A-POP = Asijská populární hudba

17:03 | 28.03.2014 Mei 20
Odnoží W-Popu, jak můžeme označovat „world music“ neboli světovou populární hudební scénu, je například A-POP čili asijská populární hudba. Tu pak dělíme do mnoha kategorií. Pojďme se podívat na ty nejznámější.
A-POP
A-POP FOTO: Made by Mei

C-POP

Čínská populární hudba nese označení C-Pop a spadá pod ní jak taiwanský pop, tak mando-pop nebo kantonský pop. C-Pop produkují čínsky mluvící země jako Čína, Taiwan, Singapur či Malajsie. C-Pop zahrnuje velkou škálu stylů jako hip-hop, rap, rock, elektro, R&B atd.
Podskupinou C-Popu je také styl zvaný Chinked Out, jehož autorem je zpěvák Wang LeeHom, jenž je míchanicí tradiční čínské hudby s hudbou moderní.

Česko-slovenskou skupinu na facebooku věnující se C-Popu najdete zde.


 

TW-POP a Hokkien Pop

Taiwanský pop je populární hudební žánr z Taiwanu. Můžeme ho najít v označení TW-Pop nebo Tai-Pop. Zpívá se buď v taiwanském dialektu hokkien (někdy označován také jako Hokkien-pop) nebo již více v mandarínské čínštině. Jedná se o podskupinu známějšího C-Popu.
Mezi nejznámější taiwanské hudební umělce patří například Jolin Tsai, Elva, Jay Chou, Wang LeeHom, Show Luo, S.H.E, MayDay nebo Fahrenheit.


 

CANTO POP a HK-POP

Populární čínsky zpívaná hudba v kantonštině. Nejrozšířenější je v Hongkongu a proto je tento žánr také někdy nazýván jako HK-Pop. Termín Canto Pop byl poprvé použit v roce 1974 k popisu hongkongské rockové hudby. Později začal zahrnovat veškeré žánry populární hudby zpívané v kantonštině.
Žánr je populární také v Malajsii, Singapuru, Indonésii, Thajsku a v provincii Guangdong v Číně.
Nejznámějšími umělci zpívajícími v kantonštině jsou například Edison Chen, Jacky Cheung, Jackie Chan, Kevin Cheng, Sammi Cheng, Antita Mui, Nicholas Tse, Andy Lau, Faye Wong nebo TWINS.


 

MANDO POP

Populární čínsky zpívaná hudba v mandarínštině. Termín Mando Pop vznikl kolem roku 1980 brzy po Canto Popu.
Nejznámějšími Mando Pop umělci, kromě již zmiňovaných taiwanských, jsou například Teresa Teng, Jackie Chan, Stefanie Sun, Han Geng, Aaron Kwok, Andy Lau nebo skupina By2 ze Singapuru.


 

K-POP

Jihokorejská populární hudba se nazývá K-Pop. Stejně jako u C-Popu jsou zde použity různé hudební žánry jako rap, pop, hip-hop, elektro či R&B. V dnešní době už se K-Pop dá považovat dokonce za subkulturu populární mezi mládeží po celém světě. V K-Popu převládají skupiny nad sólovými zpěváky.
Nejznámějšími skupinami či umělci jsou PSY, BoA, Rain, BigBang, 2NE1, SNSD, Super Junior, EXO, 4Minute, B.A.P a mnoho dalších.

Na facebooku je mnoho skupin věnujících se K-Popu. Některé najdete například zde nebo zde.
Stránku naleznete například tady. A vřele doporučujeme stránku K-Pop Meme a Macro. 

J-POP

 J-Pop je označení pro japonskou populární hudbu. J-Pop je často doprovodnou hudbou v japonských doramách, filmech či anime. Na hudební scénu vstoupilo toto označení v roce 1990. Moderní J-Pop má kořeny v tradiční japonské hudbě. Tento termín byl původně vytvořen japonskými médii, aby odlišili japonskou hudbu od zahraniční hudby. Tento hudební žánr byl nesmírně vlivný v sousedících regionech, které si rovněž vypůjčily podobný název pro stvoření vlastní hudební identity. Později v Japonsku vzniklo také odvětví zvané J-Rock a další.
Mezi nejznámější umělce patří například Kyary Pamyu Pamyu, Koda Kumi, Kotoko, AAA, Arashi, Ayumi Hamasaki nebo KAT-TUN.

Českou FB skupinu, která se věnuje japonské hudbě, najdete například zde a stránku zde.
J-Rock najdete zde. 

THAI-POP

 Označení Thai-Pop nebo také T-Pop patří thajské populární hudbě. Název vznikl během let 1970 – 80. Největší popularity se Thai-Popu dostalo v průběhu roku 1990 a od té doby dominuje thajskému hudebnímu průmyslu. Stejně jako předchozí žánry je i Thai-Pop směsicí různých hudbeních žánrů jako disko, rap, hip-hop, elektro atd.
Nejznámějšími thajskými umělci jsou v současné době například Neko Jump, Candy Mafia, G-20, Vamp, K-Otic, Evo Nine nebo Timethai.

Česko-slovenskou facebook skupinu, která se věnuje thajské hudbě, najdete zde. 

V-POP

V-Pop je zkratka pro vietnamský pop neboli vietnamskou populární hudbu. Označení vzniklo kolem roku 1990. Ve Vietnamu je V-Pop nazýván také jako nhac trẻ (young music) neboli „hudba pro mládež“.
Známými V-Popovými umělci jsou například Ho Quyhn Huong, My Linh, Thanh Lam, Hong Hnung, Bao Thy, Don Nguyen, Thuy Tien, MTV Banf, MiA, Mr.A nebo 365daband.

Českou FB skupinu, která se věnuje vietnamské hudbě, najdete zde.


Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9