Na co Taemin myslí, než chodí spát, a proč vystupuje z davu? [Rozhovor]

16:00 | 14.11.2017 Evča 506 3
Taemin (SHINee) se pro AnotherMan Magazine rozmluvil o svých těžkých začátcích, identitě, překonávání hranic a novém albu.
Taemin (SHINee)
Taemin (SHINee) FOTO: soompi.com
Ze stydlivého člena SHINee k sebevědomému sólo umělci. Čtyřiadvacetiletý umělec si bez strachu určuje svou vlastní cestu.

Dualita Lee Taemina – člena legendární k-popové skupiny SHINee a úspěšného sólisty – je známá zástupům fanoušků. Jeho vystoupení jsou intenzivními prožitky, silně ovlivněné Michaelem Jacksonem. Zpívá elektronické pop skladby (Drip Drop) plné cinematických instrumentálů a hlavně vokálů (Flame Of Love) zároveň s předváděním moderního tance. Na rozdíl od „profesionální persóny“, kterou ukazuje na pódiu, je zpěvák skromný, milý a někdy i stydlivý – vlastnosti, které mu jsou díky globální slávě (která bude za chvíli trvat celou dekádu) vychvalovány.
 
Sám TAEMIN, jak stylizuje svoje jméno, vidí svou obecnou image jako mnohotvárnou. „Cítím, že mám několik odlišných stran“, povídá, „a je tu toho stále tolik, co chci ukázat, a proto se snažím zkoušet různé nové věci s každým novým projektem. Věci, které ostatní neumí. Všechna moje alba jsou tím, kým jsem v tu dobu mého života byl, a MOVE blízce vyjadřuje, kým jsem dnes.“Jako umělec s mnohaletou zkušeností a s pevným fanklubem má Taemin štěstí v tom, že může experimentovat a udeřit s MOVE, jeho druhým sólovým albem a singlem stejného jména s výraznou basovou kytarou a syntezátorem. K této skladbě zveřejnil tři videoklipy (hlavní music video, performance verzi s doprovodnými tanečnicemi a duo tanec), které všechny předčily ustálené genderové hranice k-popu. Kombinováním mužských a ženských tanečních pohybů spojil dvě samostatné linie do jednoho sensuálního a úderného vystoupení, které popřelo gender jako takový, a vyzval sám sebe ke složitější a uplejší choreografii, než jakou kdy tancoval.
 
Vlivná japonská choreografka Koharu Sugawara stojí za tímto strhujícím odstupem od norem k-popu. S Taeminem pracovala i dříve, například v show Hit The Stage a můžeme jí vidět právě v duo verzi videoklipu MOVE. „Tanec plyne z jejích emocí. Když jí sleduji, můžu ihned interpretovat to, co cití. Její choreografii obdivuji,“ řekl Taemin. „Koharu mě choreografii neučí, ale popisuje ji. 'Myslela jsem, že bys kolem sebe měl slečny a já bych tancovala tak, aby sis myslel, že jsem tady jediná a že jsem tady ten největší borec. Chci, abys ještě víc vynikal.' Byl jsem schopen pochopit, co chtěla, abych vyjádřil, což se nedalo jen předvést tancem. Je to úžasná kamarádka, která mě inspiruje k tomu, abych se stal umělcem, který dokáže předvést svoje vnitřní emoce tak jako ona.“


 
Ačkoliv Taemin mluví o svém díle velmi jistě a výřečně a těší se podporou od okolí, to co vytvořil s MOVE, nepřišlo bez výhrad. „Určitě jsem se bál zkusit něco nového. Mohl jsem si vybrat snadnou cestu a vydávat hudbu, která je v k-popu víc populární, ale chtěl jsem rozšířit jeho hudební spektrum, vystoupit z davu a vytvořit něco, co víc vyjádří moji identitu.“

Od teenagera, který měl problémy se zpěvem (které byly tak výrazné, že na prvních SHINee nahrávkách se neobjevil) k sebevědomému, respektovanému a vyzrálému umělci – jeho růst často vypadal jako majetek a zásluha společnosti. Ale za blýskajícími se cenami, rekordy, prodanými alby, rozhovory a světovými turné se Taemin snažil hlouběji vyhranit, kým vlastně je, s pocity zmatení a ambicemi, což je snad všem známo.

Když mi bylo 16 a 17 let, snil jsem o tom, že ve dvaceti letech už budu dokonalým, 'hotovým' umělcem. Nicméně jsem si uvědomil, že se nejde proměnit do jiné, úplně odlišné osobnosti s dospělostí, a než jsem si to uvědomil, už mi bylo dvacet a stále jsem se chtěl stát lepším umělcem.“ I nyní, když je vlivnou a úspěšnou pop star, tráví Taemin spoustu svého volného času rozhodováním se o evoluci své veřejné osobnosti. „Než jdu spát, vždy myslím na to, jak bych mohl být víc vnímán jako umělec, dobrý umělec. Myslím na to, jak bych měl lidem dát vědět o mé muzice a o tom, jakým umělcem jsem. Moje hlava je v tuto dobu plná těchto myšlenek.
 
 
Taemin sice už může uvažovat o jeho dalším kroku, ale MOVE právě vyžaduje vaši pozornost jako dílo, které rozšiřuje nápady, styl a emoce, které začaly s prvním sólo albem Press It. Crazy 4 U, což je následnovníkem písně Drip Drop, je plná komplexních rytmů, které podle Taemina udělaly tuto skladbu tou nejsložitější, kterou kdy nahrával. Akustická Back To You samozřejmě vyčnívá svými poutavými vokály, které jsou výsledkem Taeminova vzpomínání na smutné události a myšlenky. „Jsou tu časy, kdy jsem emocionálně zdrcený. Jsem teď dvacátník a styl, jakým zpívám a vyjadřuji text, vyzrál. Vzpomínám si, jak jsem přicházel na to, jak svými vokály vyjádřit hlubší emoce, když jsem nahrával a tato píseň vážně vyjadřuje tu vyspělost, zvlášť v mém tónu.

Album také obsahuje jeho první duet, Heart Stop se Seulgi z Red Velvet. „Svoje trainee dny jsme strávili spolu. Seulgi má velmi šarmantní vokály a přemýšlel jsem o tom, že bychom mohli na něčem takovém společně někdy pracovat.“ Rise a Love jsou na druhou stranu bohaté emotivní písně, které skvěle ztělesnil a Thirsty je trapová skladba s pulzující basovou linií a provokativním textem, který vypovídá o chtíči a dospělosti.

Zatímco se někteří umělci mohou cítit vyčerpaní po skoro deseti letech v průmyslu, Taemin zůstává stále odhodlaný v tvorbě. „Inspiraci získávám od všeho, ať je to umění, móda nebo kniha. Naprosto věřím tomu, že umění lze poznat pěti smysly. Je důležité vážně cítit ten pocit ze zraku, dotyku, zvuku, chuti a cítění, ale vybrat si jedno, nejvíc inspirace získávám ze zraku. Horizont, krajina nebo kulturní symboly a taky moje představivost. Například když vidím interiér budovy, snažím se představit si, jak by mohl design vypadat, kdybych do něj já vložil svoji atmosféru. Nebo někdy oblečení, které lidé nosí v určitý den, vyjadřuje jejich náladu a já si představuji, proč si takhle zvolili a jaké pocity právě cítí.

Nahrává to, co objevil díky notám, ale „jsou i časy, kdy něco absorbuji a citím to, ale pak zapomenu, co to vlastně bylo.“ Taemin pokračuje: „Když říkám zapomněl, tak nemyslím to, že doslova zapomenu. To, co cítím, nemizí, ale je to, jako když se emoce vrství a gradují a poté v jeden den, když myslím na určitou situaci, emoce se mi vybaví a vrátí.“I když Taemin jako ostatní k-pop umělci ztvárnil spousty vizuálních konceptů při vystupování se svojí skupinou, koncepty pro jeho sólovou tvorbu reprezentují něco víc setrvalého a méně vynuceného. „Věřím, že MOVE je něco víc než jen koncept a samotné album nemůže být jen tak jednoduše definováno. Je tu více elementů, než si můžete všimnout pouhým okem. Chtěl jsem, aby moje album mělo koncept, který bude obsahovat osobnost a náladu mé hudby. To je ten důvod, proč jsem se odhodlal k vytvoření mé unikátní identity, která se liší od standardního k-popu a budu se nadále snažit o překonání sám sebe a nalezení dalších cest k vyjádření mé muziky."


ZDROJ: www.anothermanmag.com/Taylor Gatsby, FOTO: MOVE album photobook scan

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9