druhém díle série se do hledáčku dostane Kyo, vokalista legendární kapely Dir en grey a Sukekiyo.
Kyo se svým známým makeupem
Kyo se svým známým makeupem FOTO: flickr.com/stevenanthony/
DIR EN GREY vznikli jako jedna z vůbec prvních kapel j-rocku a visual kei již v roce 1997. Na počátku své tvorby byli známí jako 'alternativní metalová kapela', především pro svou temnou, groteskní vizuální estetiku. Později se však jejich koncept o něco zmírnil, jak z hlediska vizuální a grafické stránky, tak i z té hudební, když přijali o něco méně dramatický, bizarní styl.
V současnosti jsou jednou z nejslavnějších visual kei a heavy metal kapel, mají za sebou několik světových turné (naposledy loni v Evropě a další turné se chystá na únor/březen příštího roku) a koncertů se slavnými západními kapelami jako Korn nebo Slayer. Během své existence měli vliv na mnoho mladších, novějších kapel, jako například Mejibray nebo the GazettE. Mnozí starší i současní umělci je považují za svůj vzor.

Kořeny eroguro kei, k němuž se DIR EN GREY řadí, se datují až do roku 1930. Styl se vyznačuje velkým důrazem na erotiku, dekadenci a sexuální zkaženost, temnotu a hermafroditní prvky. Název je kombinací dvou pojaponštělých slov: "ero(tic)" a guro odvozeného z anglického "grotesque". V klipech se mimo jiné objevuje krev, pohled na vnitřnosti, mrtvoly atd. Často je proto pro svou temnou estetiku spojován s angura kei (viz. předchozí díl).

Kyo má na první poslech jedinečný a snadno rozeznatelný hlas o široké vokálové škále, která zahrnuje growling, vysoko posazené heavy metalové screamy, ale i melodické čisté vokály.

  

Jednou z nejznámějších písní kapely je nepochybně Obscure. Má velmi explicitní klip i text, ale právě při live verzi si krom kromě Kyových živých vokálů můžeme užít i prvotřídní Toshiyovy basy.


Další z významných písní je Mushi. Pro fanoušky i kapelu samotnou má velmi osobní význam a skvěle jsou při ní slyšet jak klasické screamové techniky, tak i čisté vokály. Výklad textu se může lišit, ale v zásadě je velmi depresivní. Objevují se v něm pasáže jako "nemohu se otevřít nikomu a ani nikomu nevěřím" nebo "mé srdce je rotříštěné a brzy se rozpadne úplně". Odkaz na úplný text zde.

  

DIR EN GREY jsou známí i pro svou jedinečnou koncertovou atmosféru a z vlastní zkušenosti mohu jen potvrdit, že vidět je živě je skutečně zážitek, jak při menších evropských tour, tak i ve velkých japonských arénách.


Sukekiyo vznikli v roce 2013 jako vedlejší projekt ve složení Kyo a několik členů z dalších kapel (například Yuchi z Wing Works) Jejich styl je velmi podobný DIR EN GREY, avšak více melodický a temnější a obsahuje méně "extrémních technik", co se hlasového spektra týká. V některých písních se naopak mísí s elektronikou.

  

ZDROJ:
https://visualkei.fandom.com/wiki/Dir_en_grey
https://en.wikipedia.org/wiki/Sukekiyo

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9