Nejpozoruhodnější vystoupení v Tokyo Dome

18:45 | 27.02.2013 Rinako 14
Podívejme se na nejvýznamnější koncerty, které ve slavné japonské hale Tokyo Dome vaši japonští i korejští miláčci uspořádali. A nejenom ti!
Tokyo Dome
Tokyo Dome FOTO: exonesia.com
Tokyo Dome je velký japonský baseballový stadion, ale také oblíbené místo pro pořádání koncertů. Říká se, že v Tokyo Dome hrají jen opravdové hudební legendy. Počet sedadel je 55 tisíc, ale tato kapacita je často porušována.

Přejděme tedy k nejpozoruhodnějším koncertům v historii Tokyo Dome.

Dne 14. října 1988 zahráli v Tokyo Dome Hall & Oates. Byl to první koncert nejaponské skupiny zde.Americká popová zpěvačka Janet Jackson vystoupila v Tokyo Dome roku 1990 a lístky na svoje 4 vystoupení vyprodala za 7 minut! Vytvořila rekord nejrychlejšího prodeje lístků v historii tohoto stadionu. L'Arc ~ en ~ Ciel ale později tento rekord překonali.Heavy metalová kapela X Japan se v Tokyo Dome ukázala již několikrát, včetně posledního koncertu 7. ledna 1992 s bývalým basistou Taijim či 31. prosince 1997, když skupinu rozpouštěli. Tehdy měli za sebou již 18 zcela vyprodaných koncertů v Tokyo Dome! A také zde 3krát za sebou vystoupili v březnu 2008, když se dali opět dohromady. Na tomto koncertě se během písně Art Of Life zjevil hologram zesnulého kytaristy Hideho a odehrál se skupinou celou píseň. Z důvodu náročnosti technologie hologramu, ale došlo k technickým potížím, které si při první noci vyžádaly 2 hodiny zdržení. První koncert byl také předčasně a především neočekávaně ukončen, protože po osmi odehraných skladbách zkolaboval bubeník Yoshiki. Následující dvě představení proběhly bez potíží.

Japonský popový zpěvák Gackt v Tokyo Dome 24. prosince 2005 uspořádal vystoupení také. Byl to jeden z nejnákladnějších a nejdražších koncertů v historii Japonska. Náklady byly odhadnuty na více než 4 milióny dolarů. Samotnému Gacktovi a ostatním umělcům trvalo dva roky a šest měsíců než vystoupení nacvičili. Na jevišti se objevili živí koně v plném trysku, 20 tanečníků a do toho všeho hrál 30 členný orchestr.V létě 2007 zahráli v Tokyo Dome Kinki Kids. Byl to koncert, který měl oslavit jejich desáté výročí. Na koncertě se sešlo 67 tisíc fanoušků. Kinki Kids tehdy porazili rekord v množství diváků na koncertě, který předtím držel Nagabuchi Tsuyoshi s 65 tisíci fanoušky.V zimě 2007 zde uspořádali vystoupení také Hey! Say! JUMP. Byl to jejich debutový koncert v Tokyo Dome. Stali se nejmladší skupinou (všem bylo kolem 15 let), která kdy v Tokyo Dome vystupovala.V létě 2008 na tomto stadioně vystoupili KAT-TUN a překonali rekord nejdelších po sobě jdoucích koncertů. O necelý rok později zlomili svůj vlastní rekord, když skoro okamžitě vyprodali lístky na všech 8 dní, kdy v Tokyo Dome vystupovali. Naposledy jsem se tu s nimi mohli setkat v roce 2012. Show to byla opravdu velkolepá a bohatá na všelijaké efekty.

Rockové japonské legendy Luna Sea vystoupily v Tokyo Dome 24. prosince 2007. Bylo to jejich první vystoupení poté, co v roce 2000 ohlásili rozpad kapely. Koncert nesl název GOD BLESS YOU ~ ONE NIGHT DEJA VU~ a neznamenal návrat skupiny na japonskou hudební scénu. Vystoupení bylo vysíláno živě na NHK BS Hi-vision Satellite.

Tohoshinki (TVXQ/DBSK) se v červenci 2009 stali první asijskou nejaponskou skupinou, která v Tokyo Dome vystoupila. Lístky na koncerty skupiny, které se uskutečnily mezi 14. - 16. dubnem, byly 1. dubna zcela vyprodány za pouhých 30 sekund! Velké fanynky těchto korejských umělců, které nezískaly lístek, byly ochotné odkoupit vstupenku i za skoro desetinásobek původní ceny. Koncert se jim tedy prodražil z původních zhruba 8 000 yenů na 80 000. V dny koncertu se celý Tokyo Dome proměnil na "červený oceán".

V listopadu 2009 se zde dostala skupina Perfume. Staly se druhou dívčí pop idolovou skupinou, která v Tokyo Dome vystoupila (po Yellow Magic Orchestra). Lístky se vyprodali během pár hodin. Samotná show, kterou zde slečny předvedly, byla více než zajímavá. Obrovské množství originálních vizuálních i zvukových efektů dodalo vystoupení nádech jako by bylo z budoucnosti. Podle slov fanoušků, show působila ne jako z 21. ale až jako z 22. století! Na opravdu monstrózní nástup skupiny na pódium se můžete podívat na videu pod fotkou.

JYJ se v Tokyo Dome japonským fanouškům předvedli v roce 2010. Jaejoong, Yoochun, Junsu zazpívali 18 písní. Tokyo Dome se během vystoupení přeměnil na "červený oceán" a účast 54 tisíc diváků členy dojalo k slzám. Jaejoong zde nahlas prohlásil, "Chceme i nadále zpívat s našimi čistými emocemi. Prosím, podporujte nás navždy."V prosinci 2010 se zde také konal první koncert japonské visual kei skupiny the Gazette. Všechny vstupenky byly velmi rychle vyprodány a koncert byl velmi úspěšný. Jak už je u the Gazette zvykem, publikum bylo velmi živé, veselé a spolupracovalo s kapelou. Při skladbě Kantou Dogeza Kumiai si většina fanoušků klekla na zem a začala s headbanging (házení hlavou), při Discharge se zase celý Tokyo Dome klaněl při výkřicích kytaristů a při Agony všichni poctivě skákali. the Gazette nezklamali fanoušky a fanoušci nezklamali the Gazette.

Opět v prosinci 2010 uspořádali Luna Sea tři po sobě jdoucí koncerty. Oslavovali tak 20. výročí od založení kapely. První dvě noci byly úplně vyprodány. Na poslední den se vybíralo 50 tisíc diváků z 500 tisíc uchazečů. Všechny tři koncerty byly velmi podařené. Publikum spolupracovalo a během koncertu, který se odehrál přesně na Štědrý večer, zazpívali fanoušci dokonce i koledu. Poslední noc přišli Luna Sea s visual kei image, kterou nosili kolem roku 1990 a hráli pouze staré skladby.

V prosinci 2011 vystoupila v Tokyo Dome japonská zpěvačka a oblíbená dabérka Mizuki Nana. Uspořádala dvoudenní koncert. Byla to první dabérka, která zde zazpívala a také 8. sólová japonská zpěvačka, která v Tokyo Dome vystoupila.V květnu 2012 zahráli v Tokyo Dome jihokorejští Super Junior. Jejich dva koncerty se úplně vyprodaly. Celkem tuto skupinu vidělo 110 tisíc diváků. První den 12. května přišlo 50 tisíc lidí a nadšení členové skupiny psali na svých tweetrech:
Leeteuk, "Tokyo Dome Daebak!!!!!! Děkujeme!!!!"
Donghae, "Tokyo Dome ELF Japonsko 50 000 lidí!! Arigatou gozaimasu ^^ Uvidíme se zítra!! ^^"
Siwon, "úžasné.. tokyo dome.."

Druhá noc v Tokyo Dome byla také zcela vyprodána. Na obou koncertech byl snad nejúchvatnějším momentem "modrý oceán" ze světýlek diváků.

Japonská popová královna Amuro Namie uspořádala v prosinci 2012 v Tokyo Dome dva koncerty. Všechny byly vyprodány. Namie je také držitelkou rekordu v největším počtu diváků, kteří přišli na ženskou sólovou umělkyni.

V lednu 2013 vystoupila v Tokyo Dome korejská dívčí skupina KARA. Skupina vyprodala 45 tisíc lístků za méně než 5 minut.
Více informací o koncertě KARA bylo již zmíněno v tomto článku asianstyle.cz/hudba.
Kdyby jste se na jeden z těchto koncertů dostali, jak velký by to pro vás byl zážitek?


ZDROJ: wikipedia.org, allkpop.com, sharingyoochun.net
FOTO: flickr.com, perfume-city.com, tumbrl.com, jame-world.com, kawaii-girl.jp
, livejournal.com, en.korea.com

Diskuze

Anketa

Z jaké další asijské země, kromě Jižní Koreje, posloucháte hudbu nejčastěji?

Taiwan
1,2%
Čína
47,6%
Japonsko
34,6%
Vietnam
5,2%
Thajsko
7,9%
Filipíny
0,5%
Indie
0,5%
Singapur
0,5%
Mongolsko
0,3%
Jiná
1,7%
Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9