Madmans Esprit pro AsianStar [Rozhovor]

17:05 | 11.03.2019 Shirayuki 0
Madmans Esprit jako symbol temnější stránky korejské hudby v rozhovoru s AsianStar sdílejí něco o sobě, plány do budoucna a více o blížícím se evropském turné zahrnujícím i Prahu.
Madmans Esprit
Madmans Esprit FOTO: madmansesprit.com
Madmans Esprit je korejská skupina, jejíž styl se pohybuje mezi visual kei, black metalem a kapela sama jej definuje jako "depresivní sebevražedný pop". Vznikli v roce 2010 v Soulu, ale nějakou dobu poté působili i v Berlíně. Momentálně působí pod společností Gan Shin Records, která má mimo jiné na starosti evropské koncerty skupin Dir en grey, Jupiter, Matenrou Opera a dalších.

Jediným stálým členem a srdcem celé kapely je vokalista Kyuho - na úvodní fotografii uprostřed. Dále ho na koncertech doprovází kytarista Juho a v současnosti ještě baskytarista Eun Chae a bubeník Seung Hwi (umělecké jméno Confyverse).

Přestože jsou Madmans Esprit nejspíše jeho nejznámějším projektem, Kyuho mimo jiné působí i v německé progresivně metalové kapele Human Traces a je také členem druhé korejské visual kei kapely ms. isohp romatem, jíž je i kytaristou. Na rozdíl od Madmans Esprit, kde většinu práce, jako skládání slov, nahrávání a mixování a někdy i jejich designy, dělá Kyuho, v ms. isohp romatem je centrem Juho

V roce 2011 vydala kapela své první EP s názvem I Just Want To Sex With You, krátce poté přišlo v roce 2012 demo Madmans Esprit a konečně v roce 2014 první album Nacht a teprve v roce 2018 ho následovalo druhé s názvem 무의식의 의식화 (Conscientization of Unconsciousness). Letos v dubnu přichází další EP 『glorifying suicide』, tedy v průběhu jejich evropského turné. O klipu k písni Suicidol, která pochází právě z tohoto EP, jste se již dočetli v předchozím článku.Za kapelu nám rozhovor poskytl kvůli jejich nabitému programu sám Kyuho.

Zdravím! Jmenuji se Shirayuki a jsem redaktorkou největšího českého a slovenského webu o asijské kultuře AsianStar. Tak pro začátek, proč vlastně Madmans Esprit vznikli? Máte nějaké kapely, které vás inspirovaly a stále inspirují k tvorbě hudby?

Už ve svých zhruba čtrnácti letech jsem začal psát hudbu, takže jsem samozřejmě i snil o tom, že jednoho dne budu mít svou vlastní kapelu. Vlastně poslouchám docela různorodé žánry hudby. Jako konkrétní kapely například Shining, Dir en grey, Sukekiyo, Radiohead a Opeth.

Madmans Esprit má korejské kořeny a nedá se říct, že by kapela představovala žánr zrovna typický pro Koreu, zvláště ve srovnání s populárním k-popem. Co říká samotná korejská veřejnost na váš vzhled? Řekl byste, že je nelegální se tak oblékat a nosit temný makeup?

Není to přímo nelegální. Tetování je protizákonné, ale lidé si je stejně nechávají dělat. Myslím, že korejská veřejnost většinou obecně nemá žádný vlastní styl. Je to jako bych sledoval hejno hmyzu sledující jen to, co se ukazuje v médiích. Není tu ani žádná sub-kultura nebo underground. Takže na rozdíl od pozornosti, jakou kapela získává na západě a v Japonsku, Korea se o ME v podstatě ani nezajímá.

Jelikož se velmi inspirujete ve visual kei, který pochází z Japonska, a vztahy Japonska s Koreou byly vždy poněkud napjaté, museli jste čelit nějaké diskriminaci, protože nejste Japonci?

Ani ne. Ale myslím si, že rasismus proti nejaponským visual kei umělcům pochází hlavně od západních fanoušků. Je velmi nebezpečné dávat na stejnou rovinu styl jako visual kei a národ jako takový.

Vaše hudba zahrnuje nejrůznější témata jako jsou deprese, sebepoškozování, a dokonce i sebevražda. Jak se vyrovnáváte s takovými myšlenkami a co vás motivuje každý den?

Nemyslím si, že jsem v pozici, abych komukoliv říkal, jak se má vyrovnávat se svými problémy. Ale já píšu hudbu. Kdyby nebylo hudby, už bych nejspíš byl tak deset let mrtvý.

Nedávno jste vydali nové EP a klip pro jednu z písní. Prosím, řekněte nám víc o Suicidol, jejím textu a procesu tvoření klipu.

EP vyjde teprve až během dubna, takže je zatím venku jen Suicidol. Nechci moc dávat žádné jasné odpovědi, spíše chci vyvolat otázky, ze kterých pak mohou odpovědi vyplout na povrch. Je smutné, když lidé pochopí slova jen povrchově. Zdá se skoro, že přeskočí části, kterým nerozumí, a to ostatní si až moc zjednoduší. Text je o fascinaci, spáse, sebechvále, prázdnotě, idolizaci a samozřejmě o sebevraždě. Mohl bych pokračovat, ale to jen pro příklad. O klipu samotném nemám moc co říct, byl vytvořen celkem rychle se skupinou lidí, se kterými spolupracuji obvykle.Má některá z vašich písni pro vás nějaký osobní zvláštní význam?

Žádná i všechny.

Letos se chystáte na evropské turné. Jaká místa, kromě Japonska, jste zatím navštívili? Je zahraniční atmosféra v něčem jiná než domácí?

Vystupoval jsem na několika show v Evropě, třeba v Německu a ve Švédsku. Kromě těch "hardcore" fanoušků nemá korejské publikum moc pochopení pro to, co dělám. V ostatních zemích je tomu jinak, prostě to chápou.

Kromě němčiny, japonštiny, angličtiny a korejštiny, kolik jazyků vlastně umíte? Během svých Instagram streamů jste zmínil několik českých slovíček, takže jak je to s čestinou?

Znám jen tyhle čtyři jazyky. Vlastně česky neumím vůbec a znám jen pár slovíček a vět. Prostě jsem dřív hodně jezdil do Prahy, když jsem žil v Berlíně.

Jaké jsou vaše plány a sny do budoucna?

Nemůžu toho teď moc říct, ale denně pracuji tvrdě a usilovně.

Tímto bych ráda rozhovor ukončila. Velmi děkuji za váš věnovaný čas. Máte nějaký vzkaz pro fanoušky?

Děkuji za přečtení rozhovoru. Madmans Esprit 25. dubna zavítá do Prahy, budu se na vás tedy těšit. Nové EP vyjde též v té době, tak si ho nezapomeňte poslechnout.

ZDROJ ÚVODU: madmansesprit.com

SOCIÁLNÍ SÍTĚ:
Kapela:
Instagram
Twitter
Facebook
Oficiální stránky kapely

Kyuho:
Instagram
Twitter
Facebook

Juho:
Facebook
Instagram
Twitter

Instagram Human Traces
Instagram ms. isohp romatem

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9