Novinky z Undergroundu XII

20:00 | 12.04.2016 Syrinox 0
Jaké novinky z undergroundu nám přinesl měsíc březen? Rozhodně jich je dost! Chcete-li vědět víc, pokračujte v článku.
Underground
Underground FOTO: spreadshirt.com/edited
2LSON - Nothing (ft. 폴킴, 김건)
Zpěvák 2LSON březen obohatil nádhernou písní Nothing, z které emoce čiší na všechny strany. Sytost jeho hlasu musí bezpochyby zaujmout snad každého fanouška indie scény. Navíc, Nothing se skvěle hodí do deštivého počasí, které nás posledních pár dní provází.


Jay Park - The Truth Is
Jay Park, jak se zdá, nikdy nespí a mikrofon snad ani nedává z ruky. Nejenže koncertuje s AOMG po USA, on ještě stíhá vydávat nové stopy. The Truth Is není obvyklou hip hop peckou: Jay zase jednou předvedl, že je stejně dobrý vokál jako rapper. Bonusem je roztomilé hudební video, které nejednoho určitě pobaví.  

Still PM - 불면증
Ostřílený umělec Still PM se rovněž vrátil na scénu se singlem Insomnia. Jeho teaser byl sdílen na Instagramu mnoha undergroundovými umělci a vysloužil si vcelku velký ohlas. Insomnia je pokračováním jeho předchozího singlu Unstable. Still PM zde mluví o svých pochybnostech a nestabilní realitě insomnie. 
Poměrně novou tvář underground scény - Penomeco si možná vybavíte ve spojitosti se Zicem a jeho mini albem Gallery. Penomeco se podílel na tvorbě skladby Malhae Yes or No a vystoupil na několika koncertech společně se starším umělcem. Ovšem, Penomeco je schopný i jako sólista a jeho nejnovější singl Ma Fam to jen dokazuje. 
Co se ženské části undergroundu týče, za měsíc březen určitě musíme zmínit Jessi, známou z první řady UR, která comebackovala se singlem Fat Love.

 
Vernon - Sickness
Mladičký rapper ze skupiny Seventeen publikoval nový track Sickness s featuringem Pledis Girlz. Zatímco stopa tracku je poměrně známá, v rapu umělce jde jasně slyšet, nakolik se od Show Me The Money zlepšil.
 


Hanhae - I Used To
O Hanhaem je v poslední době hodně slyšet. Nejenže přispěl v podobě featuringu v pořadu Unpretty Rapstar, zúčastnil se SMTM4, comebackoval se skupinou Phantom a spolupracoval s dalšími umělci nejen z Brand New Music, on ještě stačil vydat vlastní singl a ten březnový není první. Singl se skládá ze dvou skladeb: titulní I Used To a Fill It Up s featuringem Owen Ovadoz a D.meanor. Just Music - It's Pretty + Levitate 2 + antiㅍㅍㅍ
Nezávislá společnost Just Music měla minulý měsíc plné ruce práce: rapper Giriboy comebackoval se singlem It's Pretty, jenž byl několik dní těžce propagován na Instagramech všech členů agentury. Následovalo Swingsovo zveřejnění druhého dílu úspěšné a opěvované mixtape Levitate. Tu si můžete poslechnout a stáhnout na Swingsově Soundcloud účtu. Rockový rapper Vasco potěšil své příznivce singlem anti. Stejně tak se činil i Black Nut, jenž minulý měsíc obohatil triple-singlem ㅍㅍㅍ. Součástí singlu jsou tři skladby: Punchline Abby, Part 2 a 80.000 won.

 
Kambo - Mozart
Kambo, jenž se objevil na scéně poměrně nedávno, březen obohatil trackem Mozart. Jedná se o upbeatový song s trefným a jasným refrénem, v němž nám rapper vzkazuje, že je jako slavný skladatel.
 
Paloalto - Fancy (ft. Dean, Sway.D)
Myslím, že mnohým chyběla tvorba CEA HiLite Records, jenž nás v poslední době obdařuje jen náhodně vydávanými tracky na Soundcloud své společnosti. Fancy je březnový trhák s featuringem ke hvězdám stoupajícího zpěváka Deana a rappera z Green Club crew Sway.D. Provedení hudebního videa je neotřelé a kreativní s lehce futuristickým nádechem. 

B-Free, jenž se společně s dalšími umělci HiLite chystá na SMTM5, zveřejnil ostrou Have You Ever, kterou si i sám produkoval. Mimo ni nahrál na svůj Soundcloud i nádherně znějící instrumentálky z jeho alba Korean Dream. 


Roydo - No More Friend (ft. Sims)
Zpěvák z Royal Cla$$ se taktéž činil a obdařil nás písní No More Friend. Té propůjčil rap kolega z crew Sims. No More Friend je jen další z mnoha skladeb, které Roydo doposud stačil na svém Soundcloudu vydat. Zda se zpěvák chystá na další album, to nikdo netuší, ale budeme doufat. 


Dino.T x Loki - Wake Up
Dino.T je jeden z mnoha účastníků připravované Show Me The Money 5. Od doby, co oznámil účast v show, vydává jeden singl za druhým. Navíc spolupracuje i s dalšími umělci. Jen za březen mimo tracku Wake Up, jenž spáchal spolu se zpěvákem Lokim, vydal ještě song Lighters Up společně s Tomsson. Rovněž spolupracoval na songu It's Not Your Business od Jimyeol. 

Moonshine - 바보였나봐 (ft. New Champ)
Highlight měsíce je stoprocentně singl zpěváka Moonshine, tedy za předpokladu, že rádi plavete ve vodách R&B a něžného soulu, protože přesně takový nový track je. Rap spáchal New Champ, umělec dlouhou dobu fungující v crew New Block Babyz, nyní na volné noze.
Chillin Ovatime - Just Chillin II + Beast
Chillin Ovatime je jako pilná včelka. Není to vůbec dávno, co vyšla jeho první mixtape Just Chillin a on už pro nás má druhou. Stejně jako u předchozí, i tady si produkci vzal na starost CloudyBeats. Mixtape potěší především příznivce upbeatového hip hopu, jenž sem tam lehce přechází i v trap či EDM music. Mimo mixtape stačil Ovatime vydat ještě song Beast.
Fame-J comebackoval s trackem Lemme Sing, jenž je věnován všem těm, co se při poslechu snaží hudbu analyzovat a hledat v ní logiku. Fame-J na podobné apeluje a prosí je, aby na okamžik zapomněli na své kalkulace a jen se pokusili hudbu cítit a užít si ji, co nejvíc to jde. 


Rex.D - 봄노래
Už je to pár týdnů, co Rex.D porazil zákeřnou rakovinu. Od té doby již několik singlů vydal a roztomilá Spring Song je jeho nejaktuálnější. Fanoušci a nejen oni jsou rádi, že vidí umělce se zase usmívat a úspěšně se uzdravovat z nepříjemných chemoterapií. Dokonce se začalo mluvit i o možnosti nového alba či singlu.


KittiB - Doin' Good
KittiB je další rapperkou našeho březnového listu, která se vrátila na scénu. Po účasti v Unpretty Rapstar 2 její popularita značně vzrostla, a tak se asi není čemu divit, že se jí 'dobře daří'.  
#GUN - Reload
GUN je dalším umělcem, který se rozhodl zkusit štěstí v SMTM5. Pamatovat si jej můžete i ze survival programu Starship Entertainment. Gun tehdy patřil k jedněm z potenciálních členů nové skupiny Monsta X, bohužel se k ní ale nakonec nepřidal. Ne že by jej to mělo zastavit v hudebním růstu a tvorbě, protože od té doby vydal mnoho skvělých skladeb. A jak už jste nejspíše uhádli, Reload je jedna z jeho nejnovějších.

 
Konsoul - How To Love + Crazy
Rapper Konsoul potěšil hned dvakrát. How To Love rozhodně není žádný zamilovaný song, který by nám radil, jak na lásku. Nese se v Konsoulově typickém hardcore stylu a po chvíli poslechu se dostane pod kůži. Crazy je trošičku upbeatovější, umělcovy základní prvky jsou však nepopiratelné. 
Rapperovi pobyt v USA po hudební stránce velmi prospívá. A teď nemluvíme o spolupracích, ke kterým se díky změně klimatu dostal, ale o vlastní tvorbě, která je s každým novým vydáním lepší a lepší. Mimo Underwater Potion, což je čistě jeho tvorbou, Keith přispěl i tracku Through the Madness od Jedi P a Death B4 Designer od Key. 
DEAN nejenže zvládá dělat featuring snad všem známým umělcům, ale nachází si i čas na svou vlastní tvorbu. Navíc se nejedná o žádný singl, ale rovnou o mini album. Na albu najdete celkem sedm skladeb: Outro, Pour Up, bonnie & clyde, what2do, D (Half Moon), i love it a 21. Featuring na albu zastali Zico, Gaeko z Dynamic Duo, Dok2, Crush a Jeff Bernat.  
Andup - Let's Talk About L
Někteří se do Show Me The Money teprve hrnou, další to už mají za sebou. Andup je jedním z těch, co si drama SMTM prožil minulý rok a dle zpráv se letošní série účastnit nehodlá. Místo toho raději vydal nový singl Let's talk About L, sestávající ze dvou songů:
V únoru Future Flame, v březnu Bad Vibes Lonely - Dok2 je dalším umělcem, který snad nikdy nespí. Mimo neustálých příprav a natáčení již páté série hip hop reality Show Me The Money, která své působiště rozšířila i o USA, má Dok2 čas i na vlastní tvorbu. Bad Vibes Lonely je trochu jiný šálek kávy, než byste od umělce čekali, rozhodně ne ale špatné kávy. Na zajímavosti songu dodávají i Deanovy výrazné vokály. 

Jay Vito x Mood Schula - Trippin
Jay Vito se vrátil na scénu s oficiálním - tedy debutovým - singlem Trippin, na kterém pracoval spolu s Mood Schula. Hudební video spáchal Lee Bang, v undergroundu velmi oblíbený režisér. Mix a mastering si vzal do parády Boost Knob.
AOMG - Always On My Grind
AOMG pokračuje ve své šňůře po USA a v rámci propagací vydala song Always On My Grind. Co k podobnému tracku dodat? Je v něm cítit síla mnoha talentovaných umělců a definitivně stojí za poslech i ocenění. 


Louie - Shadow
Rapper z dua Geeks Louie tentokrát nezůstal pouze u rappu a trochu nám i zazpíval. Refrén, slibující, že navždy bude s námi, zahřeje u srdce. Shadow je po poněkud temnějších předchozích singlech první Louieho love song tohoto roku. 


Jerry.K - Emotional Labor
Rapper Jerry.K comebackoval rovnou s celým albem Emotional Labor a spolu s ním vydal i hudební video pro titulní track Call Center. Jerry.K je speciální, takový popis na něj sedí ze všech nejlépe. V undergroundu se pohybuje už přes deset let, za tu dobu zvládl založit i vlastní agenturu. Jako jeden z mála se orientuje v politice a společenském dění. Navíc do svých textů dokáže zahrnout důležitá témata a bez sebemenších problémů. Nejnovější album je otevřené a přímé, Jerry.K povídá o svých zkušenostech a životě. Je v něm skryto mnoho negativních emocí: vztek, vyčerpání, smutek, osamění. Zkrátka bez obalu.

Album má celkem dvanáct tracků: No Role Models, #MicTwitter, CZB, Skit, Studio Gangsta, Standing Ovation, Skit 2, Louder, You're Not a Man, Call Center, Life Changes a No More Heroes. 
MKIT RAIN - Smoking + asdf
Nový underground indie label s kořeny ve slunném LA MKIT RAIN měl v březnu také svůj comeback, přesněji řečeno rappeři Bloo a Nafla jej měli. Bloo comebackoval se Smoking, jehož produkci spáchal Gramatik. Nafla zase s old style asdf s blues prvky. 
New Champ z dua Holy Hearts se také činil. Během jednoho měsíce stačil vydat hned čtyři tracky a ještě k tomu reagovat na diss track Innovatora. Pro ty, co si nevzpomínají: New Champ a Innovator byli ve stejném týmu v předchozí řadě Show Me The Money a už tehdy to mezi nimi skřípalo. Nyní se zdá, že pohár trpělivosti přetekl. 


Owen Ovadoz - Everything + City
City byla pravděpodobně jednou z nejúspěšnějších skladeb undergroundu za měsíc březen. I přes poměrně malou propagaci o ní mluvilo mnoho úst a Owen si vysloužil velkou chválu a uznání. City předcházel track Everything, který umělec nahrál na svůj Soundcloud. Mimo to bylo oznámeno, že se Owen oficiálně přidává k indie labelu MKIT RAIN.Za zmínku rozhodně stojí i cover Hotline Bling od Stinger a spolupráce  mezi Kidohem z Topp Dogg a rapperem DUVV - Ride. V březnu se pochlapil i KYUM2 z crew Daenamhyup, ten vydal hned dva songy: 예감 a 아쉬워 (ft. Steel). S novinkou Friend přišel i nováček na scéně Royal a také o něco zkušenější kolega Dope'Doug se svou IDGAF. Šanci doporučuji dát i LILMONEY a jeho makeyoudance.

Diskuze

Anketa

Z jaké další asijské země, kromě Jižní Koreje, posloucháte hudbu nejčastěji?

Taiwan
1,2%
Čína
47,6%
Japonsko
34,6%
Vietnam
5,2%
Thajsko
7,8%
Filipíny
0,5%
Indie
0,5%
Singapur
0,5%
Mongolsko
0,3%
Jiná
1,7%
Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9