May′n - Styles - Stylový retro výlet

20:30 | 01.03.2014 Vavča 0
Zpěvačka May Nakabayaši (中林 芽依, rodným jménem Nakabayaši Mei, narozena 21.10. 1989, ve městě Nagoya, prefektuře Aiči, japonsky 愛知県, Aiči-ken), je známá díky anime sérii Macross Frontier.
Cover
Cover FOTO: rvlvr-horipro.s3.amazonaws.com
May'n - Styles

Datum vydání: 25. 11. 2009
Minutáž: 51:33

Track list:
1. Get Ready GET READY
2.  KIMI SHINITAMOU KOTO NAKARE
3. standing bird STANDING BIRD
4. XYZ 
5. Let Me Be Myself 
6. Deep Breathing 
7. Welcome To My FanClub's Night! -Styles ver.
8. h@e me? h@e you! 
9.  PARANOIA
10. M-Revolution 
11. YOUR ROCK 
12. Heart & Soul 

May’n vstoupila do hudební branže již v roce 2005, kdy zpívala různé songy pro anime seriály. Její kariéru ale nakopl až seriál Macross Frontier[1] v roce 2008. Špičková skladatelka Yoko Kanno totiž kromě orchestrálních tracků složila i úžasné písně nenásilně mísící rock a pop. Nesporná kvalita písní Yoko Kanno umožnila přístup do hudebního nebe nejen May’n, ale také její „rivalce[2]“ – Megumi Nakajima.[3]
O hudební a textovou stránku debutu May’n se postarali více než kvalitně především Mike Wyzgowski, Satomi a na dvou písních se podílela i May’n (kromě dalších autorů). Pouze píseň Welcome To My FanClub’s Night! pochází z Macross Frontier, navíc ve vlastní úpravě. V jakém žánrovém hájemství se May’n pohybuje a co svým hlasem svede? Toť kardinální otázka.

Pokud mám sáhnout k nějakému přesnému přirovnán napadá mě okamžitě OST k anime Bubblegum Crisis[4], to je totiž dokonalá ukázka doby na přelomu let osmdesátých a devadesátých. Japonské i světové scéně vládl bubblegum pop/rock, tedy chytlavé melodie, harmonie, relativně jednoduché akordy a riffy. Přesto, aby to někdo nevnímal jako urážku nebo shazování, tento proud se prostě do japonské populární hudby silně vepsal díky umělkynícm jako Ann Lewis[5] nebo  Ruriko Kubo[6], legendy populární rockové hudby. (Slibuji, že až budu mít kompletní diskografie, pustím se do recenzí). Japonci navíc přidali do tohoto stylu něco typicky svého, stal se tak instrumentálně pestřejším, barevnějším, techničtějším, nešlo o pouhé kopírování jednoho světového trendu.

Tvorba May’n se těmto umělkyním a proudu podobá spíše určitou atmosférou než vyloženě použitými stylovými prostředky (byť po instrumentální stránce jde znát nepopiratelný vliv). Co se mi na May’n líbí, je její neuvěřitelný hlasový rozsah, kdy se bez afektovaného projevu, neuvěřitelně lehce, nenuceně pohybuje ve vysokých polohách, její krásné vibrato v hrdle si nikdy nedovolí zaváhání, nebo falešný tón. Ve výškách je prostě May’n jako doma a jde tak o její nejsilnější devizu, zvládá samozřejmě bez problému i střední a nižší polohy, byť v nich není tak impresivní.[7] Bude to ode mě znít neuvěřitelně drze, možná mimo, ale ona je prostě rozená rockerka à la Tina Turner.

Na desce však neuslyšíte pouze nostalgický retro výlet do výše zmiňované doby, ale špičkovou hudební práci, kdy byl pop/rock obohacen o novější prvky popové hudby. Zejména zvuk působí moderně. Potěší nejen přirozeně znějící bicí, ale celkově vyvážený zvuk kapely, elektronických efektů, kláves. May’n má hlas jako zvon, stylem i barvou jasně inklinuje k soulu. Ve skladbách kromě originálně pojatého pop/rocku na vysoké instrumentální úrovni zaznamenáte jak nadýchané klávesové aranžmá, naostřené a kvílivé elektrické kytary, různé kytarové efekty, tak i zajímavé nápady a osvěžení. V některých skladbách je kousek jazzu, jinde reggae, blues nebo na pozadí uslyšíte smyčce, harfu. Pokud jde o nejpovedenější skladby tak kromě rockových pecek jako Welcome To My FanClub’s Night! nebo You Rock, tak May’n hlasově exceluje v bluesové baladě Heart&Soul nebo předvede krásně klenuté vokály v Let Me be myself.Shrnuto a podtrženo, kromě poněkud slabšího otvíráku Get Ready, nemám vůči albu žádných výhrad. Album je to nápadité, svěží, rockové a popové zároveň s vlivy dalších stylů. May’n patří hlasově k tomu nejlepšímu, co lze dnes v Japonsku najít, jde skutečně o unikátní hlas, takže byste si album Styles neměli nechat ujít. Rovněž mohu potvrdit, že naživo se svojí kapelou  výkon May'n nemá chybu. V jejím případě se nejedná o žádné studiové kouzlení, ale vlastní schopnosti, silný producentský/skladatelský tým, který pro ni umí napsat skladby na tělo.

Prodej alba Styles byl úspěšný, po vydání se vyšplhalo až na 3. příčku Oricon Charts a dalších 10. týdnů bylo na 7. místě.  Po 36 611 prodaných kusech se stalo nejprodávanější deskou zpěvačky. Pokud hledáte nového interpreta populární hudby, který je skutečně kvalitní a patří na vrchol nejen prodejních hitparád, tak s May’n a jejím debutem nemůžete udělat chybu.
 
Hodnocení: 9/10   
 
[1] V seriálu hraje rozmazlenou popovou hvězdu Sherryl Nome
[2] Hraje charakter obyčejné studentky jménem Ranka Lee.
[3] Recenze jejích desek mám rovněž v plánu, protože obě zpěvačky patří k tomu nejlepšímu, co lze v japonské populární hudbě najít. Navíc japonská scéna v poslední dekádě trpí nedostatkem talentů. Osvědčená jména a velké hvězdy jako Utada Hikaru nebo Akino Arai atd. odcházejí.
[4] animenewsnetwork.com Doporučuji, jak anime, tak zejména třídílné OST, kompletní kolekci písní, která vyšla mezi lety 1998-2000.    
[6] drops-rk.jp   sentex.net Ruriko Kubo obdivuje např. Koda Kumi, která zpracovala její hit Otoko na album Colour the cover en.wikipedia.org/wiki/Color the Cover
[7] Tohle moje tvrzení berte se rezervou krásný cover od Utada Hikaru zpívá May’n zde.


FOTO: castroller.com, maynusa.wordpress.com

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9