Pojem ′kulturní přivlastnění′ začíná hýbat světem K-Popu

21:00 | 14.07.2020 Xiunka 7
Tzv. francouzské copánky způsobily naprosté pozdvižení. Lidé afrického/afroamerického původu a hnutí Black Lives Matter?
ATEEZ
ATEEZ FOTO: twitter.com/ATEEZofficial

Do návratu skupiny ATEEZ s mini albem ZERO : FEVER Part.1 zbývá pouze pár dní. Vydávání nejrůznějších upoutávek pouze stupňuje očekávaní fanoušků a široké veřejnosti. Stejně jako v případě TREASURE EP.3: One To All, kdy fanoušci hlasovali mezi písněmi WAVE a ILLUSION, si ATINY i tentokrát mohou zvolit titulní skladbu.

Zveřejněny byly dva tzv. 'Instrumental Teasery', což jsou skupinové fotografie a krátká videa. I přesto, že u nich nebyla pojmenování, zatím to vypadá, že se tyto písně nazývají INCEPTION a THANXX.

Jedna z těchto skupinových fotografií způsobila naprostý poprask. Vzhledem ke stále probíhajícímu mezinárodnímu aktivistickému hnutí Black Lives Matter se mnoho fanoušků obávalo, že by Hong Joongův účes mohl způsobit skandál a pohoršení. Z tohoto důvodu se mezinárodní fanoušci dohodli, že se spojí a klidnou cestou se na to pokusí upozornit společnost KQ Entertainment.

Fanoušci zasílali společnosti hromadně tento e-mail.

„Vážené KQ Entertainment,

pozornost ATINY upoutalo, že Hong Joong má na nedávné teaser fotografii cornrows (pozn. redaktorky, známé také jako francouzské copánky). Rádi bychom vás na to upozornili, protože se jedná o kulturní přivlastnění a účes by neměl být používán na někom, kdo není afro-afroamerického původu, a to z mnoha důvodů:

Účesy jako jsou cornrows, box braids (pletené copánky) a dredy mají hluboký kulturní význam pro lidi afrického/afroamerického původu a neměly by být používány bezmyšlenkovitě nebo pro parádu.

Je nevhodné, aby lidé z jiných ras/kultur bezohledně používali tyto zvyky a využívali je ve svůj osobní prospěch.

ATEEZ svou podporu černochům projevili tím, že zveřejnili tweet o podpoře hnutí #BlackLivesMatter. Přesto je Hong Joong viděn, jak si přivlastňuje černošskou kulturu. Doufáme, že si uděláte čas a své zaměstnance a umělce poučíte o těchto věcech, protože to rozrušilo mnoho jedinců, kteří milují a podporují ATEEZ. Ocenili bychom, kdyby vaši stylisté přestali používat tyto účesy na vašich umělcích, a aby se vaši umělci v těchto věcech nadále vzdělávali.

Doufáme, že se věci budou moci před oficiálním vydáním změnit a bude je možné vidět širokou veřejností. Skupina ATEEZ se stala celosvětově známou a nechtěli bychom, abyste tyto e-maily ignorovali. Jako fanoušci chceme vždy vidět ATEEZ dělat to nejlepší s nejlepší možnou image. Prosím, zvažte změnu účesu anebo úpravu materiálů před oficiálním zveřejněním.

Doufáme, že vyslechnete názory ATINY a v budoucnu provedete změny týkající se stylů a vzdělávání vašich umělců.“
Pokud si ovšem pozorně přečtete znění tohoto e-mailu, zjistíte, že jeho obsah byl zvolen velmi nešťastně. Proč? Cornrows, box braids, dredy a jiné podobné účesy nejsou něčím, co symbolizuje pouze afroamerickou kulturu.

Pletení copánků je v podstatě starověké umění, které bylo praktikované už starověkými Egypťany 4000 let před Kristem. Populární bylo u Keltů, Vikingů a také Římanů. Je zřejmé, že se nezávazně na sebe vyvíjelo v mnoha kulturách. Sice je v dnešní době praktikováno zejména u lidí arického/afroamerického původu, u kterých je kulturně hluboce zakořeněno, ale nemůžeme opomíjet ostatní kultury.

E-mail, který měl být v podstatě formou poklidného upozornění, tak minul svému účinku. Netřeba dodávat, že příležitosti k vyjádření a rozproudění různých šarvátek využili také tzv. 'haters'. Vznikla tak bouřlivá debata, u které se zdá, že jen tak nepřestane.

Společně se podíváme na některá z vyjádření uživatelů internetu.

„Nejprve ze všeho, jak se mohou mnozí z vás nazývat ATINY. Zmlkněme a umlčte ty, kteří urážejí účes. Jak se opovažujete je nazývat 'necitlivými' a dělat problém tam, kde není.“

„Bojím se toho, co lidé teď budou o Hong Joongovi říkat. S největší pravděpodobností to není jeho chyba, že má ten účes, a víme, že v žádném případě není rasista. Ale KQ, opravdu jste to nemohli 2x zkontrolovat před zveřejněním?“

„Jsou to jen francouzské copánky. Nebuďme lehkovážní. Stejně to není neslušné.“

„Už byste měli vědět, že tento účes je na jiných lidech než černých neuctivý k černošské komunitě. Toto není správné a v žádném případě to nepodpořím. Požaduji omluvu, ale ne od Hong Joonga, protože vím, že k tomu byl donucen, ale od vás KQ!“

„Jsem extrémně nasraná!!! Lidi teď viní Hong Joonga! Je to chyba m*chy stylistky!!! Už by měli vědět, jak se s idoly zachází, když ten účes mají. Například Chan, Kai a Chenle.“

„Prosím respektujte to, co říkám. HJ remixoval píseň Black and White od Michaela Jacksona. Celé poselství v ní je o nespravedlnosti. HJ také ve videu vysvětlil, že chce dát poselství i do písně. HJ osobně vysvětlil znění zprávy, kterou chtěl předat. HJ o tom zvýšil povědomí, aniž by se museli fanoušci ptát. HJ vzdělával SÁM SEBE o rasismu a ne SPOLEČNOST. V K-Popu to můžete vidět jen zřídka. Nemáme jinou možnost, než věřit, že si HJ našel něco o tom účesu, a ne automaticky předpokládat, že neví, co znamená, když je prokázáno, že se vzdělával i o jiných oblastech. Jsem afroamerická ATINY, která na něj nemůže být více hrdá. Chtěla bych poděkovat všem, kteří respektovali to, co říkám. Je mi smutno z vědění, že ATEEZ jsou dobří lidé, ale nastala hrozná chyba. Toto je první chyba od ATEEZ a doufejme, že i poslední. Stále je budu milovat a podporovat.“Vyjádření společnosti na sebe nenechalo dlouho čekat. Zní:

„Dobrý den, tady je společnost KQ Entertainment. Upřímně bychom rádi poděkovali našim fanouškům za pozornost, lásku a podporu pro nové album ZERO : FEVER Part.1. Pokud jde o Title #1, #2 Instrumental Teaser, rádi bychom učinili oznámení.

K obrázkům zveřejněným 14. července, Hong Joongovy vlasy v Title #2 byly stylizovány s ohledem na pojetí písně, aniž by to mělo jiný účel. ATEEZ a my, KQ Entertainment, jsme neměli v úmyslu komercializovat nebo znehodnocovat jiné kultury.

Prostřednictvím otázek a názorů od našich fanoušků jsme si plně uvědomili závažnost této problematiky. Od teď se my, KQ Entertainment, budeme snažit co nejlépe přezkoumávat a kontrolovat historické pozadí, charakteristiky a kultury ve výrobním procesu. Nebudeme vytvářet problémy, které nebyly zamýšleny nebo očekávány.

Proto na základě názorů našich fanoušků změníme účes během propagačních a vysílacích aktivit, které nastanou po vydání tohoto připravovaného alba.

Žádáme vás, abyste pochopili, že není možné editovat a upravovat účes člena na fotografiích, v hudebních videích anebo jiném obsahu, protože přípravy alba byly již dokončeny.

Rádi bychom využili této příležitosti k věnování větší pozornosti rasovým, historickým a kulturním otázkám a zahrnutí vyvážené perspektivy a názorů do obsahu, který zveřejníme.

Děkujeme.“


Toto není poprvé, co nějakým způsobem musí v poslední době K-Pop umělec měnit svou tvorbu anebo propagace. Fanouškům skupiny A.C.E nedávno vadilo, že členové ve videoklipu písně Stand By You tančí u ohně. Podle fanoušků poukazovali na indiány a z toho důvodu museli tuto scénu z MV vystřihnout.

Co si o celé záležitosti myslíte?


ZDROJ: twitter.com/ATEEZofficial & docs.google.com


Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9