K-Pop hvězdy dočasně opouští scénu z důvodu úzkosti

16:00 | 15.01.2020 Xiunka 10
Jistě jste si všimli, že mnoho společností v poslední době zveřejnilo oficiální prohlášení, které obsahuje pojmy 'úzkost' a 'pauza'. Pojďme se na ně společně podívat.
S.Coups
S.Coups FOTO: soompi.com
Být na vrcholu korejského showbyznysu si přeje nejeden K-Pop idol. Bohužel to s sebou nese také stinnou stránku, která vzniká díky politice K-Popu. Je prosazováno pravidlo: 'Dokud jsi idol, nemáš osobní život'. Zní to hrozně, že ano. Nicméně se jím řídí celý K-Pop svět.

Společnosti již trainee neustále opakují, že nesmí mít vztah a nějak vybočovat. Musí se líbit fanouškům, kteří v podstatě rozhodují o tom, zda je například idol moc hubený nebo obézní. Plastické operace, které mladý jedinec nechce, musí podstoupit, pokud o tom rozhodne společnost. Vezmeme-li v úvahu fakt, že tito trainee v podstatě ještě ani oficiálně nevstoupili na hudební scénu, ale jsou vystavováni šílenému tlaku ze strany společnosti, nikdy nekončícím tréninkům, osobní svoboda je neexistující pojem, kontakt s rodinou je pouhým snem, a tak i silní jedinci mají problémy se s touto situací vyrovnat. Horší ovšem je, že to je teprve začátek.

Po debutu kromě společnosti přichází na scénu vytoužení fanoušci, kteří určují, zda následující dny idolů budou růžové nebo hotové peklo. V průběhu let mnohé společnosti dovolovali fanouškům v podstatě naprosto vše. Nevhodné dotýkání se idolů? Pronásledování na každém rohu? Je to pouze krapet toho, co je 'dovoleno'. Nevytvořily se tak pomyslné hranice pro to, co je ještě přípustné a co už je přes čáru. Je velmi obtížné nyní potřebnou hranici vytvořit. Některé společnosti, například JYP Entertainment, se snaží proti špatnému jednání ze strany fanoušků a antifanoušků aktivně bojovat. Bohužel fanoušci žijí v domnění, že idol jim patří, v budoucnu určitě budou Popelkou a tím pádem jeho ženou nebo manželem.

Dalším problémem je podporování a poslouchání hudby pouze jedné skupiny. Určitě jste si všimli, že korejští fanoušci v podstatě neznají pojem 'multifandom'. Idolové se tak bojí, že pokud se jen špatně pohnou nebo se nějak zatváří, fanoušci se přesunou jinam. Mnohé společnosti bohužel v tomto nijak nepomáhají. Nutí své idoly omluvit se za sebemenší hloupost, což rozhodně nepomáhá k vytvoření potřebné hranice.

Nesmíme zapomenout na hojně využívané sociální sítě, kde se dnes děje v podstatě naprosto vše. Například členové skupiny Shinhwa v minulosti několikrát prohlásili, že kdyby debutovali v době rozmachu sociálních sítí, nepůsobili by ani rok. Dongwan by tak nemohl posílat fanoušky, kteří čekali před dormem, domů. Každé poslání domů se totiž neslo v duchu rozmluvy, kde se jich horlivě dotazoval, proč nejsou ve škole, v práci anebo z jakého důvodu si neužívají denní světlo a namísto toho stojí před dormem. Historky o tom, co Dongwan v minulosti vyváděl, jsou legendární.Mohli bychom dále polemizovat nad tím, co znamená být korejským K-pop fanouškem a čemu všemu jsou idolové dnes a denně vystavováni. Určitě jste si všimli, že mnozí z nich trpí depresí a panickou poruchou. Když to vezmeme pouze za poslední dobu, tak začátkem prosince společnost KONNECT Entertainment oznámila, že se Kang Daniel po nějakou dobu stahuje z veřejného dění a bere si potřebný oddych na zotavenou. Oznámení přišlo teprve v počátku propagací jeho digitálního singlu Touchin. Dosud své aktivity neobnovil.

Mina, japonská členka dívčí skupiny TWICE, v červenci loňského roku uprostřed turné přerušila své aktivity. Společnost JYP Entertainment tehdy uvedla: „Najednou se cítí extrémně nervózní. Cítí úzkost z vystupování na pódiu.“ Společnost JYP Entertainment teprve před pár dny oznámila, že Mina se zúčastní japonského fanmeetingu, který proběhne začátkem února.

V listopadu loňského roku společnost Pledis Entertainment oznámila, že S.Coups ze skupiny SEVENTEEN si bere dočasnou pauzu od veškerých aktivit. Důvodem je potřebná léčba úzkosti. Ani ne o měsíc později přišlo další oficiální prohlášení. Jeonghan trpí závratěmi a rovněž si bere pauzu od aktivit.

Dawon ze skupiny WJSN byla diagnostikována silná úzkost. Společnost Starship Entertainment oznámila, že si bere pauzu od veškerých aktivit a skupina bude prozatím pokračovat jako devítičlenná.

Společnost JYP Entertainment zveřejnila prohlášení o Hanovi ze Stray Kids, v němž stojí: „Rádi bychom vás informovali o harmonogramu a zdravotním stavu Hana ze Stray Kids. V současné době Han vykazuje příznaky občasné úzkosti. Ačkoliv to nebrání většině jeho účastí v programech nebo vystupování na pódiu, pociťuje extrémní napětí v blízkosti větší skupiny lidí. Jeho zdraví se díky aktivní léčbě výrazně zlepšilo. Vzhledem k jeho touze nebát se fanoušků, se Han zúčastnil dnešního fanmeetingu. Bohužel nemohl zůstat na události až do konce.“ V prohlášení bylo dále uvedeno, že společnost a členové vynaloží veškeré úsilí, aby Hanovi pomohli a dodali mu sílu.

Společnost Blockberry Creative oznámila, že Haseul, člence dívčí skupiny LOONA, byla diagnostikována opakující se úzkost a lékař doporučil potřebnou léčbu a odpočinek. Společnost rozhodla, že se Haseul nebude podílet na propagacích nového alba  Hash. Ostatních jedenáct členek bude pokračovat dle plánu.

Joohoney ze skupiny MONSTA X projevil příznaky úzkosti. Pro přesnou diagnózu podstoupil vyšetření ve více lékařských zařízeních. Výsledkem je skutečnost, že Joohoney si po nějaký čas dává pauzu od aktivit a bude se věnovat odpočinku a potřebnému zotavování.Společnost WM Entertainment oznámila, že Jiho z dívčí skupiny Oh My Girl od druhé poloviny loňského roku podstupovala léčbu kvůli zhoršujícímu se zdraví a úzkosti. V poslední době se její stav zhoršil, a proto společnost rozhodla, že si Jiho vezme po potřebnou dobu pauzu od veškerých aktivit.

Pokud vezmeme v úvahu to, jak prohlášení společnosti ohledně Hana vypadalo, tak je to jedno z mála prvních, ve kterém bylo uvedeno, že se idol bojí lidí a fanoušků. Můžeme tedy říci, že nejčastěji v oznámení stojí, že idol projevil příznaky úzkosti, podstoupil potřebná vyšetření a následně se bude věnovat léčbě.

Úzkost, deprese a panická porucha není v K-Popu něčím novým. Kim Jaejoong ze skupiny JYJ, Jang Geun Suk anebo třeba No Min Woo neboli MINUE se netají tím, že je tyto nemoci sužují. I Leovi z VIXX, který v současné době vykonává povinnou vojenskou služby, nejsou tyto nemoci neznámé. V nejhorších obdobích vážil zhruba 50 kilo.

Co říkáte na skutečnost, že idoly trápí úzkost? Jak byste jim pomohli?


ZDROJ: entertain.naver.com, danielk.konnectent.com, twitter.com/Stray_Kids/

Diskuze

Anketa

Z jaké další asijské země, kromě Jižní Koreje, posloucháte hudbu nejčastěji?

Taiwan
1,2%
Čína
47,9%
Japonsko
34,5%
Vietnam
5,2%
Thajsko
7,7%
Filipíny
0,4%
Indie
0,5%
Singapur
0,4%
Mongolsko
0,3%
Jiná
1,8%
Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9