Svět survival pořadu Produce se otřásá v základech

14:00 | 09.11.2019 Xiunka 0
Svět survival pořadu Produce a jeho sérií se již delší dobu otřásá v základech. Situace čím dál tím více graduje. Pojďme se společně podívat, co se přesně událo.
Loga Produce
Loga Produce FOTO: soompi.com

Abychom situaci správně pochopili, musíme se vrátit k dubnu letošního roku, kdy vše začalo vyplouvat postupně na povrch. Ahn Joon Young, PD čtvrté řady Produce nazvané Produce X 101, během tiskové konference v dubnu řekl: „Tak jako každý rok slýchávám slova 'evil editing', udělám to nejlepší, abych to napravil. Myslím si, že je nešťastné, že vzhledem k omezené době nemůže každý zazářit.“ Délka jednotlivých dílů se tedy prodloužila, aby mohlo více účastníků dostat prostor zaujmout fanoušky.

Produce X 101 přilákala k televizním obrazovkám mnoho diváků. Po úspěších předešlých sériích se není ani čemu divit. Pokud vynecháme dramata, tak sledovanost této série byla v té době nejvyšší ze všech vysílaných pořadů. Celebrity z idol světa veřejně podporovali své oblíbence a nebáli se o tom promluvit. Patřili k nim například Baekhyun z EXO a Ha Sungwoon z HOTSHOT, člen bývalé skupiny WANNA ONE.

Pořadí první jedenáctky finalistů, ze kterých vznikla skupina X1, některé diváky a fanoušky překvapilo a přineslo první várku spekulací. V předešlých sériích byly finálové díly také rozebírány, ale ne takovým způsobem. Jednoduše řečeno vše upadlo v zapomnění. U této série tomu však bylo jinak.

Členy X1 se stali Seungwoo, Seungyoun, Wooseok, Yohan, Hangyul, Junho, Dongpyo, Minhee, Eunsang, Hyeongjun a Dohyon. Ihned po odvysílání finálového dílu vznikly spekulace, že došlo k manipulaci s textovými hlasy. Fanoušci porovnali součty hlasů prvních míst. Soustředili se na podobnosti mezi mezerami v hlasech mezi účastníky a žádali televizní stanici Mnet, aby vše vysvětlila. Vezme-li v úvahu fakt, že za zasílání textových zpráv fanoušci museli zaplatit poplatek, není se jim ani čemu divit.

Krátce poté Mnet prostřednictvím Ilgan Sports uvedla, že si je celé situace vědoma a interně data průběžně kontrolovala. Uvedla: „Nebyl žádný problém s textovými hlasy a nenastala manipulace. Je zajímavé, že mezera v hlasování se několikrát opakovala, ale skóre je takové, jaké je, takže není k tomu co říci.“

Fanoušci se sloučili a celou záležitost začali řešit právní cestou. Právník Goo Hye Min z právní kanceláře MAST Law & Consulting uvedl, že je bude za účelem odhalení pravdy s hlasováním zastupovat. Musíme vzít v úvahu, že pokud by se prokázalo zmanipulování hlasování, bylo porušeno hned několik zákonů. Navíc někteří fanoušci tvrdili, že za jeden textový hlas zaplatili 100 wonů (necelých 20 CZK) a tím by se vše dalo považovat za podvod.Postoj Mnet 22. července byl: „Jsme si vědomi, že někteří fanoušci Produce X 101 dali podnět k trestnímu stíhání. Nemáme oficiální prohlášení.“ O dva dny později bylo oficiální prohlášení, které bylo ze všech stran netrpělivě vyhlíženo, vydáno. Stálo v něm: „Nejprve jako odpovědný produkční personál vyjadřujeme upřímnou omluvu za vyvolání kontroverze ohledně textového hlasování v Produce X 101. Během live vysílání (19. července) byl při oznámení každého z jedenácti členů, kteří debutují, zveřejněn celkový počet jednotlivých hlasů z předběžného online hlasování a textových hlasů. Po odvysílání produkční personál uznal, že mezery v hlasování mezi některými účastníky jsou stejné. Po kontrole jsme zjistili, že ačkoliv neexistuje problém s celkovým hodnocením, vyskytly se chyby v procesu výpočtu a předávání celkových počtů jednotlivých hlasů.“

V prohlášení bylo dále uvedeno, že zaměstnanci odpovědní za výpočet hlasů během live vysílání zaokrouhlili procenta hlasů na dvě desetinné místa. Tímto procesem však nemělo dojít ke změně v pořadí účastníků. Mnet přislíbilo, že hlasovací systém vylepší, aby se v budoucnu žádná podobná věc neopakovala.

Dva dny po tomto prohlášení Mnet uvedla, že podala žádost k prošetření celé záležitosti vyšetřující agentuře. Bude během vyšetřování aktivně spolupracovat, aby odhalila pravdu a v případě potřeby převezme zodpovědnost. Těmto jednáním chtěla televizní stanice dokázat, že hlasování proběhlo v pořádku. Také se sešla ze zástupci společností, aby jim toto oznámila. Projednávána také byla možnost neočekávané oběti a to, zda by si společnosti přáli debut tohoto účastníka v X1 anebo v nové skupině.

Dne 27. července Tým kybernetického vyšetřování metropolitní policejní pobočky v Soulu oznámil, že obdržel písemnou žádost o vyšetření celé záležitosti. O pár dní později policie provedla prohlídku v kancelářích zaměstnanců majících na starosti Produce X 1 v budově společnosti CJ ENM v Sangamu a zabavila dokumentaci potřebnou k vyšetřování.

Dne 1. srpna právní zástupce zastupující fanoušky, oznámil, že 272 z nich se rozhodlo podat formální žalobu a právní stížnost u Okresního soudu v Soulu. Zvrat přišel dne 19. srpna, kdy policie uvedla, že cítila potřebu provést druhou prohlídku kanceláří pracovníků Produce X 101 a zabavit materiály, které nebyly zajištěny v prvním pátrání. Policie rovněž uvedla, že provádí analýzy telefonických hovorů zaměstnanců. Zajištěn byl zvukový záznam potvrzující manipulaci s hlasy a co více, tato skutečnost se měla udát i v předchozích sezónách.

Policie během vyšetřování čtvrté řady zkoumá, zda existuje dostatek důkazů pro vyšetřování předchozích řad. Dotázána byla, jestli bude vyšetřovat také průběh hlasování v survival pořadu Idol School, který se vysílal v roce 2017. Uvedla, že nemá žádné naplánované aktivity ohledně tohoto survival programu.

Padlo podezření, že hlasování nebylo zmanipulováné pouze ve finálové epizodě, ale dokonce už od té druhé. První a druhé kolo hlasování probíhalo tak, že fanoušci měli zvolit jedenáct účastníků, kterým mohli dát hlas. Některé součty hlasů, které byly zveřejněny v rámci survival programu, však nejde rovnoměrně rozdělit jedenácti.

První kolo online hlasování probíhalo od 3. - 25. května a výsledky byly postupně zveřejňovány od první do třetí epizody. Celkový počet hlasů, který byl oznámen na konci první epizody, je dělitelný jedenácti. Počty hlasů skrze web a aplikaci jsou dělitelné jedenácti. Počty, které nejsou dělitelné jedenácti se začaly objevovat od druhé epizody. Skrze aplikaci nebyly dělitelné jedenácti, ale skrze web ano. Podobná situace se udála v šesté epizodě. Fanoušci opět mohli hlasovat prostřednictvím webu nebo aplikace. Zatímco hlasy z webu jsou dělitelné jedenácti, tak z aplikace ne. Jedním z problémů s výsledky oznámenými v poslední epizodě je ten, že celkové skóre pro všech dvacet nejlepších účastníků je násobkem 7494.442 , což je statisticky nemožné.

Anonymní zdroj pro Maeil Business uvedl: „Není možné na to pohlížet jinak než tak, že produkční štáb manipuloval s hlasy od prvního do čtvrtého kola. Zdá se, že záměrem bylo vybrat debutové členy, o nichž bylo interně předem rozhodnuto, bez ohledu na výsledky hlasování.“Policie následně ve spojitosti s hledáním materiálů o manipulování hlasů v Produce X 101 provedla prohlídky ve společnostech Starship Entertainment, MBK Entertainment a Woollim Entertainment. Společnost Starship Entertainment následně uvedla: „Jsme si vědomi, že policie vyšetřuje CJ ENM a související společnosti kvůli podezření ohledně manipulace hlasů v Produce. Vyhovíme požadavkům policie ve spolupráci.“

Dne 2. října se začíná objevovat v médiích zpráva, že policie kromě prohledávání společností spojených s Produce X 101 se soustředila také na Produce 48. Někteří účastníci survival programů Produce X 101 a Idol School, kteří si přejí zůstat v anonymitě, pro MBC New uvedli, že konkrétní trainee znali písně pro budoucí úkoly a cvičili je. Navíc někteří z nich se neměli zúčastnit potřebných konkurzů.

V půlce října začala médii kolovat další zpráva a to, že policie zkoumá, zda produkční ředitelé manipulovali s hlasováním výměnou za finanční kompenzaci. Policie následně uvedla, že není možné zjistit zda k něčemu takovému došlo pouhým pohledem na bankovní účty produkčních ředitelů. Plánuje analyzovat propojené bankovní účty.

Ačkoliv celá záležitost začala až s Produce X 101, tak v tomto bodu se začaly vyšetřovat i předchozí řady a navíc i Idol School. K 1. listopadu dle No Cut News policie zažádala o zákazy cestování pro produkčního ředitele Ahn Joon Younga a 'Lee', hlavního ředitele 'Kim' z CJ ENM a také viceprezidenta 'Kim' ze společnosti Starship Entertainment. Policie také zažádala o vystavení zatykače pro tyto osoby. Důvodem byla snaha produkčních ředitelů zničit důkazy, jako jsou zprávy v mobilních telefonech a související materiály, spojené s Produce X 101.

Dne 5. listopadu shledal soud zatýkací rozkazy vydané na Ahn Joon Younga a Kim Yong Buma za platné a oba byli zatčeni. Zatýkací rozkazy pro ostatní PD byly zamítnuty. Dne 6. listopadu SBS hlásí, že Ahn Joon Young, který pracoval jako PD v letech 2010 až 2019, přiznal manipulaci s hlasováním v Produce X 101 a Produce 48. Policie zjistila, že se Ahn Joon Young více než ve 40 případech zdržoval v zábavném zařízení pro dospělé v Gangnamu. Jeho pobyt v těchto zařízeních mu platily společnosti.

Policie nadále celou záležitost vyšetřuje.


ZDROJ: entertain.naver.com & news.sbs.co.kr & slist.kr/news & soompi.com
FOTO: soompi.com


Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9