Wang LeeHom: Největší americká hvězda, o které Amerika dosud neslyšela

18:00 | 06.07.2014 Mei 1
Vystoupení v losangeleském Bowlu, hollywoodský filmový debut, 3D koncertní film, ukončené téměř tříleté turné, nové album na obzoru, to vše stíhá Číňan narozený v USA, Wang LeeHom. Jaká je velikost této hvězdy?
Wang LeeHom
Wang LeeHom FOTO: cpopaccess.com
Oblečený v červeno-stříbrném oblečení, ve kterém z části vypadá jako Iron Man a z části jako Michael Jackson, letí zavěšený na lanech přes moře zběsilých fanoušků v poslední fázi svého tříletého Open Fire turné v pekingském stadionu zvaném Ptačí Hnízdo.
 
Následující dvě a půl hodiny hraje na kytaru ve tvaru draka, lechtá klávesy bělostného klavíru, rozproudí krev prostřednictvím tanečních čísel, rozduní tribuny při hip hopu, smyčcem rozechvěje housle a dokonce zahraje sólo na tradiční čínský hudební nástroj er-hu.
 
Na ženy v davu přicházejí mdloby a spolu s 38letým rodákem z Rochesteru New Yorku zpívají písně v mandarínštině. Takový je hudební vliv tohoto taiwanského zpěváka.
 
Wang LeeHom, který se také objevil mezi umělci, jež byli vybráni k tomu, aby v sobotu vystupovali s losangeleskou filharmonií na „Večeru čínského lesku“ v Hollywood Bowl, by mohl být největší americkou hvězdou, o které Amerika nikdy neslyšela.
 
Vydal již více než 20 alb a sdílel podium s umělci různých žánrů, jako jsou Kenny G, Usher, Westlife, Jackie Chan, Lara Fabian a další. Během svého posledního turné, které trvalo dva a půl roku, při kterém navštívil 56 měst a vystoupil před více jak 2 miliony fanoušků, se jeho poslední zastávka uskutečnila v již zmiňovaném pekingském Ptačím Hnízdě. Tam měl vystoupit jako speciální host Justin Timberlake, který na poslední chvíli vycouval.
 

LeeHom v Hollywood Bowl

„Lidé se mě vždy ptají, kdo je ten chlap, se kterým hraju v Asii, a jak je velký?“ říká bubeník Brendan Buckley, který s LeeHomem cestoval několik posledních let. „Já jim říkám, ‚No, přibližně jednou týdně létáme do Číny a hrajeme na fotbalových stadionech.‘ To je to, jak je velký a je to také herec, scénárista, producent a umí hrát na každý hudební nástroj.“
 
LeeHomův debut v losangeleské míse (Hollywood Bowl) ale naráží na další zajímavé odhalení. Na obzoru je hollywoodský film Cyber, ve kterém si LeeHom zahraje po boku Chrise Hemswortha (Rivalové, Thor), LeeHomův 3D koncertní film a nové album. Zdá se, že před ním visí vzrušující otázka: Mohl by tento syn Empire State, ovlivněný čínskou slávou své vzácné kariéry, skutečně přesáhnout orient i západ?
 
„Bezpochyby,“ říká režisér Michael Mann, který LeeHoma obsadil vedle hvězdy Thora, Chrise Hemswortha, do svého filmu Cyber, který by měl vyjít v roce 2015. „Je v perfektní pozici, aby to mohl dokázat.“
 
Mann přiznává, že neměl o LeeHomově velkolepé hvězdné kariéře tušení, dokud s ním loni v Hongkongu nenatáčel na Nathan Road a nenarazil na neobvyklý problém. LeeHom podepsal smlouvu s několika výrobky, včetně fotoaparátů Nikon a Coca Coly, a jeho tvář byla vyobrazena na obřích billboardech všude v okolí.
 
„Nemohl jsem namířit kameru žádným směrem, protože všude byly obrovské plakáty s LeeHomem,“ říká Mann.
 
Ang Lee, který LeeHoma v roce 2007 obsadil do role vlasteneckého mládence ve svém válečném dramatu z let 1940 Touha, Opatrnost, měl podobnou zkušenost s natáčením v Šanghaji. V blízkosti se shromáždily davy mladých dívek. „Pokud by ho neviděly, nastala by skupinová hysterie a pláč,“ říká Lee. „Nikdy předtím jsem nic takového neviděl.“
Dnešní osobnost tohoto talentovaného člověka je daleko od Wangova dětství, kdy žil ve střední třídě jako syn taiwanských přistěhovalců v severní části státu New York. Jako malý studoval LeeHom hru na housle a další hudební nástroje. Jako mladík hrál na střední škole také v muzikálech.
 

Tang Wei a LeeHom ve filmu Touha, Opatrnost

„To je místo, kde jsem se naučil zpívat, tančit a hrát,“
říká LeeHom v rozhovoru pro L. A. Times v Los Angeles, kde mimo jiné strávil několik posledních týdnů spoluprací s Dj Aviciim.
 
První album, které si kdy LeeHom koupil, bylo Licensed to Ill od Beastie Boys. První kncert, který navštívil, byl Heart u válečného památníku v Rochesteru. Pokud jde o čínskou popovou hudbu, tak LeeHom říká, že ji jako mladík slyšel jen jednou, když ho v roce 1980 navštívil jeho strýc, zpěvák Li Jian Fu, a ve Wangovic obývacím pokoji zahrál nacionalistický vlastenecký hit Potomci Draka.
 
Později z této písně LeeHom udělal remix pro novou generaci se stejným názvem, Potomci draka. Přidal do toho několik nových veršů o vlastních přistěhovaleckých zkušenostech jeho rodičů. Svou oddanost a hrdost čínskému dědictví ve svých písních LeeHom zdůrazňuje přibližně poslední desetiletí. Odrážejí se zde témata, která ukazují jeho osobní cestu a jsou velmi žádána hlavně v pevninské Číně.
 
Osvojení si čínských kořenů bylo tak silné, že ho pekingské úřady dokonce v roce 2008 zvolily jako světlonoše pro letní Olympijské hry a účinkoval na závěrečném ceremoniálu.
 
Ve stejné době LeeHom ukázal svůj velký zájem o to, aby byla čínská tradiční hudba začleněna do jeho hip hopu a R&B. Tento styl nazval chinked-out, což je vlastně rekultivace a posílení původně pohrdavé americké nadávky pro osoby čínského původu.


LeeHom jako světlonoš na letních OH v Pekingu 2008 

LeeHom býval dříve někdo, nad jeho dveřmi mohl viset nápis „ne moc Číňan“, ale poté, co s ním Ang Lee pracoval na filmu Touha, Opatrnost, věří, že LeeHomovi rodiče mu vštípili hluboký smysl pro tradiční chování a hodnoty, které dnes formují jeho uměleckou stránku.
 
LeeHom za svou kariéru dluží především letnímu výletu na Taiwan, kdy se svou rodinou letěl na návštěvu k příbuzným. Bylo tomu v době jeho středoškolských let, kdy se jednoho dne během výletu na Taiwan vydal se svou matkou do restaurace s názvem Ark a tam uviděl plakát propagující pěveckou soutěž.
 
„Byl jsem tak unuděný, nikoho jsem tam neznal. Nechtěl jsem mluvit čínsky. Byl jsem tam na návštěvě za svou babičkou,“ říká LeeHom. „Ale měl jsem s sebou svou kytaru, takže jsem byl spokojený a řekl jsem si, že to zkusím.“
 
Sice se nedostal dál než do semifinále, ale později podepsal smlouvu s mandarínskou nahrávací společností, která ho v talentové soutěži viděla. „Studoval jsem klasickou operu, tak jsem byl zvyklý zpívat v italštině, němčině a francouzštině,“ vysvětluje Wang. „Byl jsem zvyklý, že nevím, co říkám, takže na mém prvním albu to tak bylo. Moji producenti mě trochu učili pomocí fonetických přepisů“
 
LeeHom se pak v mandarínštině zlepšil díky studiu na Williams Collage, kde studoval vedlejší předmět asijských studií a specializace v hudbě. Poté, co promoval, navštěvoval Berklee Collage of Music v Bostonu, kde pokračoval v hudební nauce, než se vrátil zpět na Taiwan.

Ukázka chinked-out: videoklip k písni Zai Mei Bian
 
Mezi Číňany narozené v Americe, kteří v posledních 25 letech usilují o hudební kariéru na Taiwanu, patří také kapela LA Boyz z okresu Orange nebo v Santa Monice narozený Vanness Wu. Grace Wang, profesor na UC Davis, který tento fenomén studoval, říká, že takováto „zpětná migrace“ asijských amerických umělců je z části poháněna touhou uniknout americkým rasovým stereotypům Asiatů, kteří nejsou „v souladu s cool popovými hvězdami“, tedy, že jsou pilní, pracovití a vysokoškoláci.
 
Na rozdíl od latinských umělců a africko-amerických hiphoperů nebo raperů, jsou asijští popoví umělci často označování jako napodobitelé. „Není žádný popový žánr, který může být snadno nárokován s rasovou autentičností,“ dodává Grace Wang. Přestěhování se zpět do Asie může asijsko-americké umělce, jako je například Wang LeeHom, osvobodit od těchto předsudků.
 
„Teď, když je v čínsky mluvícím světě tak slavný, musí být těžké přejít zpět na americký hudební trh,“ říká profesor z UC Davis.
 
„Kdyby se chystal přejít na americký popový trh, tak si představuji, že by to udělal prostřednictvím filmového průmyslu, nebo jako akční hvězda. Něco takového,“ říká. „Kdyby se chtěl držet pouze hudby, tak bude muset změnit svůj styl. A jeho styl byl doposud v souladu s estetikou čínského hudebního průmyslu, který je jiný, než v USA.“

Videoklip k písni Potomci Draka


 
Loni, při svém projevu na univerzitě v Oxfordu, LeeHom připustil, že když poprvé slyšel čínskou pop-music, pomyslel si: „Tak to je slabý! To se mi nelíbí.“ Ale později řekl, že dospěl k závěru, že to není hudba, co bylo špatné, ale pouze jeho schopnost „si jí umět vážit a slyšet ji správným způsobem“.
 
Nyní říká, že ji dekonstruoval a analyzoval a je připraven na to, být velvyslancem čínské hudby a filmů.
 
„Vztah mezi východem a západem musí být a může být stanoven prostřednictvím pop-kultury,“ pronesl v Oxfordu. Řekl, že s šířením technologií a demokratických platforem, jako je YouTube, nemá svět pop-kultury hranice a jeho globalizace je velmi blízko.
 
„Všechno, co někdo dělá je důležité,“ říká LeeHom pro L. A. Times. „Já si myslím, že hodně mých profesních rozhodnutí je v současné době důležitých – jaké filmy dělám, jaké písně zpívám, s jakými umělci spolupracuji. Myslím si, že je to velmi důležité, pokud děláte cokoliv z pop-kultury, kterou chcete ovlivnit i lidi mimo svou kulturu.“
 
A dodává „Myslím, že je správný čas pro materiál ke globální resonanci. Obsah dosud neexistuje, ale je připraven.“

Úvodní vystoupení na Open Fire koncertě

 
  
ZDROJ: L. A. Times
FOTO: facebook.com/leehom, jediyuth.com, en.cnwest.com

Diskuze

Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9